Másolatnak hitték, kiderült, hogy majdnem 3 ezer éves a Magyarországon talált kard
A Chicagói Field Museum egyik legismertebb kiállítási tárgya egy bronzkori kard, amelyet eddig csupán másolatnak tartottak – ám a legújabb vizsgálatok szerint valójában egy háromezer éves, eredeti bronzkori fegyverről van szó. A kardot az 1930-as években magyar régészek találták meg a Duna budapesti szakaszán, azonban az Egyesült Államokba szállítás közben tévesen másolatként címkézték fel.
Az igazi áttörést egy magyar régész hozta el, aki a Field Museum „Az első európai királyok” című kiállításának előkészítése során gyanakodni kezdett a kard valódiságára. A múzeum szakemberei röntgenfluoreszcencia (XRF) vizsgálattal elemezték a kard anyagát, amely során megállapították, hogy az ötvözet összetétele – réz, ón és nyomokban más nyomelemek – teljes mértékben megfelel a késő bronzkori fegyvereknek, és nagyjából Kr. e. 1080–900 körüli időszakból származik, írja az Ancient Origins.

Képernyőfotó: WGN News/YouTube
Ez a felfedezés nemcsak a kard történetét írja át, hanem a Kárpát-medence bronzkori kultúrájának gazdagságát is alátámasztja. Szabó Gábor régész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem munkatársa szerint a térség késő bronzkori közösségei „talán a legszínesebb és legnépesebb tárgyegyütteseket” hozták létre a római hódítás előtti időszakban. Ezek között számos fegyver, ékszer és eszköz található, amelyek révén nemcsak a mindennapi életbe, hanem a harci eseményekbe és rituálékba is betekintést nyerhetünk.
A kard eredeti funkcióját illetően a szakértők úgy vélik, hogy vagy harci eszközként használták, vagy egy csata után rituálisan dobhatták a Dunába, hogy megemlékezzenek az elesett harcosokról – ez a gyakorlat számos európai kultúrában ismert volt. A felfedezés különösen izgalmas, mert ritka, hogy egy múzeumban őrzött „másolat” ilyen jelentős történelmi értéket képviseljen. A kard jelenleg a Field Museum főcsarnokában látható, és hamarosan az „Az első európai királyok” című kiállítás egyik nyitó darabja lesz.
Ez a történet jól példázza, hogy a régészet és a modern technológia hogyan képes új fényt vetni a múlt titkaira, és hogyan változtathatja meg a történelmi tárgyak megítélését. A bronzkori magyar kultúra gazdag öröksége így egy újabb fontos darabbal bővült, amely nemcsak Magyarország, hanem Európa történelmének megértését is segíti.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Bejutottak Kádár János titkos balatoni nyaralójába, ez fogadta őket
A tűrhetetlen szárazságban az ország legszárazságtűrőbb fűféléi is tömegesen pusztulnak
Sosem találnád ki, miért kell átépíteni Erdély egyik legcsodálatosabb útját
Hatalmas károkat okozott a vihar, lezárták az Óbudai-szigetet
Magyar önkéntes katona vesztette életét Ukrajnában
TOP30: a legjobb vidéki étteremlista 2025-ben