Harci delfineket vet be tengeri hadműveleteiben Oroszország
Új műholdképek elemzése szerint Oroszország kiképzett katonai delfineket telepített a Fekete-tengeri haditengerészeti bázisára – valószínűleg azért, hogy megvédje flottáját egy víz alatti támadástól, írja a Guardian.
Az amerikai haditengerészeti intézet (USNI) áttekintette a szevasztopoli kikötőben lévő támaszpontról készült műholdfelvételeket, ami alapján arra a következtetésre jutott, hogy februárban, Moszkva ukrajnai inváziója kezdetén két delfinketrecet szállítottak a bázisra.
Oroszországban a delfinek katonai célú képzése, illetve a vízi emlősök harcászati célú felhasználása általában különböző tárgyak visszaszerzésére vagy az ellenséges búvárok elriasztására szolgál.
A szevasztopoli haditengerészeti támaszpont létfontosságú az orosz hadsereg számára, mivel a Krím déli csücskében található, amelyet Moszkva 2014-ben foglalt el. Az USNI elemzése szerint az ott horgonyzó orosz hajók bár a rakéták hatótávolságán kívül esnek, tenger alatti támadásokkal potenciálisan sebezhető.
Annak idején Ukrajna is végzett hasonló tevékenységet még a szovjet korszakban egy Szevasztopol melletti akváriumban, ám ezt a programot az 1990-es években elhanyagolták.
A hidegháború alatt az Egyesült Államok és a Szovjetunió is használt delfinek tenger alatti hadviselésre, amelyek ultrahang alapú helymeghatározási képességei lehetővé teszik a víz alatti objektumok, például aknák észlelését.
Az Egyesült Államok legalább 28 millió dollárt költött saját delfinekből és oroszlánfókákból álló csapatainak – amelyek szintén kiképezhetők – fenntartására, hogy potenciálisan segítséget jelenthessenek a tengeri konfliktusokban.
A Szevasztopol programot 2012-ben támasztotta fel az ukrán haditengerészet, de az emlősök a Krím 2014-es inváziója után orosz kézre kerültek. Ukrajna sikertelenül követelte az állatok visszaszolgáltatását, a RIA Novosztyi pedig arról számolt be, hogy Moszkva a rendszer kiterjesztését tervezi.
„Szakértőink olyan új eszközöket fejlesztettek ki, amelyek a delfinek víz alatti szonáros célpontok észlelését számítógépes jelekké alakítják át, melyek megjelennek a kezelő monitorán. Az ukrán haditengerészetnek nem volt pénze erre a know-how-ra, illetve néhány projektet le kellett védeni” – mondta egy forrás az orosz hírügynökségnek.
Két évvel később az orosz haditengerészet bejelentette, hogy további öt delfint vásárol és licitálást indított egy 1,75 millió rubel értékű szerződés megkötésére, amely értelmében a nyár végéig további delfineket szállítanak a szevasztopoli bázisra. Azt nem tudni, hogy a ma Szevasztopolban tartózkodó delfinek ugyanazok-e, amelyek ebből az üzletből származtak.
A 2018-as műholdfelvételek szerint Oroszország a szíriai Tartusban lévő haditengerészeti bázisán a szíriai háború alatt is használta a tengeri emlősöket.
Nem a delfinek az egyetlen vízi állatok, amelyet moszkvai utasításra képeztek ki, egy 2019-ben Norvégia partjainál észlelt belugát is vélhetően az orosz haditengerészet tanította be. A halászok arról számoltak be, hogy egy bálna egy furcsa hevedert viselt, amely valószínűleg egy kamera rögzítésére szolgált.
Érdemes elolvasniBrit háborús veterán mentett ki egy oroszlánt és egy farkast egy ukrán állatkertből – KÉPEK
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport