Új kollégiumváros épül Budapesten
Az kormány egyik fő célja, hogy 2030-ra megduplázza a Magyarországon tanuló külföldi hallgatók számát. Emellett növelni szeretnék a felsőoktatási hallgatók számára elérhető kollégiumi férőhelyek számát is.
Ezért kezdődött el a dél-budapesti úgynevezett “kollégiumváros” megvalósítása az érintett területek kisajátításával. Baranyi Krisztina ellenzéki polgármester szerint azonban az új tervek jóval minimalistábbak az eredetieknél, amelyekért a kormány több mint félmilliárd forintot fizetett.
Tömeges külföldi hallgatókra számít kormány
Jelenleg mintegy 42 ezer külföldi állampolgár tanul magyarországi felsőoktatási intézményekben, ám a kormány ezt a számot öt éven belül 100 ezresre növelné. Ez óriási albérletkeresletet idézne elő a fővárosban és más egyetemi városokban, mint például Debrecen, Szeged vagy Pécs.
Mindeközben a magyar egyetemisták országszerte küzdenek a kollégiumi helyhiánnyal, különösen Budapesten súlyos a helyzet. Balázs Hankó kulturális és innovációs miniszter tájékoztatása szerint Budapesten mindössze 17 ezer kollégiumi férőhely van, miközben a kereslet eléri az 57 ezret.

Fotó: Karácsony Gergely / Facebook
Új kollégiumok épülnek
A G7 szerint a kormány 12 ezer új férőhelyet alakítana ki az új dél-budapesti kollégiumvárosban, a nemrég átadott Nemzeti Atlétikai Központ közelében, a Duna partján, a Rákóczi híd szomszédságában. Ennek érdekében 22 ingatlant sajátítottak ki Ferencvárosban, összesen 3,5 milliárd forint értékben. Az egyik ingatlan közös tulajdonban van a helyi önkormányzat és a Fővárosi Önkormányzat között, emiatt folytatódnak a tárgyalások Karácsony Gergely főpolgármesterrel.
Baranyi polgármester elmondása szerint az új kollégiumváros tervei rendkívül minimalisták a korábbiakhoz képest, amelyek még azt célozták, hogy egy “Velence-szerű” negyedet hozzanak létre a diákok és tanáraik számára. Az új tervek alapján csupán kétféle épület készülne: kollégiumok, valamint egy vásárcsarnok, amely szolgáltatásokat nyújt és közösségi funkciókat lát el. Néhány eredeti látványterv ITT tekinthető meg.

Fotó: Karácsony Gergely / Facebook
Továbbra is nagy marad a kollégiumi hiány
Az új 12 ezer férőhely valamelyest csökkentené a hiányt, de így is több mint 27 ezer hallgató maradna kollégiumi hely nélkül. Ráadásul a magyar diákoknak versenyezniük kellene a külföldi társaikkal a férőhelyekért, amennyiben a kormány valóban eléri a célt, és 100 ezerre emeli a külföldi hallgatók számát.
Magyarországon jelenleg 310 ezer hallgató tanul a felsőoktatásban, de csak 50 ezer férőhely áll rendelkezésre a kollégiumokban. A HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) felmérést indított, hogy kiderítse, hogyan élnek a magyar egyetemisták és melyek a legnagyobb problémáik. 2000 és 2024 között a Magyarországon tanuló külföldi hallgatók száma megnégyszereződött, ugyanakkor a kollégiumban lakó nemzetközi diákok aránya 27%-ról 18%-ra csökkent.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyre több Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik a magyar mezőgazdaságban
Hamarosan újra a helyükre kerülnek a trófeumok a Budavári Palota északi szárnyán
4 ezer éve élt herceg sírját találták meg Egyiptomban, és igencsak meglepte a régészeket
Olyan galaxist találtak a kutatók, amelyben szinte egyáltalán nincs sötét anyag
Magyarország legegyedibb strandja nyílik meg Debrecenben
Teljesen másik emberfajjá válnának a Marsra települő kolóniák lakói?