Kiásták a britek világháborús katapultját, amivel bombázókat lőttek volna ki az égbe
A MOLA (Museum of London Archeology – Londoni Régészeti Múzeum) szakértői az angliai Harwellben található Oxfordshire területén egy különleges felfedezést tettek. Ebben a kis faluban sikerült feltárniuk egy kísérleti, második világháborús katapult prototípust, amelyet a Royal Aircraft Establishment (RAE) Mark III katapultnak neveztek el. Ennek a rendszernek a célja az volt, hogy a bombázó repülőgépeket rövidebb kifutópályákról gyorsan a levegőbe emelje.
A 1938 és 1940 között Harwellben épített katapult egy forduló asztallal rendelkezett, amely segítette a repülőgépeket a két rövid, mindössze 82 méter hosszú betonkifutó egyikére irányítani. A katapult működését egy földalatti pneumatikus kos segítette, amelyet a repülőgép vontatóhorogja csatlakoztatott.
A katapult alatt egy tucat Rolls-Royce Kestrel repülőgép-hajtómű működött, amely 2000 psi nyomáson levegőt préselt ki. Ez a levegő a pneumatikus koson keresztül szabályozott módon nyomást gyakorolt, ami a repülőgépet gyorsan kinyújtotta a kifutópálya mentén, szó szerint katapultálva a levegőbe.
A prototípusnak számos tervezési problémával kellett szembenéznie, például a motorok kopásával és a tervezett bombázó repülőgépekhez való tervezési eltérésekkel. Végül a projektet feladták, és 1941-re az egész szerkezetet eltávolították, helyette pedig egy hagyományos kifutópályát építettek a katapultrendszer területén.
A MOLA régészei részletes vizsgálatokat végeztek a második világháborús emlékek körül, és digitális 3D másolatokat készítettek az elrejtett maradványokról. Susan Porter, a MOLA projektvezetője, kiemelte a felfedezés jelentőségét, rámutatva, hogy ez a katapult a két világháború közötti évek és a második világháború idején zajló kísérletezés és innováció emlékét őrzi. Az összes adatot és felfedezést egy archívumban őrzik meg, így biztosítva, hogy ez a második világháború korai időszakából származó különleges relikvia az utókor számára is megmaradjon.
A régészek továbbá a közelben találtak olyan leleteket is, amelyek egy korábbi kifutópályához tartoztak. Ezek között szerepeltek nagy, körülbelül egy négyzetméteres kifutópálya-fényszórók és egy eddig ismeretlen ágyúállás, amely a kifutópályát védelmezte esetleges támadásokkal szemben.
A kutatások befejezése után az összes információt és felfedezést egy tartós archívumban rögzítik, hogy örök emléket állítsanak ennek a második világháborús korai időszakból származó egyedülálló relikviának.
Ahogy arról előzőekben írtunk, így nézett volna ki Hitler megavárosa, részletek.
Itt pedig azt taglaljuk, hogy mi az oka annak, hogy Hirosima nem úgy néz ki, mint Csernobil
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét