Emberre is veszélyes fertőző vírust találtak magyarországi denevérekben?
Magyar kutatók a filovírusok családjába tartozó Lloviu vírust találtak hazai denevérekben. Egyes filovírusok átterjedhetnek emberre is (zoonózis) és az elmúlt években egyre gyakrabban fordultak elő filovírus-járványok. A Lloviu vírust először 2002-ben spanyolországi denevérekben azonosították, majd hazai denevérekben is kimutatták jelenlétét. Mivel a vírus képes volt laboratóriumi körülmények kötött megfertőzni majom és emberi sejtvonalakat, ezért magában hordozza az emberre történő átugrás lehetőségét.
Mit lehet tudni a filovírusokról?
Ennek a víruscsaládnak egyes tagjairól ismert, hogy emberben súlyos, gyakran halálos megbetegedéseket okoznak. Ilyen vírusok például az ebola és a Marburg. Ezzel szemben vannak olyan ide tartozó vírusfajok is, amelyekről nem ismert, hogy humán patogének lennének (pl. Reston vírus).
Az elmúlt néhány évben fokozott tudományos figyelem irányult ezekre a vírusokra. Számos új filovírus jelenlétét írták le denevérekben Ázsiában, Afrikában és Európában is az utóbbi időben. Jelenleg a Lloviu vírus az egyetlen ismert filovírus, amely Európában őshonos.
Nemcsak a denevéreket követték nyomon a kutatók
A vírus jelenlétét élő és elhullott denevérekben is kimutatták. Ezen kívül a denevérek bizonyos külső élősködőiben is megtalálták a vírus örökítő anyagát. A kutatók adatai alátámasztják, hogy a denevérek a Lloviu vírus európai gazdái. Feltételezető, hogy a denevérek különbözők parazitái szerepet játszhatnak a filovírusok természetes ökológiájában a mérsékelt éghajlati övezetben.
Nagyon fontosak az ilyen jellegű kutatások
1) A vírusról kapott adatok betekintést engednek Lloviu vírus természetes evolúciójába.
2) A korábbi spanyolországi megfigyelések és a kapott hazai eredmények tükrében úgy tűnik, hogy bizonyos európai denevérfajok a vírus természetes gazdái a kontinensen.
3) Annak ellenére, hogy még számos kérdés megválaszolásra vár, a kapott bizonyítékok alátámasztják a denevérek kulcsszerepét a különböző filovírusok természetes keringésében.
4) A most talált Lloviu vírus emberre történő átviteli ciklusa összetett lehet. Potenciálisan különbözhet a trópusi égövön előforduló filovírusokétól.
5) A kutatók kiemelték, hogy a denevérekre nagymértékben specializálódott külső élősködők jövőbeni kutatása nagyon fontos. Mivel a vírus örökítő anyagát kimutatták a parazitákban, így fontos megérteni azok szerepét a Lloviu és más filovírusok átvitelében.
6) Hasonló vizsgálatok nagyban megkönnyíthetik új filovírusok felfedezését és jobb megértését.
7) A kutatók az egyetlen olyan fertőző filovírust azonosították, amely nem tartozik az ebola vagy Marburg vírus nemzetségbe. Ez a harmadik sikeres filovírus izolálás közvetlenül denevérekből. A felfedezés további virológiai vizsgálatok előtt nyitotta meg a kaput.
8) Mivel a vírus képes volt laboratóriumi körülmények között humán sejtvonalakat megfertőzni, ezért potenciális humánpatogén ágens lehet Európában. Ezért fontos lenne azonnali kutatásokat folytatni a vírus fertőzőképességének vizsgálatával kapcsolatban. Ugyancsak lényeges lenne az antivirális vizsgálatok megkezdése.
A Lloviu vírust illetően további kutatásokra van szükség, hogy jobban megértsük működődét és a benne rejlő esetleges humánpatogén kockázatot. Pánikra nincs okunk, de nagyon fontosak a kapcsolódó kutatások. Nevét a felfedezési helyéről, a spanyolországi Cueva del Lloviu után kapta.
Érdemes elolvasniHogyan segíthetnek a denevérek a koronavírus elleni terápia kidolgozásában?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban