A törökök közvetítenének az ukrán gabona szállításában, de ez nem mindenkinek tetszik
Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter szerint „megvalósítható az ENSZ terve egy gabonafolyosóra az ukrán mezőgazdasági termékek szállítására”.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a török-orosz tárgyalásokat követő szerdai sajtóértekezletén Ankarában elmondta, hogy az elképzelés megvalósításához Moszkva és Kijev közötti tárgyalások szükségesek.
Cavusoglu azt is mondta, hogy Moszkva kérése, hogy az ENSZ-terv végrehajtásában való részvétele az ellene kiszabott nemzetközi szankciók enyhítését eredményezze, „teljesen jogos”.
„Ha az egész világnak szüksége van az Ukrajna és Oroszország által exportálandó termékekre, akkor erre egy módszert kell kidolgozni” – mondta, hozzátéve, hogy reméli, hogy a technikai előkészületek a lehető leghamarabb megtörténhetnek.
Ukrajna a világ egyik legnagyobb búza-, kukorica- és napraforgóolaj-szállítója, de a háború és az ukrán kikötők orosz blokádja megállította az áruforgalom a nagy részét, veszélyeztetve a világ élelmiszer-ellátását.
Becslések szerint 22 millió tonna gabona ragadt az ukrán silókban. Mindemellett maga Oroszország is jelentős élelmiszer- és műtrágyaexportőr, akinek a termékei ugyanúgy nem jutnak át a Fekete-tengeren.
Az ankarai találkozón nem vett részt ukrán képviselő. Kijev ugyanakkor aggodalmának adott hangot amiatt, hogy ha aknákat távolítana el a tengeri kikötőiből, Oroszország könnyebben meg tudná támadni déli partjait.
Az ukrán gabonakereskedők csoportjának vezetője visszautasította Törökország azon törekvését, hogy megállapodást kössön Oroszországgal az ukrán gabonaexport újraindítása érdekében, mondván, Ankarának nincs ereje a garanciavállalásra.
Szerhij Ivascsenko, az Ukrán Gabonaszakszervezet vezetője szerdán kijelentette, hogy “Törökországnak nincs elég ereje a Fekete-tengeren ahhoz, hogy garantálja a rakományok és az ukrán kikötők biztonságát”.
Mindeközben Olaszország is azt követeli Oroszországtól, hogy engedjen át az ukrán gabonát a globális élelmiszerválság enyhítése érdekében, mondván, hogy Ukrajna kikötőinek folyamatos blokádja „a csatatértől távol is gyermekek millióit, nőket és férfiakat ítél halálra”.
Luigi Di Maio külügyminiszter egy római konferencián felszólalásában arra is figyelmeztetett, hogy a fejlődő világ megnövekedett élelmiszer-ellátási bizonytalansága politikai instabilitást és migrációs hullámokat fog kiváltani.
Afrikában és a Közel-Keleten számos ország, köztük Szomália, Tunézia, Líbia és Egyiptom gabonája nagy részét Ukrajnából importálja. Az aszály és a magas üzemanyagárak már az ukrajnai háború előtt is sok fejlődő ország számára nehezítették az élelmiszerhez való hozzáférést.
Érdemes elolvasni20 millió tonna gabona rekedt Ukrajnában, de mégis hogyan lehet ezt a problémát feloldani?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz
Honnan ered a malacpersely?