Elképesztő kincset talált két túrázó Csehországban
Ritkán fordul elő, hogy egy hétvégi kirándulásból egy évszázadok óta rejtőző aranykincs felfedezése lesz. Két túrázó a csehországi Zvičina hegy délnyugati oldalán, egy benőtt erdő szélén bukkant rá egy különös kőrakásra, amely egy valódi kincset rejtett. Az egyik fémdoboz sarka ki is kandikált a földből: ezzel kezdődött a rendkívüli lelet története.
A két fémkonténerben összesen mintegy 7 kilogrammnyi aranyat találtak: 598 aranyérmét fekete textilbe csavarva, 11 oszlopba rendezve, valamint különféle tárgyakat, például 16 tubákosszelencét, 10 karkötőt, egy dróthálós retikült, egy fésűt, egy láncot kulccsal, valamint egy púdertartót.
Egyes becslések szerint a tárgyak értéke meghaladja a ~122 millió forintot.

A kincs eredeti tárolói: rozsdás fémdobozok és a fekete textilbe csomagolt aranyérmék. Forrás: Muzeum východních Čech v Hradci Králové / facebook.com/muzeumhk.cz
A leletet a Hradec Králové-i Kelet-Csehországi Múzeumnak adták át.
Kincs, ami nem a középkorból származik
Miroslav Novák régész szerint a kincsek földbe rejtése, úgynevezett „depotok” létrehozása már az őskortól kezdve ismert gyakorlat. A mostani lelet azonban több szempontból is kilóg a sorból: egyrészt szokatlanul nagy tömegű aranyat tartalmaz, másrészt viszonylag fiatal. Az érmék közül a legkorábbi 1808-as, a legkésőbbi 1915-ös keltezésű. Azonban nem ez az utolsó dátum a meghatározó: néhány érme apró utólagos jelzést, úgynevezett kontramarkát is visel, amelyeket a 1920-as–1930-as években vertek rájuk az egykori Jugoszlávia területén. Így a kincs elrejtése valószínűleg csak ezután történhetett.
Nem egyszerű ‘elásott kincs’ lehetett
Vojtěch Brádle numizmatikus szerint a kincs nem napi használatra szánt pénzgyűjtemény, hanem tipikus „tezaurált”, azaz vagyontartalék céljából felhalmozott arany. Az érmék többsége francia eredetű, de találunk köztük osztrák–magyar, belga és oszmán példányokat is – német vagy csehszlovák érmék viszont egyáltalán nincsenek.
Az aranyon túl talált ékszerek és használati tárgyak fémösszetételét most a Nemesfémvizsgáló Hivatal vizsgálja. Ez alapján döntenek majd a konzerválási módszerről, az értékbecslésről és későbbi kiállításukról is.
Miért nem tértek vissza érte?
A történelem során sokszor rejtettek el értéktárgyakat háborús, forradalmi vagy megszállási időszakokban. A tulajdonos valószínűleg bízott benne, hogy visszatérhet értük, de valami közbejöhetett. A helyszín, az elrejtés módja és az értéktárgyak összetétele alapján a kutatók még hosszú ideig vizsgálhatják a lelet körülményeit.
„Az értékes tárgyak földbe rejtése, úgynevezett kincsek, azaz depók formájában, már az őskor óta bevett gyakorlat volt. Kezdetben inkább vallási indíttatásból történt, később inkább a bizonytalan időkben rejtettek el vagyont azzal a szándékkal, hogy később visszatérnek érte.”
– mondta Miroslav Novák, a Kelet-Csehországi Múzeum régészeti osztályának vezetője.
Annyi biztos: a két túrázó kivételes pillanat részese lett, és a cseh régészet is egy rendkívüli felfedezéssel gazdagodott. A múzeum reményei szerint a lelet a restaurálás után hamarosan a nagyközönség számára is megtekinthető lesz.
A múzeum eredeti posztját ITT tudod megnézni
Kiemelt kép forrása: Muzeum východních Čech v Hradci Králové / facebook.com/muzeumhk.cz
Ez is érdekelhet:
- Mit keresett két 18. századi dániai hajó Costa Rica partjainál?
- Egyetlen fog változtathatja meg azt, amit a kereszténységről eddig gondoltunk
- 2 ezer éves, különleges egyiptomi erődítményt tártak fel régészek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Idén nyáron újra közvetlen járatok indulnak a horvát tengerpartra
Huszadjára is Református Zenei Fesztivál Budapesten
Elképesztő: Tatárjárás korabeli tömegsírt találtak régészek
„Zombi vulkán” ébredezik 250.000 év után – borzalmas kitörés jöhet?
A ZA Miner Cloud Mining világszerte több millió felhasználónak segít kriptovaluta-vagyon felhalmozásában felhőbányászat révén.
Valóban a kriptovaluta a pénzügyek jövője, ahogy a Pistolo és mások állítják?