Kijött az első hivatalos NATO-becslés az orosz veszteségekről
Az Észak-Atlanti Szervezet először tegnap adott ki adatokat az egy hónapja tartó orosz-ukrán háború során a támadó fél hadseregét ért veszteségekről.
A NATO illetékese szerint 30-40 ezer orosz katona vesztette életét vagy sebesült meg, ebből 7-15 ezer a biztosan halottak számaí írja az AP.
Legutóbbi frissítésében a Kreml március 2-án azt közölte, hogy csupán mintegy 500 katona esett el és csaknem 1600 sebesült meg.
Ukrajna azt is állítja, hogy megöltek hat orosz tábornokot is, azonban Moszkva csak egyet ismer el.
Összehasonlításképpen Oroszország Afganisztánban mintegy 15.000 katonát veszített 10 év alatt.
A NATO egyik magas rangú katonai tisztviselője elmondta, hogy a szövetség becslése az ukrán hatóságoktól származó információkon, az Oroszország által – szándékosan vagy nem – nyilvánosságra hozott információkon és nyílt forrásokból gyűjtött hírszerzésen alapul.
Ukrajna mindeddig kevés információt közölt saját katonai veszteségeiről, a Nyugat nem szolgált saját számokkal, de Volodimr Zelenszkij ukrán elnök csaknem két héttel ezelőtt azt mondta, hogy körülbelül 1.300 ukrán katona vesztette életét.
Amikor Oroszország február 24-én elindította Európa legnagyobb offenzíváját a második világháború óta, valószínűnek tűnt, hogy Ukrajna kormányának gyors megbuktatására törekednek. De miután immár egy hónapja zajlanak a harcok, biztossá vált, hogy Moszkva eredeti elképzelése csődöt mondott.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szárazföldi erőit lelassítják vagy meg is állítják a Nyugat által szállított fegyverekkel harcoló ukrán egységek, így az oroszok messziről, rakéták segítségével bombázzák a célpontokat, visszatérve a Szíriában és Csecsenföldön alkalmazott taktikához.
A NATO-forrás szerint, hogy úgy tűnik, a támadó csapatok már nem próbálnak előrenyomulni az eddig nem támadott városokba, sőt, egyes Kijevtől keletre eső területeken az ukrán csapatok ellentámadásba lendültek és kiszorították az orosz katonákat.
Az orosz erők jelenleg előnyben részesítik a Donbász, Luhanszk és Donyeck régióiban folyó harcot, ami az ukrán csapatok szétdarabolására és annak megakadályozására irányulhat, hogy nyugatra vonuljanak más városok védelmére – mondta a tisztviselő.
Ennek ellenére a főbb orosz célkitűzések továbbra sem teljesültek, többek között Kijevben sem, ahol szerdán szinte folyamatos lövöldözés volt tapasztalható a városban, miközben a két fél több külváros irányításáért küzdött. Vitalij Klicsko polgármester elmondta, hogy a háború kitörése óta legalább 264 civilt öltek meg a fővárosban.
Délen a körülzárt Mariupol kikötővárosban a háború legnagyobb pusztítása zajlik, folytatódnak hetek óta tartó bombázások és most már utcáról utcára vívja a harcokat a gyalogság. Az ukrán erők azonban mindeddig megakadályozták a település bevételét, meghiúsítva Moszkva azon szándékát, hogy teljes mértékben biztosítsák az Oroszországból a Krímbe tartó szárazföldi hidat, amelyet 2014-ben foglaltak el Ukrajnától.
Zelenszkij humanitárius konvojok lefoglalásával vádolja az orosz erőket. Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy az oroszok 11 buszsofőrt és négy szociális munkást tartanak fogva járműveikkel együtt.
Legutóbbi, több mint egy héttel ezelőtti frissítésükben a mariupoli tisztviselők azt mondták, hogy legalább 2.300 ember halt meg, de a valós áldozatok száma valószínűleg sokkal magasabb. Az elmúlt héten a légicsapások egy színházat és egy művészeti iskolát is a földdel tettek egyenlővé, ahol civileknek nyújtottak menedéket.
Annak ellenére, hogy számos bizonyíték támasztja alá ennek ellenkezőjét, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ragaszkodott hozzá, hogy a hadművelet „szigorúan a terveknek megfelelően” zajlik.
Érdemes elolvasniKlicsko: soha nem adjuk meg magunkat!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt