Már az egyik legnagyobb orosz oligarcha is a béketárgyalásokat sürgeti
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Telegram-oldalán közzétett fénykép véres térkõrõl, csomagokról és egy babakocsiról egy peronon a kelet-ukrajnai Kramatorszk vasútállomását ért rakétatámadást követõen 2022. április 8-án. Két orosz rakéta csapódott be a vasútállomásnál, a támadásban több mint harmincan életüket vesztették és több mint százan megsebesültek. MTI/AP/Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Telegram-oldala
A Rusal orosz fémipari vállalat elnöki nyilatkozatban követeli a buchai mészárlás kivizsgálását.
A multicég elnöke, Bernard Zonneveld közleményében kijelentette, hogy az orosz csapatok által március végéig, azaz egy hónapig megszállt városban történt atrocitásokról szóló legutóbbi jelentések sokkolták a társaságot.
“Úgy gondoljuk, hogy ezt a bűncselekményt alaposan ki kell vizsgálni” – mondta.
“Támogatjuk a történtek tárgyilagos és pártatlan kivizsgálását és szigorú büntetés kiszabását követeljük az elkövetők számára.”
Szavai egybecsengenek a Rusal alapítójának, Oleg Deripaska orosz milliárdosnak a véleményével. Az oligarchát korábban Vlagyimir Putyin egyik legfőbb támogatójaként tartották számon, ám most ő is elítélően nyilatkozott a háborúról.
Egy Telegram-üzenetben fejtette ki a véleményét, amiben a harcokat „őrületnek” nevezte és a béketárgyalások mielőbbi megkezdésére szólított fel.
Zonneveld nyilatkozatában ugyan nem tért ki arra, hogy ki lehet a felelős az atrocitásokért, de úgy folytatta, hogy “az ilyen incidensek még traumatikusabbá teszik ezt a szörnyű tragédiát”.
“Mindannyian azt kívánjuk, hogy mielőbb véget érjen ez a testvérgyilkos konfliktus, amely életeket, családokat és egész városokat tesz tönkre. Azt akarjuk, hogy az ilyen bűncselekmények felelőseit megfelelően megbüntessék” – zárta a közleményt.
A Rusal fémipari vállalat egyike a világ legnagyobb cégeinek. Öt kontinensen vannak érdekeltségeik, 2019-ben a világ alumíniumtermelésének 6 százalékát adták.
A nagy orosz vállalatok – és azok vezetői – jórészt hallgatnak az ukrajnai háborúról. A múlt hétvégén felbukkant, sokkoló buchai képsorok mégis meggyőzték a fémóriást, hogy felszólaljon a háború ellen.
Oroszország változatlanul tagadja, hogy köze lenne az incidenshez és azt állítja, hogy a buchai atrocitások csak „színjáték” és egy “tervezett médiakampány” részét képezték, ám ezt semmilyen módon nem támasztották alá. Ezzel szemben ukrán és nyugati szakértők számtalan módon bizonyították, hogy a borzalmas gyilkosságokért a visszavonuló orosz csapatok tehetők felelőssé.
Bár most a Rusal a Moszkva által elkövetett szörnyűségekre hivatkozva tette meg nyilatkozatát, könnyen elképzelhető, hogy a valódi ok a Nyugat által meghozott, példátlanul kemény megszorító intézkedésekben keresendő.
A napokban fogadta el az Európai Unió az ötödik szankciócsomagot, az Egyesült Államok pedig teljesen betiltotta a fosszilis energiahordozók oroszországi importját. A már meghozott gazdasági intézkedésekkel együtt ezek a lépések valószínűleg már olyannyira mélyen érintik az orosz ipar főszereplőit, hogy nem sokáig tudnak már kitartani.

Érdemes elolvasniPutyin szóvivője: az orosz hadsereg óriási veszteségeket szenvedett
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?