Megéled a nyitást, vagy csak megtörténik veled?
Magyarország fokozatos nyitásba kezdett kicsivel több, mint egy évvel a koronavírus járvány itthoni megjelenését követően. Ahogyan a pandémia okozta szigorítások, úgy a visszarendeződés is jelentős változást teremt az életünkben. Ráadásul nem vagyunk egyforma helyzetben, az új kihívásra is eltérően reagálunk. A karanténból a szabad életbe való átzsilipelés nem mindig könnyű feladat. Megéled, vagy csak megtörténik veled a nyitás?
Vizsgáld meg, mi megy, mi marad
Egy ilyen átfogó, tartós hatás, mint a koronavírus-járvány nem múlhat el nyomtalanul.
Tévútra vezet, ha a nyitást követően a pandémia előtti időket szeretnénk görcsösen visszaszerezni.
Újra kell szerveznünk önmagunkat és az életünket, de ez nem jelenti minden korábbinak az elsöprését. Egy olyan kimerítő, érzelmi hullámvasutakkal terhelt élethelyzeten küzdötted át magad az elmúlt egy év során, amelyre az utóbbi néhány évtizedben aligha volt példa.
Nem eltagadva a negatívumokat, érdemes személyes leltárat készíteni mindazon dolgokból, eredményekből, amelyeket ebben az elmúlt időszakban tanultál meg. Vizsgáld meg, melyek azok az új rutinok, új megoldások, amelyeket a jövőben is érdemes megtartanod, mert segítenek téged a nehéz helyzetek megoldásában, átélésében, elengedésében. Ahogyan azt is vedd számba, melyek azok a korábbi rutinjaid, amelyek helyett már megnyugtatóbb vagy hatékonyabb eszközeid vannak.
Fejleszd lelki ellenálló képességedet
Ne csak fejben vagy a feladataid újraszervezésével készülj. Épp olyan fontos, hogy a nehéz helyzetek után vissza tudd nyerni a lelki egyensúlyodat. A rugalmas alkalmazkodás erősítéséhez kiindulási lépés, hogy ne becsüljük le a krízishelyzet vagy a különféle stresszforrások hatását az életünkre, ne söpörjük ezeket a szőnyeg alá. A helyzet megélése, elfogadása mellett azonban érdemes mérsékelni az aggasztó gondolatokat, helyettük az aktualitásokra, a jelenre fókuszálni, elsajátítani mindfullness technikákat, és számba venni, hogy milyen lelki erőforrások állnak akár már most is a rendelkezésre a továbblépésre.
Idézd fel, hogy milyen tulajdonságaid, erősségeid azok, amelyek időről időre átlendítenek a legnehezebb pillanatokon is, melyek azok, amelyekre a mostani új élethelyzet kapujában is bátran támaszkodhatsz.
Az új normális együtt könnyebb
Segíthet a karanténfáradtság frusztrációinak vagy a nyitás körüli feszültségeknek az enyhítésében, ha tisztában vagyunk azzal, hogy más-más emberek élethelyzete ma sokkal inkább különbözik, mint a járvány kezdetekor. Akkor ugyanis a sokkhatás mindenkit váratlanul, felkészületlenül ért és húzta ki a lábunk alól a talajt, egy emberként féltettük biztonságunkat, szeretteinket, és figyeltük aggodalommal a jövő alakulását. Mára azonban nagyon eltérő utakat jártunk be az elmúlt hónapokban. Az utóbbi hetekben pedig védettségi fokunktól függően is különböző helyzetbe kerültünk:
máshogy látja és éli meg a nyitást, az, aki már mindkét vakcinát megkapta, aki csak az első adagon van túl, és az, aki még mindig a sorára vár.
A másik helyzetébe képzelve magunkat talán könnyebben érthetővé válik számunkra viselkedésük, és a helyzet komplexebb átlátásával képessé válhatunk indulataink mérséklésére. Az egymás felé mutatott tolerancia, a másokkal való együttérzés, mások támogatása könnyebbé teheti számunkra ezt az újabb erőpróbát, amit a nyitás következtében fellépő újabb változások rejthetnek.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban