Medúzákat találtak a Hármas-körösben, de mit jelent ez a folyóra nézve?
Az utóbbi hetekben rendkívül érdekes természeti jelenségre figyelhettek fel a Körösök vizénél, Békés vármegyében, ugyanis édesvízi medúza bukkant fel a folyóban, ami nem mindennapi látvány, hiszen ezek a különleges élőlények jellemzően inkább tavakban vagy folyók holtágain élnek.
A Craspedacusta sowerbi elnevezésű faj eredetileg Kínából származik, de napjainkra a világ számos pontján elterjedt, így a Kárpát-medencében is megjelent. A beol.hu szerint az állatka átlátszó, lüktető mozgású és csupán néhány centiméteresre nő meg, és az emberre egyáltalán nem veszélyes, hiszen bár rendelkezek néhány apró csalánsejttel, ezek csupán a nagyon apró vízi élőlényekre hatnak, így akár kézbe is lehet venni őket, csípés vagy égés nélkül.

Képernyőfotó: rbertpetrovszki/TikTok
A jelenség különlegessége, hogy az édesvízi medúzák megjelenését a víz hőmérséklete befolyásolja, hiszen 20°C fölött jelennek meg nagyobb számban. Ennek köszönhetően a medúzák megjelenése valójában arra is utal, hogy a Körös vize tiszta és jó állapotban van. Petrovszki Róbert és Mazán Nándor, akik a Hármas-Körös gyomaendrődi szakaszán találkoztak velük, több ezer példányát is megfigyelték a környéken.
@rbertpetrovszki
Nem csak a medúzák jelentek meg az utóbbi időszakban a Körösökben: korábban az óriás mohaállatra is felfigyeltek a szakértők, amely szintén nem őshonos faj Magyarországon. Ez a különös, mohához hasonló lény a Mississippi vidékéről származik, és úgy tűnik, a klímaváltozás, illetve a vizek melegedése segítette elő megjelenését hazánkban is. Ez a faj nem jelenti a helyi élővilágra nézve veszélyt, és természetes ellensége sincs nálunk, így jelenléte nem feltétlenül aggályos ugyanakkor különleges természeti érdekességként szolgál.
A számtalan újonnan megjelent élőlénnyel tehát érdekes új, és egyben invazív fajokkal gazdagodott a Körösök élővilága, melyek felbukkanása igazolja a víz tisztaságát, ugyanakkor a környezeti változások hatásaira is rávilágít. Ezek az élőlények nem csupán a természetrajz iránt érdeklődők számára jelentenek izgalmas felfedezést, hanem arra is figyelmeztetnek, hogy a vízi ökoszisztéma állapota folyamatos változásban van, amelynek követése fontos a természetvédelem szempontjából.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hatalmas gond van a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az üzemanyag-ellátással
300 áldozat és egy bába: A tiszazugi méregkeverők hátborzongató története
Autós üldözés Budapest szívében: VIDEÓN az elfogás pillanata
Hollywoodi feszültség Budapesten: Rami Malek és Russel Crowe egymásnak estek a Nürnberg forgatásán!
Visszamondja legmodernebb gépeit a Wizz Air: Mi áll az XLR-flotta megvágása mögött?
Az Európai Bizottság szerint Magyarország versenyképessége a legalacsonyabb az EU-ban