Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Mátyás király nevével lépten-nyomon találkozhatunk, legyen szó szobrokról, utcanévtáblákról vagy történelmi épületekről. Ez nem véletlen, hiszen őt tartjuk a magyar történelem egyik, ha nem a legnagyobb uralkodójának. A közelmúltban egy szenzációs felfedezésről számoltak be Székesfehérvárról: lehet, hogy előkerültek a király földi maradványai. Egy királyi sír mélyén olyan csontvázat találtak, amely életkorban és fizikai jellemzőiben is megfelel a legendás uralkodónak. A DNS-vizsgálatok még folyamatban vannak, de a jelek igen biztatóak.
Elveszett maradványok nyomában
Az Index beszámolója szerint magyar régészek egy figyelemre méltó áttörést értek el: lehet, hogy megtalálták Hunyadi Mátyás, a XV. században élt nagyhírű király földi maradványait. A felfedezés helyszíne nem más, mint a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilika osszáriuma, ahol egy olyan csontvázra bukkantak, amelynek életkora a halálozás idején (47 év) megegyezik Mátyás király ismert életkorával.

Mátyás fogadja a pápa követeit: Gyula Benczúr festménye. Wikimedia
A kutatást Gábor Emese, a Magyarságkutató Intézet László Gyula Központjának munkatársa vezette. A vizsgálat során arcrekonstrukciós eljárásokat alkalmaztak, és összevetették a maradványokat Corvin János (Mátyás ismert leszármazottja) már korábban genetikailag azonosított koponyájával.
Mit mutatnak a vizsgálatok?
A vizsgálathoz korszerű 3D modellezést és műanyag alapú arcrekonstrukciót alkalmaztak, amelyeket függetlenül értékelt a neves törvényszéki antropológus, Martin Trautmann. Fontos, hogy Trautmann nem tudta, kiknek a maradványait vizsgálja, ennek ellenére egyértelmű családi kapcsolatot mutatott ki a két koponya között.
Mivel Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére, és a többi közeli rokon temetkezési helye ismert, a kutatók nagy valószínűséggel arra a következtetésre jutottak, hogy a királyi sírból származó csontváz maga Mátyás király lehet. A Magyarságkutató Intézet ugyanakkor óvatosságra int: bár az antropológiai eredmények meggyőzőek, a teljes tudományos bizonyításhoz még hátravan a genetikai vizsgálat, amely véglegesen megerősítheti a személyazonosságot.
Miért fontos ez a felfedezés?
Ha valóban Mátyás király maradványait sikerült azonosítani, az mérföldkő lehet a magyar történettudományban. Egy ilyen lelet nemcsak az uralkodó életének részleteit tárhatja fel, hanem új megvilágításba helyezheti egész korszakát is.
Mátyás, az igazságos
Mátyás király (vagy latin nevén Matthias Corvinus) a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb alakja. 1458-ban került trónra, és uralkodása alatt Magyarországot katonai, kulturális és politikai nagyhatalommá tette. A reneszánsz eszméket hirdető uralkodó híres volt igazságosságáról, műveltségéről, és arról, hogy támogatta a tudományokat és művészeteket. Híres könyvtára, a Corvina, egész Európában ismert volt. Reformjaival igazságosabbá tette az igazságszolgáltatást, és a mai napig él úgy a magyar emlékezetben mint a „nép királya” – bölcs, igazságos és erős vezető.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Csillagászok 10 milliárd fényév hosszú valamit találtak az űrben
Visszakapja híres szobrait a Honvéd Főparancsnokság épülete
Befolyásolja-e a nevünk a megjelenésünket?
A világ legsúlyosabb repülőgép-szerencsétlensége: a tenerifei légi katasztrófa története
Eddig soha nem észlelt, rejtélyes fényimpulzusokat észleltek egy távoli csillag körül
Kik voltak a rejtélyes tengeri népek, akik állítólag több civilizáció összeomlásáért is felelősek?