Mátyás király volt az oka, amiért elvesztette első feleségét
Hunyadi Mátyás magyar király és Podjebrád Katalin – születési nevén Kunigunda – házassága nem szerelemből, hanem politikai okokból köttetett, de a történet hamar tragikus fordulatot vett. Katalin sorsa komor árnyékot vetett Mátyás uralkodásának kezdeti éveire, amely a magyar történelem lapjain máig visszhangzik.
A diplomácia vezette őket az oltár elé
Katalin, a cseh király, Podjebrád György leánya, alig volt tizenkét éves, amikor megérkezett a budai királyi udvarba. Házasságát Mátyással még akkor rendezték el, amikor a fiatal magyar király 1457–58-ban Prágában raboskodott. Ott politikai egyezséget kötött Katalin apjával: házasságot ígért támogatás fejében, és ezt a kijelentést szabadulása után is megtartotta, annak ellenére, hogy Magyarországon komoly belső ellenállásba ütközött, írja a Rubicon Online.

Věnceslav Černý: Katalin elhagyja apját és mostohaanyját, hogy Magyarországra költözzön. Fotó: Wikimedia
Az esküvőre 1463-ban került sor Budán, miután Katalin betöltötte a tizennegyedik életévét—ekkor volt törvényesen elismert a házasság teljes jogú megkötése. A politikai célok világosak voltak: a házasság stabil kapcsolatot teremtett a Magyar Királyság és a Cseh Királyság között az ingatag időszak kellős közepén. Ám hiába a királyi pompa, Katalint soha nem koronázták meg hivatalosan királynővé—ez a tény megbélyegezte udvari helyzetét, és előrevetítette rövid, szomorú életútját.
Rövid és magányos élet
Bár Mátyás teljesítette férji kötelezettségeit, birtokokat és címeket juttatott a fiatal feleségnek, közös életük távol állt az idilltől, írja a Promotions. A hosszas hadjáratok és a politikai feszültségek gyakran elszakították őket egymástól. Katalin, aki hivatalos elismerést sosem kapott királynéként, elszigetelt életet élt, és nem volt tényező a magyar udvarban.
A halála körülményeit illetően megoszlanak a történelmi források. A 15. századi lengyel krónikás, Jan Długosz szerint Katalin 1464-ben halt meg szülés közben, alig egy évvel az esküvő után, nem sokkal Mátyás megkoronázását megelőzően. A tragédia nemcsak a fiatal királynét, hanem közös újszülött gyermeküket is elragadta, az esemény egyesek szerint súlyos fordulópontot jelentett Mátyás magánéletében.
Más történészek azonban orvosi magyarázattal szolgálnak. A morva történetíró, Thomas Pessina úgy vélte, hogy Katalin a korszak rettegett betegségében, tuberkulózisban hunyt el. Akár szülési szövődmények, akár betegség végzett vele, a mindössze 15 éves Katalin halála korai volt, és mély nyomot hagyott.

Benczúr Gyula: V. Mátyás király fogadja a pápai legátusokat. Forrás: Wikimedia Commons/Kultúra.hu
Egy nagy uralkodásra vetülő árnyék
A fiatal királyné sorsa ma is emlékeztet a középkori élet törékenységére, különösen azon nők esetében, akik a dinasztikus hatalmi játszmák áldozatai lettek. Halála, akár egy „végzetes nászéjszaka”, akár egy gyilkos kór következménye volt, hirtelen véget vetett egy házasságnak, amelynek nem adatott esély a kibontakozásra.
Mátyás királyt, akit gyakran „Igazságos Mátyásként” és az egyik legnagyobb magyar uralkodóként emlegetnek, egészen 1476-ig, Nápolyi Beatrixszel kötött új házasságáig nem nősült újra. De első házasságának árnya talán soha nem tűnt el teljesen. Katalin története máig a politikai érdekeknek alárendelt ártatlanság szimbóluma, egy halk tragédia a korona mögött.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szenzáció! Marsi vulkánok rejthetik az ősi élet titkát!
Kiderült, hogy a kutyák egyszerre több szerepet is képesek betölteni
Megérinthető 3D-s hologramokat hoztak létre kutatók
Római kori adócsalási ügyről szóló papirusz került elő csaknem 2 ezer évvel ezelőttről
Zelenszkij szerint kínaiak dolgoznak az orosz dróngyárakban
Az angliai gyilkos, akinek bőréből könyveket kötöttek, amelyekben bűntettét írták le