Betámadták a Shellt az oroszoktól vett olaj miatt, válaszul a nyereséget a menekültekre költik
Európa legnagyobb olajvállalata, a Shell nemrégiben azzal verte ki a biztosítékot az ukránoknál, hogy az Oroszországra kivetett súlyos szankciók ellenére a nagy nyereség reményében mégis az orosz Rosnefttől vásárolt.
A Financial Times szerint mintegy 725.000 hordó olajhoz jutottak így hozzá, mégpedig igen kedvező feltételekkel; a világpiacon etalonnak számító Brent árához képest egységenként 28,5 dolláros kedvezménnyel.
Az orosz olajóriás napok óta próbálta elpasszolni az embargó miatt beragadt készleteit, amikről a kereskedők zöme azt gondolta, hogy végül majd valamelyik kínai vagy indiai finomító veszi meg. Naponta csökkentették az áraikat, remélve, hogy valaki majdcsak ráharap a kétségkívül kecsegtető lehetőségre.
Végül mindenki őszinte értetlenségére a Shellnél landolt a szállítmány.
Annál a Shellnél, amely az elsők között, még hétfőn jelentette be, hogy megszünteti az Oroszországgal fennálló üzleti kapcsolatát. Emiatt meglehetős megdöbbenést keltett az üzleti életben, amikor a tranzakció híre napvilágot látott.
Az üzleten a számítások szerint mintegy 20 millió dollárt keresett a multicég.
Ukrajna érthető módon eléggé kiakadt, Dmitro Kuleba külügyminiszter éles hangvételű Twitter-posztban ítélte el a Shell üzletpolitikáját. Többek között nekik szegezte a kérdést, miszerint:
„Nem érzitek az ukrán vér szagát az orosz olajon?”
Valószínűleg a nemzetközi felháborodás hatására a Shell tegnap új bejelentést tett, miszerint az oroszországi üzletekből realizált nyereségét teljes egészében az ukrajnai menekültek megsegítésére fordítja.
A hírek szerint elkezdték felvenni a kapcsolatot humanitárius és segélyszervezetekkel, akiktől arra várnak tanácsot, hogy hol és milyen módon lenne leghatékonyabban felhasználni ezeket a pénzeket.
Ugyanakkor közölték, hogy a jövőben a lehető legminimálisabbra csökkentik tevékenységüket az orosz piacon, amelyet elmondásuk szerint azért kénytelenek még mindig fenntartani, mert egyelőre nem találtak megfelelő alternatívát finomítóik ellátására.

Érdemes elolvasniAz oroszok is menekülnek Oroszországból
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik