Az Egyesült Államok illetékes hatóságai már azon dolgoznak, hogy a Holdnak önálló időzónája legyen. De miért lehet ez hasznos?
Az amerikai kongresszusi űrügyi bizottság előtt fekvő tervezet célja, hogy létrehozzon egy hivatalos időzónát a Holdon, derül ki a LADbible cikkéből. Igen, az amerikai törvényhozók állítólag komolyan gondolják, hogy ideje rendet tenni az időszámításban Földünk hűséges kísérőjén, és már meg is született a javaslat: létrejöhet a Koordinált Holdi Idő (Lunar Time Coordination – LTC).
A NASA kaphatja a feladatot
Ez nem egy sci-fi forgatókönyv vagy egy Elon Musk-féle őrült ötlet – bár nyilván neki is köze lehet hozzá –, hanem egy valódi, hivatalos kezdeményezés. A “Celestial Time Standardisation Act” címet viselő törvénytervezet szerint: „A NASA igazgatója, az Office of Science and Technology Policy vezetőjével együttműködve köteles elősegíteni az égi időszabvány kidolgozását, beleértve a koordinált holdi idő meghatározását és bevezetését.”
És hogy miért van minderre szükség? Nos, úgy tűnik, az űrbázisok, a milliárdos űrkolóniák és interplanetáris Zoom-mítingek világában egyre égetőbb kérdés: mennyi az idő a világűrben?!
Szerteágazó rendszer kialakítása a cél
Így amíg egyes tudósok távoli exobolygókat kutatnak, vagy a Mars rejtélyes tájait térképezik fel, addig egy kiválasztott csapat most a holdi idő megállapításán dolgozik. A jogszabály szövege azt is előírná, hogy a rendszer:
- pontos legyen a navigáció és kommunikáció szempontjából,
- működjön akkor is, ha megszakad a kapcsolat a Földdel,
- és legyen rugalmasan bővíthető más bolygók, például a Mars időzónáira is.
A NASA-nak ugyanakkor nem egyedül kell megbirkóznia a nem mindennapi feladattal, a munkában részt vesznek amerikai állami és magánszervezetek, nemzetközi partnerek, továbbá tudományos intézmények is. A cél: egy olyan univerzális időszámítás megalkotása, amely alapja lehet az űrbéli jövőnknek.
A Holdon gyorsabban telik az idő
Persze van egy aprócska bökkenő: méghozzá az, hogy a Holdon egy kicsit másképp telik az idő. Pontosabban 58,7 mikroszekundummal gyorsabban, mint a Földön. Ez azt jelenti, hogy egy „holdi óra” sosem lehet teljesen azonos a földi időzónákban mért órákkal. De tegyük hozzá: talán nem is ez a cél, hanem az, hogy legyen végre egy egységes referencia, amivel az űrutazók, űrállomások és milliárdos űrkolonisták is dolgozni tudnak.
És ki tudja? Lehet, hogy legközelebb, mikor Katy Perry fellép a világűrben egy exkluzív koncerten, már azt is pontosan tudni fogja, hány óra van a Holdon. Mert hát mégis, hogyan kezdődhetne egy űrbéli turné anélkül, hogy pontos időpont lenne rá? Persze előtte még az a kérdés is felmerül, hogy az Egyesült Államok hogyan is döntheti el egyedül, hogy mennyi az idő a Holdon, vagy épp a világűr más pontjain.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tényleg egy szuperszámítógép az univerzum? A gravitáció árulhatja el
Az EU enyhítené a farkasok védettségét, megkönnyítve a rájuk való vadászást
Ilyen volt az első WAVES 2025 audiovizuális csúcstalálkozó Mumbaiban – helyszíni riport
Sűríti járatait a Wizz Air Budapest és egy erdélyi város között
Teljesen megújul a 31. Sziget Fesztivál
Észak-koreai kémet fogtak Kínában, aki titkosított katonai információkat szerzett meg