A legfőbb energetikai szakember szerint drasztikus gázkorlátozások lehetnek
A Nemzetközi Energiaügynökség vezetője arra figyelmeztetett, hogy Oroszország a télen leállíthatja Európa gázellátását.
Fatih Birol szerint nem a teljes leállás a legvalószínűbb forgatókönyv, de Európának minden eshetőségre készenléti terveket kell kidolgoznia.
Az elmúlt hetekben több európai ország jelezte, hogy a vártnál lényegesen kevesebb orosz gázt kapott.
Orosz tisztviselők tagadják, hogy ez szándékos lenne, és technikai problémákkal magyarázták a mennyiségek csökkenését.
Ukrajna inváziója előtt Európa földgázának mintegy 40 százalékát Oroszországból importálta, ám ez az arány mára 20 százalékra esett vissza.
Birol úgy véli, hogy a közelmúltban a gázellátás oroszországi csökkentése „stratégiai jellegű”. A Moszkva által alkalmazott taktika megnehezíti az európai országok számára a gáztárolók feltöltését, ami jelentősen megnövelheti Oroszország bevételeit a téli időszakban.
“Nem zárnám ki, hogy Oroszország továbbra is problémákat találjon itt-ott, és mondvacsinált kifogásokra hivatkozzon az Európába irányuló gázszállítás további csökkentése, sőt, akár teljes leállítása miatt” – mondta Birol a BBC News-nak.
A múlt héten a földgáz áramlása az Északi Áramlat 1-en, az egyik fő, Oroszországból Európába vezető vezetéken keresztül a szokásos mindössze 40 százaléka volt. Sok szakértő szkeptikus az orosz magyarázattal kapcsolatban, amely szerint ezt a kiesést “technikai problémák” okozták.
Az olasz Eni energiacég pénteken azt közölte, hogy a várt gáznak csak a felét kapta meg az orosz állami irányítású Gazprom gázipari óriástól, Szlovákia és Ausztria is visszaesésről számolt be.
Franciaország azt állítja, hogy június 15. óta nem érkezett hozzájuk orosz gáz Németországon keresztül, Lengyelország, Bulgária, Finnország, Dánia és Hollandia számára pedig Moszkva felfüggesztette a gázszállítást, miután megtagadták a rubelben történő fizetési követelést.
A múlt hónapban az európai országok megállapodtak abban, hogy tárolóhelyeik feltöltésével próbálják megvédeni magukat a gázárak ingadozásától. Közösen vállalták, hogy novemberre elérik a legalább 80 százalékos kapacitást, ami a mostaniak fényében kétségesnek tűnik, ugyanis a legfrissebb adatok szerint körülbelül 55 százaléknál járnak.
Birol elmondta, hogy a jelenleg zajló gázválság már indokolttá teszi a kereslet csökkentését célzó, rövidtávú sürgősségi intézkedéseket, mint például a széntüzelésű erőművek használatának növelését, és lehetőség szerint az atomerőművek élettartamának meghosszabbítását. Ha teljesen leállna az orosz gázellátás, akkor drasztikus intézkedésekre lehet szükség.
„Nem zárom ki annak lehetőségét, hogy Európának szüksége lesz a tervezett és rendezett adagolásra” – mondja Birol.
„Nem azt mondom, hogy ez az alapforgatókönyv, de az elmúlt hónapok, ha nem több év tapasztalatait tekintve ez egy olyan forgatókönyv, amit Oroszországgal, mint energiapartnerrel szemben nem engedhetjük meg magunknak.”
Érdemes elolvasniAz orosz gázexport visszafogását gazdasági támadásként értelmezi Európa legerősebb országa
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport