Az EU enyhítené a farkasok védettségét, megkönnyítve a rájuk való vadászást
Jelentős lépést tett az Európai Parlament a szürke farkasok védettségi státuszának csökkentése felé az Európai Unióban, ami heves vitát váltott ki döntéshozók, természetvédők és vidéki közösségek körében. A strasbourgi plenáris ülésen az EP-képviselők megszavazták azt a javaslatot, amely a farkasok „fokozottan védett” besorolását egyszerűen „védetté” minősítené vissza, összhangban a Berni Egyezmény legutóbbi döntésével.
Háttér és indoklás
A kezdeményezést Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke indította útjára – aki személyesen is elszenvedett farkastámadás okozta jószágveszteséget. Célja, hogy a tagállamok nagyobb mozgásteret kapjanak a farkaspopulációk kezelésében. Von der Leyen és támogatói szerint a jelenleg Európa-szerte több mint 20 ezerre tehető farkasállomány egyre több konfliktust okoz a gazdálkodókkal, különösen az állattartás terén, írja a 24.hu. A helyi hatóságok régóta követelik a nagyobb önállóságot a probléma kezelésére, a javasolt változtatás pedig lehetőséget adna a kontrollált állományszabályozásra – beleértve, ha indokolt, a vadászatot is.

Kiemelt kép: depositphotos.com
Természetvédelmi siker vagy politikai visszalépés?
Bár a farkasok visszatérése komoly biodiverzitási sikernek számít Európában, egyes régiókban a falkák sűrűsödése komoly veszélyt jelent a vidéki megélhetésre. A változtatás hívei hangsúlyozzák, hogy egyensúlyt kell teremteni a biológiai sokféleség védelme és a vidéki közösségek gazdasági érdekei között. Az Európai Bizottság leszögezte: a tagállamoknak továbbra is biztosítaniuk kell a farkasok kedvező természetvédelmi helyzetét, valamint lehetőségük lesz szigorúbb nemzeti szabályokat alkalmazni.
Erősödő ellenállás a természetvédelmi szervezetektől
A környezetvédelmi szervezetek szerint azonban a döntés veszélyes precedenst teremthet, és évtizedes természetvédelmi eredményeket veszélyeztet, írja az Euronews. A Természetvédelmi Világalap (World Wide Fund for Nature, WWF) és a Humane Society International szerint a változtatás politikai indíttatású, tudományos alapja pedig nincs. Arra figyelmeztetnek, hogy nemcsak a farkasok, hanem más védett fajok, például a medvék vagy a hiúzok is veszélybe kerülhetnek. A döntést bírálók kiemelik, hogy a tudományos vizsgálatok – köztük egy 2023-as szlovák kutatás – szerint a farkasállomány gyérítése nem csökkenti az állattartással kapcsolatos veszteségeket, sőt, a meggyengült falkák gyakran még több zsákmányt ejtenek, mivel könnyebb prédát keresnek.
A természetvédők szerint a védelem enyhítése helyett logikusabb volna a gazdák támogatása megelőző intézkedések – például kerítések és őrző-védő kutyák – finanszírozására. Úgy vélik, a tartós megoldás nem a vadászat, hanem az együttélés lehetőségeinek kiépítése.
Mi következik most?
A javasolt jogi változtatás még nem lépett hatályba; azt az Európai Unió Tanácsának is jóvá kell hagynia. Elfogadása esetén a tagállamoknak 18 hónapjuk lesz arra, hogy nemzeti jogba ültessék át az új szabályokat, számolt be az MTI.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így néz ki most a világ egyik legismertebb fotójának helyszíne
Kárpátalján két magyar kémet fogott el az ukrán hírszerzés
Tényleg egy szuperszámítógép az univerzum? A gravitáció árulhatja el
Ilyen volt az első WAVES 2025 audiovizuális csúcstalálkozó Mumbaiban – helyszíni riport
Sűríti járatait a Wizz Air Budapest és egy erdélyi város között
Hoppá: a Holdnak hamarosan már saját időzónája is lehet!