Európa új sivataga éppen Magyarország közepén alakul ki, több mint 600 ezer életet veszélyeztetve
Egy hatalmas homoksivatag kialakulása zajlik épp Magyarország szívében, a Homokhátság nevű térségben, amely a Duna és a Tisza között húzódik, mintegy 9 ezer négyzetkilométeren. A területen több mint 620 ezer ember él, ami a magyar lakosság közel 7%-a. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) már 2020-ban félsivataggá nyilvánította a régiót, és a szakértők szerint, ha nem alkalmaznak gyors és hatékony intézkedéseket, a terület hamarosan teljesen elsivatagosodhat.
Magyarország sivataga
A Telex több friss szakmai konferencia eredményeit összefoglalva hívta fel a figyelmet a helyzet súlyosságára. A Homokhátság évszázadokon át Magyarország egyik legfontosabb mezőgazdasági vidéke volt, amelyet gazdag termés és gyümölcsösök jellemeztek. Az utóbbi évtizedekben azonban drámai változások történtek: a FAO már öt éve figyelmeztetett, hogy a térség a sivatagosodás szélén áll. A klímaváltozás kiszámíthatatlansága miatt a helyzet megoldása rendkívül nehéz, és a szakértők szerint a vízháztartás helyreállítása akár évtizedekbe is telhet: legalább annyi időbe, mint amennyi alatt a mostani válság kialakult, vagyis 40 évbe vagy még többe. Az azonnali, összehangolt cselekvés azonban elengedhetetlen.

Aszály Csongrád közelében. Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán
Mi vezetett idáig?
A térség vízrendszerét már 150 éve elkezdték szabályozni, hogy a növekvő népesség számára több művelhető földet nyerjenek. Azonban mára a folyók annyira megváltoztak, hogy a víz gyorsan átszáguld a területen, anélkül, hogy a talajt feltöltené. Nyáron a legtöbb csapadék a nagy meleg miatt elpárolog, a talaj pedig nem tudja megtartani a vizet. Az elmúlt öt évben a csapadék mennyisége és eloszlása is jelentősen eltért a korábbi évtizedekhez képest.
Az egyik legsúlyosabb gond a talaj kiszáradása, amit tovább ront a kevés téli csapadék. Szakértők szerint szükség lenne például a Tisza vízének visszatartására, vízmegtartó rendszerek kiépítésére, a talajvíz pótlására, illetve a helyi adottságokhoz igazodó, fenntartható mezőgazdaságra való átállásra. Az előadásokon elhangzott, hogy az aszályos évek egyre gyakoribbak, sokszor több egymást követő év is ilyen, így a talajnak nincs ideje regenerálódni. A becslések szerint a Homokhátságon már egymillió kút működik, sok közülük hat méternél is mélyebb, ami tovább apasztja a vízkészleteket.
Mit tesz a kormány?
A kormány most egy nagyobb programot indított, amelynek célja a vízvisszavezetés. A Vizet a tájba program keretében 514 zsilipet zártak le, hogy megtartsák a vizet. Ugyanakkor a részletekről egyelőre keveset tudni: a Telex nem kapott pontos információkat a 4,17 milliárd eurós vízmegtartási tervről, amely elvileg a térség kiszáradásának megállítását szolgálná.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás