Átalakulnak a banki átutalások Magyarországon, a mesterséges intelligencia dönti el, mehet-e a pénz
Július 1-jétől gyökeresen átalakul az azonnali banki átutalások biztonsága Magyarországon: élesedik a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR), amely mesterséges intelligencia segítségével valós időben vizsgálja meg a tranzakciókat, és másodpercek alatt dönt arról, hogy zöld utat kap-e az utalás.
Kockázati index: biztonságos az utalás?
A Magyar Nemzeti Bank megbízásából a Giro Zrt. által üzemeltetett rendszer minden egyes azonnali átutalást egy 1 és 10 közötti kockázati indexszel lát el, amely a csalásgyanús mintázatok központi adatbázisa alapján kerül kiszámításra, olvasható a BiztosDöntés cikkében. A rendszer célja nem az átutalások megakadályozása, hanem a gyanús esetek időben történő kiszűrése úgy, hogy az utalás gyorsasága, vagyis az öt másodpercen belüli teljesítés, ne sérüljön.
Ha rossz kezekbe kerül a pénz, visszakapjuk
A KVR azonban nem dönt véglegesen: az utalás jóváhagyása vagy visszatartása továbbra is a bankok feladata. Amennyiben a rendszer 7-es vagy annál magasabb kockázati értéket jelez, a hitelintézet csak külön ellenőrzéssel engedheti tovább a tranzakciót. Ha ezt elmulasztják, és a pénz csalókhoz kerül, a bank automatikusan köteles megtéríteni az ügyfél kárát. Hasonló kártérítési kötelezettség terheli a bankot abban az esetben is, ha nem alkalmaztak megfelelő ügyfélhitelesítést, mondta a BiztosDöntés szakértője, Gergely Péter.
A Magyar Nemzeti Bank az új rendszer bevezetését ötlépcsős biztonsági program részeként indította el, amely a KVR mellett jogszabály-módosításokat, a bankok ellenőrzésének szigorítását és tájékoztató kampányokat is magában foglal.
Egyre kevesebb pénzt lopnak el
A statisztikák szerint már az eddigi banki visszaélésszűrő rendszerek is hatékonyak voltak: az elmúlt négy évben a sikeres csalások aránya 83%-ról 35%-ra csökkent. A csalók idén már csak az eltulajdonítani kívánt összegek 56%-át tudták megszerezni: ez 2021-ben még 84% volt. A lakossági károk is mérséklődtek: 2025 első negyedévében átlagosan 822 ezer forintot loptak el egy-egy csalással, ami az elmúlt két év legalacsonyabb értéke.
A központi rendszer a bankok saját védelmi eszközeit nem váltja ki, hanem kiegészíti. Különösen hasznos az olyan csalási mintázatok kiszűrésében, amikor több különböző ügyféltől érkezik pénz ugyanarra a gyűjtőszámlára, ez ugyanis egyetlen bankon belül nem mindig érzékelhető, a KVR viszont az egész bankszektor szintjén képes az ilyen anomáliák felismerésére.
Nemzetközi szinten is egyedülálló megoldás
Nemzetközi szinten is úttörőnek számít a magyar megoldás: ilyen mértékű, minden bankra kiterjedő, kötelező és valós idejű csalásmegelőzési rendszer eddig sehol nem működik, hangsúlyozza Gergely Péter.
A digitális védelem másik fontos pillérét a mobilbanki alkalmazások jelentik, amelyek ma már számos biztonsági funkciót kínálnak: hívásazonosítást, napi átutalási limitek beállítását, bankkártyák azonnali blokkolását, földrajzi korlátozásokat, vagy akár az appból történő önkizárást is. Ezek az eszközök együtt jelentősen csökkentik a csalók mozgásterét, a pénzünk így minden eddiginél nagyobb biztonságban lehet.
Érdemes elolvasni:
- Így néz ki a magyar euró – de hogy létezhet egyáltalán ilyen érme?
- Nagy a baj: ezt teszi a mesterséges intelligencia a valódi intelligenciánkkal
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mától szabályozhatják az ingatlanvásárlást az önkormányzatok: elértéktelenedik-e a házunk, lakásunk?
Több mint tízezren ünnepelték a koreai kultúrát a Margitszigeten – hatalmas sikerrel zárult a KoreaON 2025
Alaposan megszigorítja a vízumszerzés feltételeit az Egyesült Államok a magyarokkal szemben is
Figyelem! Mától olcsóbbak a gyógyszerek, a vasúti közlekedés, de változik a családok adózása is hazánkban
Fürdőzz este is Budapesten! Új akciók és hosszabb nyitvatartás a fővárosi fürdőkben
Emlékszel még a Trónok harca hatalmas rémfarkasaira? Tudósok most újraélesztették ezt a kihalt fajt – VIDEÓ