Zelenszkij szeretné visszakapni a Krímet, Trump szerint így az ukránok már nem is akarnak békét
Donald Trump amerikai elnök a béketárgyalások szempontjából „nagyon károsnak” nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a Krím elismerésére vonatkozó szerdai szavait, mert azok szerinte csak nehezítik az ukrajnai háború lezárását.
Donald Trump a Truth Social közösségi oldalon szerdán megjelent bejegyzésében reagált arra, hogy az ukrán elnök kizárta, hogy Ukrajna jogi értelemben elismerje a Krím 2014-es orosz megszállását. „Az ilyen gyújtó hangulatú nyilatkozatok – mint Zelenszkijé – teszik annyira nehézzé a háborús rendezést” – fogalmazott Donald Trump, és hozzátette, hogy „Zelenszkij nyilatkozata nem tesz egyebet, mint elnyújtja az öldöklést”, valamint megjegyezte, hogy az ukrán elnöknek “nincs miért dicsekednie”.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – értékelte az amerikai elnök, aki azt is hangsúlyozta, hogy neki személyesen „nincs semmi köze Oroszországhoz”, amihez „köze van”, az az, hogy a háború befejezésével megmentse „átlagosan heti 5 ezer ukrán és orosz katona” életét, aki teljesen értelmetlenül hal meg.

Donald Trump amerikai elnök (j) ukrán partnerét, Volodimir Zelenszkijt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális Irodájában február 28-án. MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo
A területi kérdésekkel kapcsolatban Donald Trump felhívta a figyelmet arra, hogy „senki nem kéri Zelenszkijt arra, hogy elismerje a Krímet orosz területként, de ha annyira akarja, miért nem harcolt érte 11 évvel ezelőtt, amikor egyetlen puskalövés nélkül átadták Oroszországnak?”. Az amerikai elnök megjegyezte, hogy a Krím nem tárgya a jelenlegi tárgyalásoknak, és megállapította, hogy a területet Ukrajna Barack Obama amerikai elnök idején veszítette el. A békefolyamattal és az ukrán elnök pozíciójával kapcsolatban Donald Trump úgy értékelte, hogy nagyon közel egy megállapodás, amelyet „az ütőkártyák nélküli embernek” végre most meg kellene kötnie.
Zelenszkij egy Dél-Afrikai sajtótájékoztatón kifejtette, hogy az, hogy Ukrajna hajlandó tárgyalásokat kezdeni Oroszországgal egy esetleges tűzszünet után, már „nagy kompromisszum” a részükről. Arra a kérdésre, hogy Ukrajna milyen területi engedményekre hajlandó, Zelenszkij elmondta, hogy az ukrán, európai és amerikai tisztviselők április 23-i londoni találkozóján egy többpontos stratégiát tartalmazó dokumentumot dolgoztak ki, amelyet valószínűleg továbbítanak Donald Trump amerikai elnöknek, jelentette a Kyiv Independent. „Bármi, ami ellentmond az értékeinknek és az alkotmányunknak, nem szerepelhet semmilyen megállapodásban.”
Donald Trump közösségi médiában tett bejegyzése nem sokkal azt követően jelent meg, hogy J.D. Vance alelnök megismételte az amerikai figyelmeztetést, miszerint ha ukrán és orosz részről nagyon rövid időn belül nincs válasz az amerikai béketervre és valós szándék a megállapodásra, akkor az Egyesült Államok felhagy a háború lezárására vonatkozó diplomáciai erőfeszítésekkel.
A Fehér Ház kedden megerősítette, hogy hamarosan ismét a béketárgyalásokról egyeztet Moszkvában Steve Witkoff különleges elnöki megbízott. A szerdán Londonban ukrán részvétellel megtartott, a háború lezárásának kereteiről szóló, az európai szövetségesek által szervezett találkozón az Egyesült Államokat Keith Kellogg, Ukrajnáért felelős elnöki különmegbízott képviselte. Marco Rubio külügyminiszter részvételét a tanácskozáson a washingtoni külügyminisztérium kedden egyeztetési nehézségekre hivatkozva lemondta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország nukleáris fegyverektől sem riadna vissza, ha a „tettrekészek” katonákat telepítenének Ukrajnába
3D-s animáció mutatja be a Colosseum hihetlen mechanikai vívmányait
Még a 19. században is élhettek óriáskrokodilok, sikerüket magyar kutatók vizsgálták
Először találtak bizonyítékot rá, hogy a gladiátorok valóban küzdöttek náluk sokkal nagyobb vadállatokkal
Elveszett betűt találtak Shakespeare levelében, ami átírja, amit eddig tudtunk a házasságáról
1500 éves kínai feljegyzésekben írnak a magyarokról és a székelyekről?