Ukrán parlament elnöke: itt nem lesz Szovjetunió 2.0
Ukrajna területi integritása soha nem lesz tárgyalási alap Oroszországgal – figyelmeztetett az ukrán parlament, a Verhovna Rada elnöke.
“Soha, soha nem lesz a tárgyalás témája Ukrajna szuverenitásának, függetlenségének és területi integritásának kérdése. Ukrajna szuverén ország, és az is marad, ezt az egész civilizált világ elismeri” – mondta Ruslan Stefancsuk a Euronewsnak Strasbourgban tett látogatása során, ahol beszédet mondott az Európai Parlamentben.
“Van tere a tárgyalásoknak, a diplomáciának. De meg kell értenünk, hogy minden Irpinnel, minden Buchával, minden Mariupollal a „tárgyalási folyosó” egyre szűkebb lesz.”
Stefancsuk szavai egyre növekvő találgatások közepette hangzottak el arról, hogy Oroszország milyen engedményeket követelhet a tűzszünet elfogadásához és a brutális invázió megállításához.
Az elnök hangsúlyozta: “A háború Ukrajna és egész Európa győzelmével ér véget”.
“Senki sem tudja, hogy az mikor lesz, de biztos vagyok benne, hogy napról napra közelebb vagyunk a közös győzelmünkhöz” – mondta.
“Az ukránok egységesek akarnak lenni. Vissza akarnak kerülni az egyesült európai hazába. A szabad országokhoz akarnak tartozni. Nem akarnak a Szovjetunió 2.0-ban élni.”
Stefancsuk amellett érvelt, hogy Ukrajna megkapja az EU-tagjelölti státuszt. Ezt a lépést Kijev alapvető célnak tekinti, mivel úgy tűnik, hogy a NATO kapuja határozottan bezárult előtte.
Ha a tagállamok egyhangúlag hozzájárulnak a státusz megadásához, Ukrajna hivatalosan is hosszadalmas, összetett és költséges csatlakozási folyamatba kezd. Az EU-bővítés évek óta megrekedt, mivel az új országok befogadásának támogatása drámai mértékben csökkent a közösségben. Bár úgy tűnik, hogy a háború új lendületet adhat a folyamatnak, több tagállam szerint az új tagok csatlakozása nem a megfelelő megoldás a jelenlegi válságra.
Mario Draghi olasz miniszterelnök a közelmúltban azt mondta, Olaszország az “egyetlen nagy EU-ország”, amely támogatja a jelöltségi státuszt.
“Nem akarjuk, hogy az EU kitaláljon valami nem létező státuszt, vagy valami különleges engedményt tegyen Ukrajnának. Őszintén meg akarjuk szerezni ezt a címet, és később teljesíteni szeretnénk mindent, ami a teljes jogú tagsághoz szükséges” – mondta Stefancsuk.
“Amikor megkapjuk a jelöltséget, megkapjuk az ütemtervet. Jobban megértjük, mikor és mit kell tennünk. Így végül teljes jogú tagokká válhatunk.”
Érdemes elolvasniUkrajna mindent megtesz, hogy mielőbb az EU tagja lehessen
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről