Többszáz év alatt épült várfalakat tártak fel Veszprémben
A Nemzeti Régészeti Intézet kutatói négy éve dolgoznak a veszprémi vár történelmének feltárásán.
A Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézetének munkatársai már lassan 4 éve folytatnak feltárásokat a veszprémi vár területén, amely során a középkori várfal és a kora újkori erődítésrendszer számos részletét sikerült azonosítani.
Az ezeréves veszprémi vár
A veszprémi vár a X-XI. században a hét dombra épült város egyik magaslatán, a Várhegyen alakult ki, írja a Veszpréminfo. A meredek, szakadékos hegyoldalak szélén körbefutó fal jelzi az egykori erődítményt, amelynek területén ma történelmi épületek magasodnak.
Az évszázadok alatt számos csata, ezt követően pedig nagy építkezések zajlottak itt, így a vár arca folyamatosan megújult, az adott korszak stílusának és az akkori igényeknek megfelelően átalakult. Ma művészeti és szakrális központ, számos templommal, patinás épülettel gazdagítva, ha elindulunk a felfedezésére a szecessziós Óváros térről.
Az időközben barokk arculatot kapott várnegyedben összpontosul ugyanis a város látnivalóinak zöme, remek kilátóhely és fontos programhelyszín is. Az ezeréves történelmi emlékek számos kiállítótérben, bemutatóhelyen és a vár bizonyos részein a mai napig fellelhetőek azok a kövek, sziklák, amelyek egykoron védték és otthont adtak Gizella királynénak is.
Próbálták megerősíteni a falakat
A Nemzeti Régészeti Intézet régészei feltárták, az évszázadok során hogyan változott az ezeréves vár. „A kutatás jelenlegi állása szerint Veszprém várát a 14. század elejétől biztosan kőfal vette körül a Piarista Gimnázium udvarán talált várfalrészlet alapján. A Tejfalusy Ház nyugati oldalának pinceszintjén azonban még ennél is régebbi falszakaszt azonosítottunk, amely akár 12–13. századi is lehet” – írja a Nemzeti Régészeti Intézet közleményében Facebookon.
A feltárások során kiderült, hogy a kora újkor évszázadaiban különféle módszerekkel próbálták megerősíteni a várfalakat. A teljes felújítás helyett csak a hibák javítgatására volt kapacitás. „A 16. századi török ostromokat megsínylette a veszprémi vár, de mivel sem idő, sem pénz nem volt a teljes újjáépítésre, fa-föld szerkezetű sáncokkal erősítették meg a középkori várfalat, ezeket ugyanis ágyúdombnak is lehetett használni” – írják.
„Giulio Turco [császári hadmérnök] 1572. évi felmérésén megörökítette ezeket a cölöpökkel megerősített földhalmokat, például a Várhegy délnyugati sarkán, amely a feltárás során is előkerült és szerkezetét vizsgálhattuk” – írják.
Később folytatták a munkát
A kutatás feltárta, hogy a 17. század folyamán újabb megerősítések készültek. Ezek nyomát őrzik a Várhegy északnyugati sarkán a Körmendy Ház pincéjében a ház alapjaként felhasznált ötszögletű bástya maradványai. A Kanonoki Ház udvaráról két, egymással párhuzamosan futó, de nem egykorú várfalrészlet került elő, amely arról árulkodik, hogy a középkori várfal külső oldalára ekkor egy újabb falat építettek, Így próbálták ellenállóbbá tenni a várnak ezt a részét a támadások ellen.
Az NRI régészei hozzátették, hogy a középkori várfalat a 18. századi barokk átépítéskor szinte mindenhol elbontották vagy felhasználták az épületekhez: vannak olyan épületek, amelyeknek a falába belefoglalták, máshol, mint a Körmendy Háznál is, alapfalként használták.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Nincs megállás, brutális hőség közelít: másodfokú hőségriasztás lépett életbe Magyarországon
Egy új, ijesztő magyar kutatás szerint a mikroműanyagok megváltoztatják az élőlények viselkedését
Budapest kincseit árulják: titokban kerülhetnek magánkézbe a belvárosi állami paloták
Vigyázat! Megjelent Magyarországon a halálos csonttörő vírus
Átadták végre a hévízi rendezvényteret
Strandok Éjszakája 2025: Éjszakai fürdőzés, koncertek és különleges programok július végén