Oroszország új nukleáris rakétákat fejleszt
Oroszország nukleáris töltetű levegő-levegő rakétákkal bővíti fegyverkészletét – közölte az amerikai Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA). Az új rakéta a Szovjetunió által a hidegháború idején használt fegyvereket veszi alapul, a legújabb változatot úgy tervezték, hogy az orosz MiG és Szuhoj vadászrepülőgépek használják.
Oroszország jelenleg a világ egyik legnagyobb nukleáris arzenáljával rendelkezik, amely több ezer robbanófejet foglal magában, és az elmúlt években az orosz hadsereg jelentős erőforrásokat fordított arra, hogy a nukleáris fegyvereket korszerűbbé és hatékonyabbá tegye. Ennek részeként fejlesztik az új generációs interkontinentális ballisztikus rakétákat (ICBM-eket), amelyek nagyobb hatótávolsággal, pontossággal és túlélőképességgel bírnak.
Emellett Oroszország nagy hangsúlyt fektet a tengeralattjáróról indítható rakéták fejlesztésére, amelyek stratégiai fontosságúak a nukleáris elrettentés fenntartásában. Az új rakétarendszerek között szerepelnek hiperszonikus fegyverek is, amelyek sebességükkel és manőverezőképességükkel nehezen elfoghatók, így tovább növelik az orosz nukleáris képességek fenyegető potenciálját.

Vlagyimir Putyin orosz elnök diákokkal és tanárokkal találkozik a a Szíriusz Speciális Zenei Középiskolában, a Szocsi melletti Szíriusz Tudományos és Művészeti Parkban. MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Vjacseszlav Prokofjev
Az orosz nukleáris fegyverek fejlesztése és a katonai retorika ismét a hidegháborús korszak feszültségeit idézi, amikor a Szovjetunió és az Egyesült Államok között javában zajlott a fegyverkezési verseny. Az orosz vezetés hangsúlyozza, hogy a nukleáris erő kulcsfontosságú az országuk stratégiai védelmében, különösen a nyugati országokkal fennálló feszültségek miatt, jelentette.
Ez a hozzáállás azonban csak olaj a tűzre a globális fegyverkezési verseny terén, ahol már nemcsak Oroszország és az Egyesült Államok, hanem más nagyhatalmak, például Kína is aktívan fejleszti nukleáris képességeit. A helyzet így egyre bonyolultabbá válik, és a nemzetközi stabilitás szempontjából is komoly kihívásokat jelent, jelentette a Newsweek.
A nemzetközi közösség, különösen az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei, aggodalommal figyelik az orosz nukleáris kapacitás bővítését. Több ország is sürgeti a fegyverzetellenőrzési tárgyalások folytatását és megerősítését, hogy megakadályozzák a nukleáris fegyverek további terjedését és csökkentsék a nukleáris fenyegetettséget.
Ugyanakkor a diplomáciai erőfeszítések nehézkesen haladnak, részben az orosz és nyugati országok közötti bizalmatlanság miatt. Ez a helyzet újabb fegyverkezési versenyhez és geopolitikai feszültségekhez vezethet, amelyek veszélyeztetik a globális békét és biztonságot.
Oroszország nukleáris fegyverei és rakétái körüli fejlemények egyre inkább a hidegháborús időszakot idézik, új kihívásokat teremtve a nemzetközi béke és biztonság számára. A nukleáris fegyverek modernizációja és a geopolitikai feszültségek növekedése miatt elengedhetetlen a nemzetközi párbeszéd és együttműködés erősítése, hogy elkerülhető legyen egy újabb fegyverkezési verseny és annak veszélyes következményei.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megnyílt Magyarország első 0–24-es, személyzet nélküli okosboltja
Egészen hihetetlenül néz ki egy vihar time-lapse felvétele a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről
Szlovákia elismeri Marokkó autonómia tervét „a végleges megoldás alapjaként” a Szahara-vitában
Ezt rejtette a furcsa, fekete egyiptomi szarkofág, amelyen még jelölés sem volt
Az Amerikáról készült első térkép annyira pontos volt, hogy a kutatókat is ledöbbentette
Ezek a kereszténység legsötétebb ereklyéi