Bitcoin pénzmosás – az Amerikai hatóságok legnagyobb fogása
Manhattenben tegnap bitcoin pénzmosás vádjával őrizetbe vettek két személyt, a 34 éves Ilya Lichtensteint és 31 éves feleségét, Heather Morgant. A nyomozóhatóságok azzal vádolják őket, hogy egy 2016-os hekkertámadásból származó, 4,5 milliárd dollár értékű, több ezer lopott bitcoint akartak tisztára mosni.
A Bitfinex rendszereit még 2016-ban törte fel egy hekker és több mint 2.000 jogosulatlan tranzakció segítségével ellopott 119.754 bitcoint. A lopásból származó kriptovalutát Lichtenstein egy általa felügyelt digitális pénztárcában helyezte el. A bírósági dokumentumok szerint Lichtenstein és Morgan összeesküdtek, hogy a lopott bitcoint tisztára mossák.
„A mai letartóztatások és a minisztérium valaha volt legnagyobb pénzügyi lefoglalása azt mutatja, hogy a kriptovaluta nem jelent biztonságos menedéket a bűnözők számára”
– mondta Lisa O. Monaco főügyész-helyettes. További részletek itt.
Pénzmosás kriptoval
Egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk a kriptovalutákhoz kapcsolódó bűncselekményekkel, de mint pénzmosási eszközre akkor nem tértünk ki. (Bővebben itt: Kriptovaluta megéri vagy csak egy lufi?)
A vádlottak kriptovaluta tranzakciók labirintusán keresztül akarták a lopott bitcoint tisztára mosni. Az amerikai bűnüldöző szervek ezzel a történelmük legnagyobb bitcoin fogásával ismét bebizonyították, hogy a vagyon igenis követhető blokkláncon keresztül. Bár több évig tartó, aprólékos munkával, de sikerült elegendő, a vádemeléshez szükséges bizonyítékot összegyűjteni. Ezen túlmenően
a lopott bitcoin nagy részét (94.000 db) is vissza tudták szerezni, melyek összértéke a lefoglalás időpontjában 3,6 milliárd dollár volt.
A vádirat szerint az elkövetők kifinomult pénzmosási technikákat alkalmaztak, például hamis személyazonosságot használtak online digitális fiókok létrehozására. A különböző programok segítségével automatizálták a tranzakciókat, mellyel lehetővé tették sok-sok tranzakció rövid időn belüli lebonyolítását. A lopott kriptot virtuális valutatőzsdékre és „darknet” piac számlákra fizették be, majd visszavonták a tranzakciót. Ez megszakította a blokkláncot, melynek következtében a tranzakcióelőzmények „elhomályosultak”.
A két elkövetőt összeesküvéssel, pénzmosással és az Egyesült Államok megkárosításával is vádolják. Az első 2 vádpontért legfeljebb 20 év, míg az utóbbiért legfeljebb 5 év börtönbüntetést kaphatnak.
A 2016-os hekker támadással nem vádolták meg őket, vádak csak a bitcoin pénzmosáshoz kapcsolódnak.
A nyomozást az IRS (az USA adóhivatala) Kiberbűnözési Egysége, az FBI és a Nemzetbiztonsági Hivatal New York-i irodája vezette, de munkájukat például a németországi Ansbach rendőrkapitánysága is segítette.
A 2016-os hekkertámadás után a Bitfinex több millió dolláros jutalmat ajánlott fel a nyomravezetőnek. A nyomozóhatóságok nem hozták nyilvánosságra, hogy ennek a jutalomnak volt-e szerepe a sikeres nyomozásban.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét