Az orosz gáz és kőolaj kitettség csökkentése érdekében ezeket a megoldásokat vázolta fel a kormány
Magyarország helyzete kétségtelenül nehéz energiaügyi szempontból, hiszen hazánk kitettsége Oroszország felé hatalmas, márpedig Moszkva eddig is, és ezután is ellenpontja volt és lesz a katonai szövetségünknek (NATO) és a gazdasági szövetségünknek (EU).
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Kazahsztánban elemezte az energiaügyi helyzetet.
Eddig a kommunikáció inkább arra irányult, hogy miért nem tudunk megszabadulni az orosz gáztól és kőolajtól, viszont most azt is hallhattuk, hogy merre van mozogástere a magyar Kormánynak, és milyen esetleges alternatívákban gondolkodik.
Kétségtelen, ennyire kiszolgáltatottnak lenni egyik ország irányába sem szerencsés,és erre már az elmúlt évtizedekben is fókuszálnia kellett volna a mindenkori magyar kormánynak.
A valódi ellátásbiztonság azt jelentené, ha Magyarország leszorítaná Oroszország felé a kitettségét alternatívákkal, illetve a most lejáró kedvező családtámogatási hitelek helyett a Kormány meghirdetné minden idők legnagyobb megújuló energiához kapcsolódó támogatását.
Az elmúlt évtizedben is voltak ipari és lakossági támogatások, azonban ezeknek a mértéke nem volt számottevő. Ráadásul legutoljára az átlagjövedelem alatt kereső háztartások megújuló energiaforrásra való átállása annyira népszerű volt, hogy az erre szánt keret hamar elfogyott, és ebből ugye még ki is zárták azokat a családokat, akik átlagjövedelemnél akár kicsivel is többet kerestek.
Oroszország bármikor lekapcsolhatja a gázt Európa felé, így a zöld átállás természetesen nem jelenthet azonnali megoldást a kialakult helyzetre, hiszen ennek technikai és szakmai akadályai is vannak, de mindenképpen szükséges egy egészséges stratégia kialakítása.
- Ez egy jó példa lehet, hogy ha valóban akarja egy EU tagállam, akkor elkezdheti a gyors és tervszerű zöld átállást: Földgáz, ugyan már! Egy nyugati példa, amikor egy egész ország célja a gázmentesség
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető kazah kollégájával, Muhtar Tileuberdivel tartott közös sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy bár Magyarország minden szankciós csomagot megszavazott eddig az Európai Unióban, ennek ellenére folyamatosan “igazságtalan és igaztalan” támadásokkal kell szembenéznie.
“Ennek persze egyik oka lehet az, hogy mi őszintén beszélünk arról, hogy hazánk energiaellátásának biztonságát nem vagyunk hajlandók feladni” – húzta alá.
“Mi ezt a kérdést kizárólag a magyar nemzeti érdek szempontjából nézzük. Nem érdekel minket, hogy keleten vagy nyugaton erről mit gondolnak, jót vagy rosszat (…). Ez egy valós ellátásbiztonsági kérdés számunkra, hiszen jelenleg fizikailag lehetetlen az Oroszországból származó kőolaj nélkül működtetni a magyar gazdaságot” – mondta.
Jelenleg a magyar kőolajfelhasználás mintegy 65 százaléka érkezik Oroszországból a Barátság nevű vezetéken keresztül, ez napi 20 ezer tonna vásárlását jelenti, és jelenleg nem állnak rendelkezésre alternatív szállítási útvonalak ezen mennyiség pótlására.
Adriai vezeték
Kiemelte: az adriai vezeték horvátországi szakaszán jelentős kapacitásszűkület van, és jelentős beruházást igényelne az infrastruktúra fejlesztése, márpedig azt sem tudni, hogy Zágráb ezt akarja-e, s ha igen, akkor mennyi idő alatt tudná megvalósítani.
“Ennélfogva aztán, hogy van ez a külső, rajtunk kívül álló körülmény, még csak el sem jutottunk addig, hogy arról beszéljünk, hogy a magyarországi finomító technikai átállítása egy más típusú kőolajra milyen hosszú időt venne igénybe, és hány százmillió dollár beruházást kellene ennek érdekében végrehajtani” – fogalmazott.
- ez is érdekes lehet: Két szomszédunk együttes erővel igyekszik megszabadulni az orosz energiafüggőségtől
Kazakhsztáni tervek
A miniszter leszögezte, hogy Magyarország támogatja az európai energiaellátás diverzifikációját, sokat is tett ezért, például jelentősen megnövelte kazahsztáni kőolajimportját, mára a teljes felhasználása 16 százalékát fedezi ebből a forrásból.
Viszont látni kell, hogy ezt is csak Oroszországon keresztül lehet Magyarországra szállítani, amit az esetleges szankciók ugyancsak ellehetetlenítenének – mutatott rá.
Kitért arra is, hogy
a Mol Nyrt. a technikai vezetője egy kazah-kínai-magyar konzorciumnak, amely egy nagy kazahsztáni földgázmező kitermelésével foglalkozik. Amennyiben megkapják a nur-szultani kormány jóváhagyását, akkor jövőre meg is kezdik a kitermelést.
Emellett az MVM egyik leányvállalata két itteni erőmű építésénél is lehetőséget kapott a hűtési rendszer szállítására – közölte.
További tervek?
Szijjártó most csak azokat a lehetőségeket sorolta fel, hogy melyek azok, amelyek eddig szóba kerültek, de a Kormány bizonyára már gőzerővel dolgozik azon, hogy giganagy megújuló energiatámogatások kidolgozzon, amivel elősegíti a lakosság zöld átállását, illetve a diplomáciai úton is sok teendője van a Kormánynak, hiszen új megállapodások és új szerződések szükségesek az orosz függés csökkentéséhez.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban