Történelmi pillanat: aktiválták a NATO nemzetközi gyorsreagálású egységeit
A NATO legfőbb katonai parancsnoka, Tod Wolters tábornok először a történelem folyamán aktiválta a szövetségesek szárazföldi, légi, tengeri és különleges hadműveleti erőiből álló többnemzetiségű haderőt, amely késlekedés nélkül bevethető a NATO tagországok védelme érdekében.
Ugyanakkor a gyorsreagálású csapatok készenlétbe helyezése nem azt jelenti, hogy az Egyesült Államok vagy a NATO csapatai behatolnának Ukrajnába.
Joe Biden amerikai elnök világossá tette, hogy amerikai csapatok vonulnak be Kelet-Európába, hogy jelenlétükkel segítsék az Oroszország agresszív lépései miatt feszült NATO-országokat, de nem fognak harcba bocsátkozni Ukrajna területén.
“Ez egy történelmi pillanat. Ez az első alkalom, hogy a szövetség elrettentő és védelmi szerepben alkalmazza ezeket a magas készenlétű erőket. Rugalmas és hiteles harci erőt képviselnek, amelyet többféleképpen lehet alkalmazni, teljes mértékben kihasználjuk a benne rejlő agilitást” – mondta Walters.
Kijelentette: „Ezek az elrettentő intézkedések fokozzák a sebességünket, reakciókészségünket és képességünket, hogy megvédjük azt az egymilliárd állampolgárt, akiknek a biztonságára esküdtünk.”
A teljes NATO Reagáló Haderő 40.000 katonából áll, de egyelőre nem közölték a készenlétbe helyezettek létszámát.
A felhívásról szóló nyilatkozatában Biden kijelentette, hogy a NATO egységes marad, hogy szembeszálljon Putyin nemzetközi békével és biztonsággal kapcsolatos fenyegetéseivel szemben.
„Csatlakoztak hozzánk közeli partnereink, Svédország, Finnország és az Európai Unió” – áll a közleményben.
“Putyin elnök kudarcot vallott azon céljában, hogy megossza a Nyugatot. A NATO olyan egységesebb és határozottabb, mint valaha, és fenntartja a „nyitott kapuk” politikáját azon európai államok felé, amelyek osztják értékeinket és egy nap csatlakoznának a szövetségünkhöz. “
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pénteken kijelentette, hogy a NATO-nak még többet kell tennie annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljon a Kremlre, hogy véget vessen az ukrajnai katonai agressziónak.
“Készen kell állnunk arra, hogy többet tegyünk, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy meg kell fizetnünk az árát, mert számolnunk kell a hosszú távú következményekkel”
– mondta.
“Komolyan kell vennünk a kialakult helyzetet, pontosan ezért használjuk most először a NATO erőit kollektív védelemre.”
Zelenszkij üzenetben megköszönte a NATO támogatását, de további cselekvésre sürgette a szövetséget, sajnálkozva amiatt, hogy Ukrajna magára maradt.
“Egyedül vagyunk az országunk védelmében. Ki áll készen arra, hogy velünk együtt megvédjen minket? Őszintén szólva, én nem látok semmit. Ki ad garanciát Ukrajnának a NATO-csatlakozásra? Őszintén szólva, mindenki fél”
– mondta Zelenszkij.
A Fehér Ház közölte, hogy Biden pénteken telefonon beszélt Zelenszkijjel, aki közzétett egy videót, amelyen az látszik, hogy még mindig Kijevben van. Biden nyilatkozata szerint az amerikai elnök “az Egyesült Államok által nyújtott folyamatos gazdasági, humanitárius és biztonsági támogatást közvetítette”.
John Kirby, a Pentagon sajtótitkára pénteken azt mondta újságíróknak, hogy az Egyesült Államok “további segítséget fog nyújtani” Ukrajnának, de megjegyezte, hogy ennek mikéntje “még kidolgozás alatt áll”.
Érdemes elolvasniÚj felmérés látott napvilágot a NATO tagságunkról
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek