Szaúd-Arábia húzhatja ki a bajból Törökországot
Évek óta ez az első alkalom, hogy Mohammed bin Szalman szaúd-arábiai trónörökös Törökországba utazik, ahol Recep Tayyip Erdogan elnökkel folytat tárgyalásokat.
A látogatásának célja a két ország viszonyának rendezése.
Erdogan ünnepélyes keretek között üdvözölte Mohamed herceget az ankarai elnöki palotában, kezet fogtak és megölelték egymást, majd közösen találkoztak a török kabinet tagjaival.
A megbeszéléseket követő közleményben a két ország kiemelte, hogy eltökélt szándékuk az együttműködés új időszakának beindítása a kétoldalú kapcsolatokban.
Mohamed herceg arra használja Szaúd-Arábia hatalmas gazdagságát és termelési kapacitását, hogy tompítsa az ország emberi jogi helyzetével kapcsolatos kritikákat. Erdogan ebből a vagyonból szeretne egy részt és olyan pénzügyi támogatást kér, amely segíthet Törökország szorongatott gazdaságán a 2023-as, várhatóan szoros elnökválasztás előtt.
A találkozó várhatóan “teljes normalizálódást és a válság előtti időszak helyreállítását hozza”, mondta egy magas rangú török tisztviselő.
“Új korszak kezdődik.”
A hivatalnok elmondta, hogy a két ország feloldotta a kereskedelem, a repülőjáratok és a tévésorozatok vetítésének korlátozását, és megszűnt a kölcsönös negatív médiavisszhang is.
A két ország tárgyalt olyan ágazatok közötti együttműködés javításáról is, mint a védelem, az energia és a turizmus – áll a közös közleményben. Hozzátette, hogy Ankara felkérte a szaúdi pénzügyi alapokat, hogy fektessenek be török startupokba.
Törökország gazdaságát súlyosan megterheli a hanyatló líra és a 70 százalékot meghaladó infláció. Elemzők szerint a szaúdi alapok és a deviza hatékony segítséget jelenthet Erdogannak a közelgő választásokon.
A vezetők megvitatják török fegyveres drónok esetleges eladását is Rijád számára – közölték török tisztviselők.
A török-szaúdi kapcsolatok 2018-ban szakadtak meg, amikor meggyilkolták Jamal Khashoggi szaúdi újságírót az isztambuli szaúdi konzulátuson.
Egy szaúdi támadóosztag hatolt be az épületbe, ahol megölte és feldarabolta Khashoggit .
Erdogan annak idején a szaúdi kormány „legmagasabb szintjeit” okolta. A trónörökös akkor tagadta, hogy köze lenne a gyilkossághoz.
Ankara azonban áprilisban leállította a vizsgálatokat, miután hónapokig igyekezett a kapcsolatok rendezésére. A közeledés egyik jele volt, hogy Törökország jóváhagyta azt a kérést, hogy a tárgyalást Rijádba helyezzék át.
Emberi jogi csoportok elítélték a lépést, mondván, Szaúd-Arábiától nem várható el tisztességes tárgyalás.
Érdemes elolvasniA törökök közvetítenének az ukrán gabona szállításában, de ez nem mindenkinek tetszik
itt tudod támogatni az oldalunkat