Az USA hivatalosan is megerősítette, hogy olyan rakétákat küld az orosz-ukrán háborúba, amelyekkel eddig elképzelhetetlen célpontokat is elérhetnek. Mutatjuk, hogy pontosan milyen fegyverekről van szó!
A CNN beszámolója szerint az Egyesült Államok magas rangú tisztviselői megerősítették a sajtónak, hogy az ország az Ukrajnának szánt újabb biztonsági csomag részeként az úgynevezett HIMARS rakétarendszert is eljuttatja a háborús övezetbe. A HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) amerikai fejlesztésű, mozgékony, könnyű rakétatüzérségi eszköz, amely saját radarjai segítségével képes az ellenséges gránátok, rakéták röppályája alapján bemérni, hová kell az ellencsapást irányozni.
A szállítmány fegyverzete lehetővé fogja tenni Ukrajna számára, hogy körülbelül 80 kilométeres távolságból rakétákat indítson.
Ez még mindig jóval kevesebb, mint a rendszerek maximális, 300 kilométeres hatótávolsága. De így is sokkal komolyabb teljesítményre képes, mint bármi, amit Ukrajna eddig kapott. Már az Egyesült Államoktól a múlt hónapban érkezett M777 tarackok is jelentős javulást jelentettek a korábbi rendszerekhez képest, de most még ezeket is messze sikerült meghaladni.
Nem csak a HIMARS érkezik
A Washington által összeállított új biztonsági csomag légtérfigyelő radarokat, további páncéltörő fegyvereket, tüzérségi lövedékeket, helikoptereket, taktikai járműveket és kisebb pótalkatrészeket is tartalmaz majd.
Az amerikai tisztviselők hetekig vitatkoztak azon, hogy elküldjék-e Ukrajnába a fejlett rakétarendszereket, amelyekkel sokkal messzebbre is le lehet csapni, mint a már meglévő arzenállal.
A nagy hatótávolságú fegyverek érkezését ugyanis, amelyek technikailag alkalmasak Oroszország területének megtámadására is, a moszkvai vezetés könnyen provokációnak tekintheti.
Az illetékesek ezért most a szállítmány bejelentésével párhuzamosan hűteni is igyekeztek a kedélyeket. Kijelentették, hogy az Egyesült Államok „nem bátorítja Ukrajnát, hogy határain túl csapjon le”, és „nem törekszik a háború meghosszabbítására”.
Azt is elmondták, hogy biztosítékot kaptak Ukrajnától arra vonatkozóan, hogy nem használják fel a rendszereket Oroszországon belüli támadásokra.
A küldemény célja az, hogy Kijev „a lehető legerősebb pozícióba” tudjon kerülni az Oroszországgal folytatott tárgyalások során.

Érdemes elolvasniLengyelország jókora erősítést akar kiharcolni a NATO keleti szárnyának
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eljön a nap, amikor eltűnik a Csendes-óceán: ilyen lehet a Föld 250 millió év múlva
130 éves irodalmi rejtélyt fejtettek meg Cambridge-i Egyetem tudósai– és egyetlen szó volt a kulcs
Új dolgozói központ épülhet a budapesti repülőtéren: irodák, öltözők és park is helyet kap
Nincs megállás, brutális hőség közelít: másodfokú hőségriasztás lépett életbe Magyarországon
Egy új, ijesztő magyar kutatás szerint a mikroműanyagok megváltoztatják az élőlények viselkedését
Budapest kincseit árulják: titokban kerülhetnek magánkézbe a belvárosi állami paloták