Tengeri drónokkal csapott le Ukrajna – újfajta hadviselés kezdődött a Fekete-tengeren?
Az ukrán védelmi minisztérium május elején hozta nyilvánosságra az első képet a Magura V7 nevű, hazai fejlesztésű tengeri drón új változatáról, amelyre már egy amerikai gyártmányú AIM-9 Sidewinder rakétát is felszereltek. A rakétát eredetileg légi célok ellen tervezték, így meglepő, hogy most egy vízen közlekedő robotjárműre került – de úgy tűnik, működik.
Egy új fegyverfajta a frontvonalon
Korábban a tengeri drónokat főként felderítésre vagy öngyilkos támadásokra használták, amikor a célpontot a saját felrobbantásukkal semmisítették meg. Az új, felfegyverzett modellek viszont már önálló harci szerepre is alkalmasak – akár támadni, akár védekezni is képesek, akárcsak egy kis hadihajó.

A Magura V7 típusú ukrán tengeri drón rakétával felszerelve. Forrás: Ukraine Defence Intelligence/ X
Az ukrán hírszerzés tájékoztatása szerint a drónhajók már több sikeres támadást hajtottak végre az orosz haditengerészet ellen, és mostanra olyan fenyegetést jelenthetnek, hogy az orosz légierő is célba veszi őket. Állítólag már két orosz Szu–30SM vadászgépet lőttek le, amikor azok épp ukrán drónokat próbáltak megsemmisíteni a Krím környékén.
Magura V7 tengeri drón
A Magura V7 egy pilóta nélküli felszíni jármű (USV – unmanned surface vehicle), amelyet az ukrán védelmi ipar fejlesztett ki. Kicsi, gyors, nehezen észlelhető, és becslések szerint akár több száz kilóméter távolságra is eljuthat távirányítással. Eddig főként robbanószerkezetek szállítására használták, de most először kapott rakétát, amivel már nemcsak támadó, hanem potenciálisan védekező fegyver is lehet.
A rakétarendszer használata ráadásul egy újfajta felhasználási lehetőséget is megnyit: ha a Magura valóban képes lesz légi célpontokat is eltalálni, akkor nemcsak az ellenséges hajók, hanem a repülőgépek és helikopterek ellen is bevethetővé válik. Ez különösen fontos lehet olyan part menti hadszíntereken, mint amilyen a Fekete-tenger.
A tengeri erőfölények
Az orosz haditengerészet hosszú ideig domináns erőnek számított a Fekete-tengeren, de az egyre fejlettebb drónok megjelenésével ez a fölény meginogni látszik. A drónhajók előnye, hogy olcsók, távirányíthatók és nehezen észlelhetők, miközben komoly károkat okozhatnak mind ellenséges hajókban, mind a katonai infrastruktúrában.
A rakétával felszerelt Magura V7 ráadásul új támadási felületet nyit: ha valóban képes légi célpontokat is megsemmisíteni, azzal a drónhajó aktív szereplő lesz a tengeri és légi csatatéren egyaránt. Ráadásul ezek az eszközök messze olcsóbbak, mint egy hagyományos hadihajó, és emberéletet sem kockáztatnak. A hadviselés aszimmetrikussá vált: Ukrajna kisméretű, mozgékony drónokkal is képes fenyegetést jelenteni az orosz flottára, amelynek nagy egységei sebezhetőbbek lehetnek ebben a helyzetben.
A jövő haditengerészete?
A Magura V7 egyértelmű jele annak, hogy Ukrajna technológiai újításokkal is igyekszik egy lépéssel az ellenfelei előtt járni. A tengeri drónok egyre fontosabb szereplői a konfliktusnak, és ha a fejlesztések így folytatódnak, a jövő haditengerészete már nem legénységgel, hanem algoritmusokkal és távirányítással vívja majd a csatáit.
Kiemelt kép forrása: Joint Forces Command of the Armed Forces of Ukraine
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál
Mik ezek az óriási darazsak a kertben, és miért pont ők a legjobb szövetségeseink?
Új elmélettel egyesítenék a gravitációt és a kvantumilágot
Valóban Noé bárkájára bukkanhattak Törökországban?
Még 2 órán át sem tartott az első béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között
Egy népszerű légitársaság leállítja menetrend szerinti magyarországi járatait