Egészen más technikákat alkalmazhattak a piramisok építéséhez, mint azt eddig gondolták a szakemberek. Mutatjuk a fejleményeket!
Az évszázadok során már számos elmélet született arról, hogyan volták képesek felépíteni sokezer éve a gigantikus emlékműveket. Azonban a legújabb felfedezések olyan információkra világítottak rá, amelyek radikálisan megváltoztathatják a piramisok építésével kapcsolatos eddigi nézeteket, derül ki a LADbible cikkéből.
Egyedülálló technikával épülhettek a piramisok
A legfrissebb kutatások egy rendkívül bonyolult, és igen korszerűnek ható építkezési módszert tártak fel, így a kutatókat természetesen meglepte, hogy a metódust már 4700 évvel ezelőtt alkalmazhatták. A felfedezés szerint egy olyan rendszer működhetett, amelynek hidraulikus emelőmechanizmusok és egy egyedülálló, „vulkános” építési technika is részét képezte. A Dzsószer-piramis esetében például egy olyan víz alatti mechanizmus segíthette a kőblokkok felemelését, mint amikor a láva emelkedik a vulkán belsejéből.
A kutatást vezető Dr. Xavier Landreau, a CEA Paleotechnikai Intézet szakértője szerint a víz által működtetett szerkezet az építmény belső részében rejtőzködött. A nehéz kőblokkokat a víznyomás segítségével mozgathatták, így a piramis építése egyszerűbb és gyorsabb lehetett, mint azt korábban bárki is gondolta volna.
Nagyon értettek a víz kezeléséhez
A korábbi elméletek munkások óriási tömegeire, és hosszú, meredek rámpákra alapoztak, ám az új eredmények alapján az egyiptomiak sokkal fejlettebb mérnöki megoldásokat alkalmaztak, mint azt korábban bárki is feltételezte volna. Dr. Landreau szerint a piramisépítők titka nemcsak a kőművességben, hanem a víz kezelésében is rejlik.
Az új kutatás központi eleme egy titokzatos akna, amely a piramis alatt helyezkedik el. Ez a szerkezet valószínűleg egy víz alatti csatornarendszer része volt, amely a víz nyomása révén segítette a kőelemek mozgatását. Ezzel az eljárással az egyiptomiak könnyedén, erőfeszítés nélkül emelhették a gigantikus blokkokat a piramis tetejére.
Akkor még az árvíz volt a probléma a Szaharában
De hogyan jöhetett létre ilyen fejlett vízrendszer a sivatag közepén? A válasz meglepően egyszerű. Dr. Landreau és csapata felhívta a figyelmet, hogy a harmadik dinasztia idején, amikor a piramisokat építették, még bőven volt csapadék a mai Szahara területén. Az akkoriban esővel borított táj elegendő vízzel rendelkezett ahhoz, hogy az egyiptomiak fejlett hidraulikai rendszereket alkalmazhassanak. „A negyedik dinasztia előtt több probléma volt az árvíz miatt, mint a vízhiány miatt” – nyilatkozta a kutató, utalva a zöld Szahara évtizedeire.
Bár a kutatás jelenleg csak elméleteket tud felvázolni arról, hogy pontosan miként építhették meg a piramisokat, az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy az ősi egyiptomiak rendkívüli mérnöki tudással rendelkeztek. A tudományos közösség régóta vitatkozik azon, vajon az ősi civilizációk rendelkeztek-e olyan fejlett technológiával, amit a történelmi feljegyzések nem örökítettek meg. Most úgy tűnik, hogy igen: a korabeli építők nemcsak a kemény munkában, hanem az okos mérnöki megoldásokban is élen járhattak.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kémbotrány Ukrajnában – Moszkvának gyűjtöttek információt?
Forradalmi megoldás: robotkőműves áll munkába Magyarországon
Mikor fog minden élet kihalni a Földön?
Zelenszkij várni fogja Putyint Törökországban
Az ember, aki bosszút állt Hollywoodon
A világ legfiatalabb császára: Pu Ji elképesztő élete a tróntól a kertészetig