Hatalmas csattanás, fullasztó por, füstszag, emberi testrészek és alkatrészek mindenhol. És fülsiketítő csend. Erről számolt be a vétlen vonatvezető a TV2 Napló c. műsorában tegnap, felidézve a 22 évvel ezelőtt történt tragédia részleteit. A baleset hatására az akkori kormány felpörgette a karos félsorompók kihelyezését felismerve a tényt, hogy ezzel több életet tud megmenteni, mint a puszta fényjelzőkkel. A tragédia emléke azonban ma is élénken él a siófoki emberekben és a német áldozatok családtagjaiban. És nem utolsósorban a mozdonyvezetőben, aki 22 évig nem tette a lábát a baleset helyszínére.
“Neked véged szerencsétlen, mit csináltál?”
2003. május 8-án reggel három német turistabusz indult nyaralásukat a Balatonnál töltő német vendégekkel – zömükben nyugdíjasokkal – reggelizni egy közeli étterembe a Lidó Hotelből. A Darnay Kálmán téri vasúti átjáróban, a szállodától mindössze fél kilométerre, a fényjelzés még fehér volt, amikor az első busz áthaladt, a konvoj második tagjánál azonban már vörösre váltott. Azóta is folyik a vita, hogy vajon elvakította-e a nap a sofőrt, vagy úgy gondolta, még át tud férni, sorompó ugyanis nem volt. Mindenesetre elindult.
A gyorsvonat pedig, Kiss Ferenc mozdonyvezető irányításával, feltartóztathatatlanul robogott az átjáró felé. 100 km/h-val. A busz és a vonat az átjáróban találkozott, hiába a mozdonyvezető szűnni nem akaró dudálása és vészfékezése. Annyira rövid távon nem lehetett megállni vagy máshogy elkerülni az ütközést.
A sofőr és a mozdonyvezető még egyszer utoljára egymásra nézett. Nem tudjuk mit mondott az autóbuszvezető, aki a helyszínen életét vesztette. Kiss Ferenc viszont úgy elmékszik vissza, inkább magának mint bárki élőnek (hisz a fülkében egyedül volt), ezt mondta vagy talán üvöltötte: “Neked véged szerencsétlen, mit csináltál?”

Animáció. Így kapta telibe a buszt a vonat és kettészakította. Forrás: TV2 Napló/prtScr
- Holttestet találtak a Velencei-tóban
Rengeteg halott, az utasoknak esélye sem volt
A buszon utazók közül csupán öten élték túl a balesetet, köztük a magyar idegenvezető hölgy. Négyen a kórházban vagy a kórházba szállítás során haltak meg. 29-en a helyszínen életüket vesztették. Egyiküket hosszas keresgélés után, a mozdony motorterében találták meg. Ez volt az új évezred legsúlyosabb közlekedési balesete. Az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter azonnal a helyszínre utazott és felpörgött a vasúti átjárók karos félsorompókkal történő ellátása, hisz a fényjelzés ebben az esetben is kevésnek bizonyult.
Bár a rendőrök a kórházba szállítása után azonnal megvizsgálták és kihallgatták a csak hajszál híján életben maradt mozdonyvezetőt, semmi rendellenességet nem találtak. Kiss Ferenc mindent megtett, amit megtehetett, de a 100 km/h-s sebességet nem lehetett ennyire rövid távon 0-ra csökkenteni. A vonat még 375 méteren át tolta maga előtt a kettészakított busz egyik felét.

A vonatbaleset a levegőből. Szörnyű látvány. Forrás: TV2 Napló/prtScr
Amikor a mozdonyvezető kiszállt, mindenhol emberi testrészek hevertek. A buszban hamuszürke arccal ültek a halott utasok, hiába szólongatta őket, hogy próbáljon segíteni. Az emberi maraványok és a szétszóródott alkatrészek utáni kutatás még napokig folyt a környéken, szinte csatárláncba szerveződve dolgoztak a tűzoltók és a rendőrök.
- Autós üldözés Budapest szívében: VIDEÓN az elfogás pillanata
A mozdonyvezető beszélt halálközeli élményéről is
Kiss Ferenc a Naplónak elmondta, korábban nem hitt abban, hogy halálközeli élmény esetén lepereg az ember élete. Mostmár tudja, hogy így van. Minden csínytevésére emlékezett abban a néhány másodpercben, amíg a vonat vezetőfülkéjében kuporgott és egy hajszál választotta el attól, hogy a vonat ütközője összepréselje őt.

Forrás: PrtScr/Youtube
Ma a közeli templom oldalán tábla állít emléket a balesetben elhunytaknak. Az átjáróban pedig sorompó működik, ám így is fordulnak itt elő balesetek. Korábban is voltak. 1980-ban például 19 ember halálát követelte egy hasonló baleset.

Kiss Ferenc, a vonatvezető. Forrás: TV2 Napló/prtScr
A túlélők sokkos állapotban
A túlélők akkor sokkos állapotban voltak. Volt olyan német nyugdíjas, aki vérnyomásproblémák miatt nem tartott a többiekkel reggelizni és részt venni a napi programokban. Később tőle kértek fényképet barátnője azonosításához. A túlélők azóta sem beszéltek Kiss Ferenc kivételével. A vonatban senki sem sérült meg, ő is csak könnyű fizikai sérüléseket szenvedett. Korábban elmondása szerint nem kísértették a baleset képei, azon szerencsések közé tartozott, aki a baleset után is tudott aludni.
Vonatot azonban már soha többé nem vezetett. Jelenleg is Balatonberényben él és a helyi polgárőrség tagjaként lép fel a közbiztonság és rend érdekében. Emellett mindenkinek nyomába ered és elbeszélget, aki a piros jelzés ellenére áthajt bármely vasúti átjárón.

A sorompókkal ellátott vasúti átjáró ma. Forrás: TV2 Napló/prtScr
Jelenleg hazánkban összesen mintegy 6000 vasúti átjáró található. Ezek közül több mint 1200 vasúti átjáróban működik fénysorompó, és ebből több mint 1060 átjáróban van félsorompó is, amely a fénysorompó mellett a vasúti átjáró jobb oldali részét fizikai sorompóval zárja le.
A teljes Napló-adást IDE kattintva nézheted meg.
Baleset archívumunkért kattints.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar közmondások, amiktől a külföldiek haja égnek áll – VIDEÓ
VIDEÓ – Gyomorforgató dolgokra kényszerítették a beteg tinédzser lányt 12-15 évesek Budapest szívében
Remek hír az utazóknak: Még erősebb lett a magyar útlevél a Henley Passport Index szerint
KÉPGALÉRIA: 3 Laura a jubileumi Anna-bál dobogóján, a legszebb egy 18 éves budapesti lány lett!
Száz ember nyomtalanul eltűnt: máig rejtély Amerika első kolóniájának sorsa
Túl sok a Metának az EU döntése: vége a politikai hirdetéseknek – hogyan fogja ez befolyásolni a magyar választásokat?