Oroszország növekvő bevételekre számít az olajüzletből, az irakiak hoppon maradtak
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szombaton kijelentette, hogy a nyugati szankcióknak nincs hatása az ország olajexportjára, és előrejelzése szerint az energiaszállítmányokból származó nyereség nagymértékben megugrik idén, írja a Reuters.
„A Nyugat politikája nyomán kialakult árszintet figyelembe véve nem szenvedtünk költségvetési veszteséget” – idézte a külügyminisztérium egy boszniai szerb televíziónak adott nyilatkozatát.
„Ellenkezőleg, idén jelentősen növeljük az energiaforrásaink exportjából származó nyereséget.”
Mondta ezt annak ellenére, hogy hétfőn az Európai Unió vezetői elviekben megállapodtak abban, hogy ez év végéig 90 százalékkal csökkentik az Oroszországból származó olajimportot.
“Az olajat általában véve nem köti a politika, van rá kereslet. Vannak alternatív értékesítési piacaink, ahol már most növeljük az eladásokat” – közölte Lavrov.
Az iraki szövetségi legfelsőbb bíróság februárban úgy döntött, hogy Kurdisztán olaj- és gáziparát szabályozó törvénye alkotmányellenes, ám ezt most a kurdok igazságügyi tanácsa elutasította
“A Kurdisztáni Regionális Kormány (KRG) olaj- és gázműveletekkel kapcsolatos intézkedései összhangban vannak a 2005-ös iraki alkotmánnyal, a kurdisztáni régió parlamentje által 2007-ben kiadott olaj- és gáztörvény rendelkezései nem sértik azokat.” – áll a kurdisztáni igazságügyi tanács szombaton kiadott közleményében.
A közlemény szerint az iraki alkotmány 2005. augusztusában kihirdetett 112. cikkelye biztosította a szövetségi kormány felügyeletét Kurdisztán akkoriban üzemelő olaj- és gázmezői felett, de nem vonatkozik azokra a kutakra, amelyek ezen időpont után kezdték meg a kereskedelmi termelést és amelyeket Irak szerint most át kellene adniuk.
Ez azt jelentené, hogy a kurdok az összes fosszilis tüzelőanyag-kitermelő helyüket elvesztenék, mert a régióban jelenleg működő olaj- és gázmezők mind ezen időpont után kezdte meg a kereskedelmi termelést.
A KRG a szövetségi kormánytól függetlenül fejleszti az olaj- és gázüzletágát, és 2007-ben elfogadta saját törvényét, amely meghatározta azokat az irányelveket, amelyek alapján a régió kezelni fogja ezeket az erőforrásokat.
Kapcsolódó hír, hogy a napokban Omán új olajkészletek fedezett fel az országban, amelyek „50-100 ezer hordónyi kitermelés-növelést tesznek lehetővé az elkövetkező két-három évben” – közölte szombaton az állami hírügynökség Mohammed bin Hamad Al Rumhy energia- és ásványügyi miniszterre hivatkozva.
A Szultánság kőolajkészlete jelenleg nagyjából 5,2 milliárd hordó – tette hozzá.
Érdemes elolvasniOrosz olajembargó: azonnali hatállyal beélesítették, hatalmas pofon Putyinnak – friss részletek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt