Láttál már felfelé csapó villámot? Hihetetlen képet lőttek egy vörös lidércről
A vörös lidérc a villámokhoz hasonlóan elektromos, csakhogy ez felfelé csapott és – ahogy neve is sugallja – vörös volt.
A NASA egyik űrhajósa az űrből hihetetlen képet készített a Földről. A fotón egy óriási, medúza alakú, vörös villámokból álló úgynevezett „vörös lidérc” látható, amely egy észak-amerikai zivatar fölött lövell felfelé. A ritka jelenség még mindig kevéssé ismert, annak ellenére, hogy már több mint 30 éve tanulmányozzák.
Nichole Ayers, a SpaceX Crew-10 küldetésének pilótája, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) 72. és 73. expedíciójának tagja július 3-án készítette a lenyűgöző fotót, amikor az űrállomás egy Mexikó és az Egyesült Államok déli részei, köztük Kalifornia és Texas felett lebegő nagy zivatar felett haladt el.
„Ahogy ma reggel Mexikó és az Egyesült Államok felett haladtunk, elkaptam ezt a vörös lidércet” – írta Ayers az X közösségi platformon. „A vörös lidércek TLE-k (Transient Luminous Events) vagy rövid életű felvillanások, amelyek a felhők felett történnek, és amelyeket az alatta lévő zivatarok intenzív elektromos aktivitása vált ki.”
Just. Wow. As we went over Mexico and the U.S. this morning, I caught this sprite.
Sprites are TLEs or Transient Luminous Events, that happen above the clouds and are triggered by intense electrical activity in the thunderstorms below. We have a great view above the clouds, so… pic.twitter.com/dCqIrn3vrA
— Nichole “Vapor” Ayers (@Astro_Ayers) July 3, 2025
De mi is az a vörös lidérc, és hogyan alakul ki?
A vörös lidércek a viharfelhők felett 40–50 km-es magasságban keletkeznek. A NASA Földi Megfigyelőközpontja szerint azért vörös a színük, mert kölcsönhatásba lépnek a felső légkörben lévő nitrogénnel. A kisülés alakja néha oszlopszerű, de előfordulnak fa vagy medúza alakú formák is.
Szabad szemmel szinte lehetetlen őket megfigyelni, mivel a felvillanás általában csak néhány ezredmásodpercig tart, amit az emberi szem nem képes feldolgozni. Ráadásul rá kell látni a viharfelhők tetejére, ami általában több száz kilométeres távolságot jelent a megfigyelő számára. Közvetlen megfigyelésük csak sötétben lehetséges.
30–40 km-es magasságban és felette a földi légkör össztömegének kb. 1%-a található, a nyomás a tengerszinten mértnek 1/100 000–ed része. Nagyobb villámkisülések után a zivatarfelhő fölött rövid ideig elektromos tér alakulhat ki, amelynek az erőssége kisebb légsűrűség mellett lokálisan meghaladhatja a légköri kisülés létrejöttéhez szükséges kritikus értéket. Ekkor jöhet létre vörös lidérc.
A magaslégkör egyedülálló jelenségei
A TLE-k egy sor vizuális jelenséget jelentenek, amelyek a felső légkörben fordulnak elő zivatarok idején, beleértve a felfelé irányuló kék nyalábokat (blue jet) és az UFO-szerű gyűrűslidérceket (elf). A leggyakoribb TLE-k azonban a vörös lidércek (sprite), mint amilyen az Ayers által lefényképezett is.
A kék nyalábok abban különböznek a vörös lidérctől, hogy közvetlenül a viharfelhő tetejéről indulnak ki és gyakran keskeny tölcsért formáznak, 20–40 km magasságban. Többnyire fényesebbek, mint a vörös lidércek és kék színűek.
A gyűrűlidércek általában közel 400 km átmérőjű elmosódott, lapos formájú légköri fényjelenségek, tipikusan kevesebb, mint 1 ms időtartamig tartanak. Az ionoszférában fordulnak elő kb. 100 km-es magasságban. A színe nem egyértelmű, általában vöröses színárnyalattal jellemzik.

A magaslégköri jelenségek. Kép: Abestrobi/ Wikimedia Commons
Még nem teljesen értjük, hogyan működnek
A vörös lidérceket először az 1950-es években figyelték meg megfelelően a repülőgépek utasai, de 1989-ig nem fényképezték le őket. A Jupiter légkörében is észlelték a jelenséget, és feltételezhetően a Szaturnuszon és a Vénuszon is előfordulnak, írja a Space.com. De az évek óta tartó kutatások ellenére a kutatók még mindig nem tudják, hogy egyes villámcsapások miért okoznak vörös lidérceket, mások pedig miért nem, írja a FOX Weather.
A vörös lidérceket és más TLE-ket a Föld felszínéről is le lehet fényképezni, ha a körülmények megfelelőek. Az ISS űrhajósai azonban egyedülállóan jó helyzetben vannak, és gyakran látják a villámcsapások villanásait is, ami hasznos adatokkal segíti a kutatókat abban, hogy kiderítsék, hogyan működnek ezek a jelenségek.
„Nagyszerű kilátásunk van a felhők fölé, így a tudósok az ilyen típusú képeket felhasználhatják arra, hogy jobban megértsék a TLE-k kialakulását, jellemzőit és a zivatarokkal való kapcsolatát” – írta Ayers.
Ennek egyik legfrissebb példája márciusban volt, amikor az ISS egy meg nem nevezett űrhajósa halvány vörös lidérceket örökített meg, amelyek egy New Orleans fölött felfelé lövellő „gigantikus villámsugár” végén izzottak. Egy másik kiváló példa egy hátborzongató vörös medúza volt, amely mintha önállóan lebegett volna a Föld légkörében, magasan egy villámlás felett 2024 júniusában, számolt be korábban a Space.com.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kifakadt a 40 éves magyar utazási iroda: külföldiek nyírták ki őket, ez lesz az utasaikkal
KÉPEK, VIDEÓ: Épületek tetejét sodorta le a vihar, számos helyen nincs rendes közlekedés, áram
178 napot töltött űrutazással ez a férfi, óriási hazugságra döbbent rá
Európa legforróbb napjai: közel a rekord, ismét izzik a kontinens
Nincs küszöb a kezdéshez, fektess be a GoldenMiningbe, hogy napi bevételre tegyen szert
Hoppá: tényleg az ufók titkos üzenetét rejti ez a furcsa képződmény?