Volt olyan dolgozó, aki már több mint egy éve dolgozott a CATL-nál és Kínából rendelték haza csak azért, hogy kirúghassák. A döntés még a hazai kínai vezetőket is meglepte, ám egyesek már tudni vélik, hogy mi az ok: olcsó vendégmunkásokat akarnak a magyarok helyére hozni.
Akár 100 fölött is lehet a kirúgott magyarok száma
A Telex cikke szerint akár száznál is több ember veszítheti el hamarosan a munkáját a debreceni CATL-gyárban egy központi vezetőségi döntés következtében. A kirúgási hullám jelenleg is zajlik, egy érintett dolgozó szerint azért, mert a “jelenlegi piaci környezetben” nagyobb szükség van kínai szakemberekre, mint magyarokra.
A kirúgások sorozata múlt héten kezdődött, akkor még csak a próbaidős kollégák közül küldtek el többeket, majd ezen a héten folytatódott a határozatlan idejű szerződéssel rendelkezőkkel. Voltak köztük olyanok is, akik már több mint egy éve dolgoztak a hazai leány kötelékében. A leépítés nemcsak betanított munkásokat, hanem irodai dolgozókat, szakmunkásokat, sőt minőségellenőröket és folyamatmérnököket is érint. A kínai vezetés nem közölte az érintettekkel a döntés okát.
- Egyre több Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik a magyar mezőgazdaságban
A CATL eddig aktívan toborzott
A Telex természetesen részletes kérdéssort küldött a cégnek a kirúgások okairól és azok következményeiről, ám a publikálás időpontjáig nem kaptak választ. A döntés azért meglepő, mert még hetekkel ezelőttig intenzíven toborozták az új munkaerőt és a régióban a legnagyobb fizetést kínálták.

Polgármesteri látogatás a CATL arnstadti gyárában 2023-ban. Forrás: Papp László debreceni polgármester FB-oldala
Az újság szerint a fizu ellenére nincs könnyű dolga a cégnek az új munkaerő megtalálásában. Egyrészt erősek az akkugyártással kapcsolatos ellenérzések, másrészt munkavállalóik egy része hamar távozik és rossz hírét kelti a cégnek, így nem igazán akarnak ott dolgozni az emberek. Ez vezethetett oda, hogy a kínaiak már nem helyiekkel akarják feltölteni a középvezetést és a szakmunkásgárdát.
A közvetlen kiváltó ok a leépítések mögött az lehet, hogy a CATL nem úgy bővíti majd a termelést, ahogy azt korábban tervezték, his határozatlan időre felfüggesztették a második gyáregység építését.
- Egy egyetemista véletlenül olyan akkumulátort alkotott, amely 400 évig is bírhatja
3000 milliárdos befektetés
A CATL 2022-ben jelentette be, hogy rengeteg munkahelyet létrehozva, mintegy 3000 milliárd forintból, három szakaszban óriási akkumulátorgyárat épít Debrecenben, felszívva ezzel a környék szabad munkaerejének jelentős részét. Egyelőre csak az első egység áll, ott ősszel indul a próbagyártás és télen a sorozatgyártás. Arról, hogy a mostani leépítés hogyan érinti a százmilliárdokkal a projektbe beszálló magyar államot nincs hír.
A kínai óriás jelen van Németországban egy akkugyárral, illetve Spanyolországban tervez egy harmadikat építeni. A CATL a globális akkuipar egyik legnagyobb nyertese volt az utóbbi években, írja a Telex.
Olvass tovább Debrecenről ITT.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új négycsillagos hotel nyílt Budapest szívében, a Lánchíd mellett – KÉPEK
Magyarországon tilos a melegházasság, de egy esetben mégis el kell azt ismerni – mutatjuk
Az üzbég-azeri együttműködés fejlesztéséről
Jó hír: Jelentősen csökkennek az árak az ingatlanpiacon, egyre inkább a vevők kerülnek előnybe
Vidéki horror: Ledöfte az ötgyermekes édesanyát, fiát is megsebezte, majd elvágta a saját torkát – KÉPEK
Az 5 legjobb ingyenes fordítóeszköz nyelvtanulók számára