A piramisokról általában Egyiptom jut eszünkbe, de úgy tűnik, már nem kell repülőre ülnünk, hogy láthassunk egy ilyen építményt!
Hihetetlen régészeti szenzáció: a lengyelországi Wyskoć falucska határában két gigantikus, piramisszerű sírhelyet tártak fel a kutatók, amelyek korát több mint 5500 évre becsülik, derül ki a LADbible cikkéből. Az Adam Mickiewicz Egyetem archeológusai által talált ősi nyomok gyökeresen megváltoztathatják mindazt, amit eddig a neolitikus korszakról gondoltunk.
A legmodernebb technológia segített
A felfedezett, háromszög alakú építmények körülbelül 200 méter hosszúak és 4 méter magasak, és a Dezydery Chłapowski Tájvédelmi Park területén kerültek elő, távol a világ zajától. A felfedezés ugyanakkor nem véletlen volt: a régészek modern távérzékelési technológiával szkennelték a területet, és öt potenciálisan érdekes pontot azonosítottak. A feltárás során ezek közül kettő rejtegette a valódi szenzációt: az „óriások sírját”.
A sírok az úgynevezett „tölcséres szájú edények kultúrájához” (Funnelbeaker culture) köthetők. Ez a neolitikus társadalmi csoport több különböző közösség összeolvadásával jött létre, és jellegzetes agyagedényeiről kapta nevét. A kultúra tagjai már 5500 évvel ezelőtt is képesek voltak hatalmas, akár 10 tonnás köveket megmozgatni – pusztán emberi erő és szánkószerű szerkezetek segítségével.
A kultúra fejlettségét is bizonyítja a felfedezés
Bár az óriási kövek többsége az évszázadok során elveszett, vagy más célokra újrahasznosították őket, a sírok lenyűgöző struktúrája így is hűen tükrözi az egykori társadalom technikai és spirituális fejlettségét. „Az embereknek évezredeken át szükségük volt kövekre, így természetes, hogy elvitték és feldarabolták őket” – mondta Artur Golis, helyi tájvédelmi szakértő.

Forrás: Facebook/Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
A sírokba valószínűleg a közösség számára fontos személyeket temették: sámánokat, papokat, törzsfőnököket, akiket haláluk után sem akartak magukra hagyni. Az elhunytakat agyagedényekkel, rézékszerekkel, kőbaltákkal, de még ópiumot tartalmazó tálkákkal is ellátták. Kimondhatjuk: mindent megtettek, hogy az elhunytak a túlvilágon is jól érezhessék magukat.
Közép-Európában egyedülálló piramisok
A most feltárt „lengyel piramisok” nem csupán méretükben lenyűgözőek, hanem egyedülállóak is, ilyen struktúrákat ugyanis még soha nem találtak ebben a régióban. Ezek a sírok a legnagyobb kőkori temetkezési helyek közé tartoznak Lengyelországban, és óriási lépést jelentenek a tölcséres szájú edények kultúrájának megértése felé.
A feltárások jelenleg is zajlanak, így a helyszín a nagyközönség számára egyelőre zárva van. Hogy valaha megnyitják-e a piramisokat a látogatók előtt, az a jövőbeni régészeti eredményeken és az állagmegóvás lehetőségein múlik. Mindenesetre fantasztikus lenne, ha Magyarországtól néhány órányira lehetőség nyílna ilyen különleges építmények megtekintésére!
Ez is érdekelhet:
Képek forrása: Facebook/Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ennyi volt! A Wizz Air megszünteti abu-dzabi járatait
Citadella és a Szabadság-szobor megújulása: itt vannak a legfrissebb képek
Íme 2025 legrosszabb és legjobb balatoni strandjai: nézd meg a listán a kedvenceid minősítését
Egy kozmikus ürességben lebeghet a Föld – Ezért nem jönnek ki a csillagászok számításai?
Bevándorlók vagy kivándorlók vannak többen? Így változott Magyarország népmozgása 1995 óta
Már a CNN is aggódik: kártevők pusztítják Magyarország legrégebbi könyvtárát – képek