Új atomhatalom születik, ami háborúba taszíthatja a Közel-Keletet
Az iráni nukleáris képességekkel kapcsolatos, régóta fennálló feszültségek ezen a héten elérhettek egy olyan pontot, ahonnan már nincs visszatérés.
Teherán olyan ütemben fokozza az urándúsítást, amelyre annak 2015-ös, mérföldkőnek számító dokumentumnak az aláírása óta nem volt példa, amelynek értelmében Irán a szankciók enyhítéséért cserébe visszafogta az urándúsítást, mielőtt Donald Trump volt amerikai elnök 2018-ban felrúgta volna a megállapodást.
Az elemzők úgy vélik, hogy Irán mostanra megszerezte az atomfegyver gyártásához szükséges anyagot.
Irán csütörtökön kikapcsolta azokat a térfigyelő kamerákat, amelyeket a nemzetközi nukleáris felügyelet, a NAÜ használt az ország kulcsfontosságú nukleáris létesítményeiben végzett tevékenység dokumentálására. Rafael Grossi, a szervezet vezetője figyelmeztetett, hogy a lépés végzetes csapást mérhet a nukleáris egyezmény újjáélesztését célzó tárgyalásokra.
Ezen felvételek hiánya megfosztja a megállapodás – hivatalos nevén a közös átfogó cselekvési terv (JCPOA) – tárgyaló feleit az adatoktól, ami „technikailag lehetetlenné teszi az egyezmény megkötését” – mondta Grossi.
“Információ nélkül kellene alkut kötnünk, ami szerintem nem fog megtörténni” – mondta az ügynökség vezetője.
“Ezért mondjuk, hogy ez egy nagyon komoly dolog. Természetesen meglesz a dolog következménye.”
A Reuters szerint Irán megkezdte a fejlett centrifugák telepítését egy földalatti dúsító üzemben lévő klaszterbe. A lap arról arról számolt be, hogy birtokába került egy NAÜ-jelentés, amely leírja az iráni nukleáris tevékenység fokozódását. A jelentett incidens azután történt, hogy a szervezet irányító testülete Teheránt elmarasztaló határozatot fogadott el, amiért az elmulasztotta megmagyarázni három be nem jelentett helyen talált uránnyomokat.
A JCPOA körüli tárgyalások főként amiatt jutottak holtpontra, mert a Forradalmi Gárdát (IRGC) – az Iráni Fegyveres Erők elit ága – Trump hivatali ideje utolsó heteiben a külföldi terrorszervezetek közé sorolta.
Az elakadt tárgyalások veszélyes következményekkel járnak a régióra nézve.
“Noha az Egyesült Államok és Irán is foglalkozott a nukleáris megállapodáshoz való visszatérés legtöbb technikai kérdésével, továbbra is vannak különbségek azokon a területeken, amelyek nagyrészt szimbolikusak” – mondta Dina Esfandiary, a Crisis Group Közel-Keletért és Észak-Afrikáért felelős vezető tanácsadója.
Joe Biden amerikai elnök, aki annak idején Trump Irán elleni, úgynevezett “maximális nyomásgyakorlási kampányának” ellenzője volt, hivatalba lépésekor újjáélesztette a tárgyalásokat, ám mindeddig sikertelenül
“Az irániak 2018 óta nem látták a JCPOA előnyeit, csak a NAÜ” – mondta a Quincy Institute ügyvezető alelnöke, Trita Parsi.
“Csak idő kérdése volt, mikor jön el az a pont, amikor az irániak azt mondják, hogy “jó, ha nem kapunk érte semmit, akkor miért tennénk?” – tette hozzá Parsi.
Az elemzők szerint Irán nagyjából egy évre van attól, hogy atomfegyvert gyártson. Úgy gondolják, hogy a térség most menthetetlenül a további háborús eszkaláció felé halad.
2019-ben műholdfelvételek mutatták meg egy kísérleti atomreaktor építését Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emírségeknek szintén van nukleáris programja. Úgy tűnik, hogy mindkét ország ilyen irányú tevékenysége a NAÜ biztosítékai szerint történik. Ám ha Teherán valóban atomhatalommá válik, az felveti a nukleáris fegyverkezési verseny kísértetét az egyébként is ingatag régióban.
Az amerikai szankciók súlyos csapást mértek Irán gazdaságára, de nem kényszerítették térdre, az ország pedig valószínűleg érzéketlenné válik a további embargókkal szemben. Az elmúlt években Izrael által elkövetett magas rangú tisztviselők – köztük egy kiemelkedő nukleáris tudós – elleni merényletek sem tudták megfékezni Irán urándúsítását.
Ez arra késztetheti az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy fontolóra vegyék a katonai megoldást.
Egy Irán elleni háború véget vethet a nukleáris programjának, de kimondhatatlan pusztítást okozna a térség egészében, amellett, hogy az Egyesült Államokat egy olyan helyzetbe sodorná, amelyből éppen megpróbál kilábalni.
Érdemes elolvasniIrán-izraeli konfliktus: Teherán a legfelsőbb vezető utasítására elpusztítja Tel-Avivot és Haifát, ha Izrael hibázik
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt