Elindult az ukrán ellentámadás, az oroszok hátrálnak
Ukrajna ellentámadásba kezdett az orosz háború 11. hetében és visszafoglalt több várost a második legnagyobb ukrán településtől, Harkivtól északra és keletre.
Egyes hírek szerint az orosz erők visszavonulnak és az orosz határtól kevesebb mint 10 km-re védekező pozíciót vesznek fel.
Az ukrán egységek folyamatosan üldözik az orosz csapatokat.
„Ez az ukrán hadművelet sikeres, szélesebb körű ellentámadássá fejlődik – szemben azokkal a lokalizáltabb ellentámadásokkal, amelyeket az ukrán erők a háború során a kulcsfontosságú területek biztosítására és az orosz offenzív műveletek megzavarására hajtottak végre” – mondta az Institute for the Study of War.
„Az ukrán erők elsősorban egy Harkiv körüli széles ív mentén foglalják vissza a területeket, ahelyett, hogy egy szűk régióra összpontosítanának, ami azt jelzi, hogy képesek nagyobb léptékű támadó hadműveletek indítására, mint amit a háborúban eddig megfigyeltünk.”
Másutt is úgy tűnik, hogy a háború orosz szempontból zsákutcába jutott; Moszkva sehol sem ért el jelentős előrelépést.
Ukrajna elfoglalásának váratlan nehézségei kérdéseket vetettek fel azzal kapcsolatban, hogy Oroszország meddig vállalja a harcok életekben és pénzben mérhető árát. Már Vlagyimir Putyin orosz elnök egyetlen katonai szövetségese, Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök is úgy nyilatkozott: „Úgy érzem, ez a művelet elhúzódott”.
Avril Haines, az Egyesült Államok Nemzeti Hírszerzési Igazgatója azt mondta a Kongresszusi Bizottságnak, hogy Putyin „egy elhúzódó konfliktusra készül és egy kiszámíthatatlanabb és potenciálisan eszkalálódó pályán halad”.
De Putyin kitartásának vannak határai – mondta Emmanuel Karagiannis, a londoni King’s College nemzetközi biztonság oktatója.
„1991 óta szinte minden államközi háború hetekig vagy hónapokig tartott. Tekintettel a nyugati szankciók intenzitására és az orosz áldozatok számára, Moszkva nem engedheti meg magának, hogy évekig folytassa a háborút” – mondta Karagiannis az Al Jazeerának.
Az Európai Bizottság május 4-én hozta nyilvánosságra a szankciók hatodik körét, beleértve a személyesen Ursula Von der Leyen elnök által bejelentett “teljes importtilalmat minden orosz olajtermékre, tengeri úton és csővezetéken, kőolajra és finomított olajtermékre is az év végéig”.
Az Egyesült Államok Képviselőháza egy új, 40 milliárd dolláros katonai és humanitárius segélycsomag jóváhagyására készül Ukrajnának.
„Ukrajna ilyen szintű nyugati katonai támogatása olyan tényező volt, amellyel a Kreml láthatóan nem számolt stratégiájában. Az orosz hadsereg rosszul volt felkészülve egy ilyen hosszú hadjáratra, és most hatalmas veszteségeket szenved el” – mondta Karagiannis.
Érdemes elolvasniMegerősítették az oroszok a tüzérséget a Krímen, növelték a robotrepülőgép-hordozók számát is a Fekete-tengeren
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon