Újra látogatható a vértesszentkereszti bencés apátsági templomrom
Újra megnyitja kapuit a látogatók előtt az Oroszlányt és Pusztavámot összekötő út menti erdőben fekvő vértesszentkereszti bencés apátsági templomrom – mondta el a megnyitón a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) ügyvezető igazgatója.
Glázer Tamás hozzátette, hogy a műemlék 2019 januárjában került a NÖF vagyonkezelésébe. Mindeddig a kolostorrom látogathatóságán dolgoztak a szakemberek és a további munkákat megelőző előkészítési tervezés folyamata zajlott.
Az 1200-as években épített bencés apátsági templom felmérési tervei elkészültek, jelenleg a helyreállítási tervek mellett a kőrestaurátori dokumentáció is készül.
A szakvélemény birtokában a régi kolostorépület nagy hajójának és kápolnájának szakszerű állagmegóvása is megtörténik.
A terület kizárólag tárlatvezetéssel látogatható, mely óránként indul. A műemlék belépőjegy megváltása ellenében tekinthető meg szerdától vasárnapig.
Oroszlány és Pusztavám felől is kitáblázták az útvonalat. A templomrom a felújítás alatt álló bányászati múzeummal és a szintén felújított majki remeteséggel bővíti Oroszlány turisztikai kínálatát.
A vértesszentkereszti apátságot bencések alapították az 1100-as évek elején a Csákok birtokán és ők tartották fenn több mint háromszáz esztendeig. A román stílusú nagytemplomot az 1200-as évek elején a bencések építették. A templom és a mellette épült monostor az 1470-es években azonban már szinte lakhatatlanná vált. Pálosok vették át, majd a domonkosok teremtettek ott virágzó életet, végül 1543-ban ők is elmenekültek a török elől.
Érdemes elolvasniGyőrben jártunk, a folyók városának falai közt
Az oszmán uralom alatt a hely pusztulásnak indult, majd az 1700-as években környékbeli kastélyok, templomok építéséhez vitték el köveit.
Értékes faragott darabjai találhatók a környéken, például Tatán az Esterházy-kastély kertjében, de jutott belőlük Csákvárra és Pusztavámra is. Az 1960-as, 1970-es években a területet nagyrészt feltárták M. Kozák Éva vezetésével, majd a nyolcvanas években bemutathatóvá tették. A templomrom megőrzésében úttörő munkát végzett a Vértesszentkeresztért Alapítvány és egyik alapítója, Henye Péter festőművész, aki több mint tíz évig élt a műemlék melletti házban és az állagmegóvás mellett tárlatvezetést tartott a turistáknak.
Kiemelt kép: Civertan – A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban