Kevés olyan vallási pozíció létezik a világon, amely egyszerre testesít meg szellemi vezetést, politikai befolyást és diplomáciai jelentőséget. A katolikus egyház élén álló pápa azonban pontosan ilyen alak: egyszerre szellemi vezető és globális szereplő. A római Vatikánban székelő pápa évszázadokon át vezette a világ katolikusait – néha békében, máskor viharos történelmi korszakokon keresztül. De kik voltak azok, akik a legtovább vezették az egyházat? Íme a történelem leghosszabb ideig szolgáló pápáinak lenyűgöző listája.
Szent Péter (Kr. u. 30–67) – Az alapító, akire mindenki hivatkozik
Szent Pétert a katolikus hagyomány az első pápaként tiszteli, akit maga Jézus bízott meg azzal, hogy vezesse az apostolokat és vigyázza az egyházat. A 37 éves pápaság, amelyet neki tulajdonítanak, legendákon és történelmi feltételezéseken alapul, ám jelentősége kétségtelen. Péter sírja ma a Szent Péter-bazilika alatt található, és a Vatikán szíveként szolgál — írja a TEMPO.
I. Piusz (1846–1878) – A modern korszak maratonfutója
32 éven keresztül, a modern történelem egyik legviharosabb időszakában irányította az egyházat. IX. Piusz uralma alatt elvesztek a Pápai Államok, és az olasz egység létrejött. Ugyanakkor ő hirdette ki a Szeplőtelen Fogantatás dogmáját is, és összehívta az első vatikáni zsinatot. Egyházpolitikája rendkívül határozott és következetes volt, és ő volt az első pápa, akit boldoggá avattak az újkorban.
I. János Pál (1978–2005) – A „népek pápája”
A XX. század végének ikonikus egyházi vezetője 27 évig ült Szent Péter trónján. II. János Pál pápa személyisége, karizmája és politikai érzéke páratlan volt. Kulcsszerepet játszott a kommunizmus bukásában Kelet-Európában, különösen Lengyelországban. Fáradhatatlan utazásai során a világ szinte minden országát meglátogatta, és az ökumenikus párbeszéd elkötelezett híveként a különböző vallások közötti kapcsolatot is erősítette.
XIII. Leó (1878–1903) – A társadalmi tanítás atyja
25 évig tartó pápasága alatt XIII. Leó jelentős intellektuális és társadalmi újításokat vezetett be az egyház életében. Leghíresebb enciklikája, a Rerum Novarum (1891), a munkások jogairól és a kapitalizmus erkölcsi kérdéseiről szólt – ezzel megalapozva a katolikus társadalmi tanítást. A pápa nyitott volt a tudományos párbeszédre és a modern világ kihívásaira.
I. Adorján (772–795) – Az egyház függetlenségének védelmezője
23 éven át vezette az egyházat a Karoling-korszakban. Szoros szövetséget kötött Nagy Károly frank királlyal, amely hosszú távon biztosította a pápaság politikai súlyát. Uralkodása alatt megerősítette az egyház autonómiáját a világi hatalmakkal szemben, és jelentős reformokat hajtott végre az egyházi intézményrendszerben.
VII. Piusz (1800–1823) – A fogoly, aki sosem adta fel
VII. Piusz pápasága a napóleoni háborúk idejére esett. 1809-ben Napóleon elfogatta, miután a pápa megtagadta, hogy elismerje Franciaország uralmát a Pápai Államok felett. Több évnyi fogság után szabadult, és pápasága végéig megőrizte méltóságát és hitét. Az ő nevéhez fűződik a Napóleonnal kötött konkordátum is, amely helyreállította a katolikus egyház jogait Franciaországban.
III. Sándor (1159–1181) – A császárok ellenfele
22 évig küzdött az egyház függetlenségéért a világi befolyás ellen, különösen a Német-római Birodalommal szemben. III. Sándor határozott védelmezője volt az egyház tanításainak, és számos egyházi reformot vezetett be. Az ő pápasága idején zajlott a nagy vita Barbarossa Frigyessel, amit végül az egyház javára döntöttek el.
I. Piusz (1922–1939) – A totalitarizmus elleni hang
17 évig tartó pápasága alatt XI. Piusz számos történelmi kihívással nézett szembe: fasizmus, náci Németország, gazdasági világválság. 1929-ben ő írta alá a Lateráni Szerződést Mussolinival, amellyel létrejött a Vatikánváros állam. Később bátran fellépett a totalitárius rendszerek, különösen a nácizmus ellen, és kiemelte az emberi méltóság védelmét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Hunyadi János a király törvénytelen gyermeke lehetett
A Hitler elleni merénylet, ami megváltoztathatta volna a történelmet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe