Az ukrán kormány a lakosság segítségét kéri
Az ukrán védelmi minisztérium szombaton arra szólította fel az Oroszország által elfoglalt kulcsfontosságú területen tartózkodó állampolgárokat, hogy ha lehetőségük van rá, közöljék a vezetéssel, hogy hol állomásoznak Moszkva csapatai, illetve a helyi lakosság közül kik működnek együtt a megszálló hatóságokkal.
A minisztérium védelmi hírszerzési igazgatóságának nyilatkozata a Reuters szerint a déli Enerhodar városában és környékén élő embereket célozta meg. A kérdéses régióban egy atomerőmű is található.
“Kérjük, sürgősen közölje velünk a megszálló csapatok bázisainak, valamint a parancsnoki állomány pontos helyét” – közölték, hozzátéve, hogy ha tudják, pontos koordinátákat adjanak meg.
Ezenkívül jelentéseket kértek “az ellenség oldalára átlépő helyi kollaboránsokról”, beleértve azt is, hogy hol élnek és dolgoznak, valamint információkat “azokról az emberekről, akik együttéreznek a megszállókkal”.
Oroszország március elején foglalta el Enerhodart. Az ellenállás erős a térségben, amit jól mutat, hogy májusban merényletet kísérletek meg a város oroszok által kinevezett vezetője ellen, aki megsérült s robbanásban. A Kreml „terroristatámadásnak” nevezte az akciót.
Egyébként is jellemzőek a hasonló esetek az oroszok által annektált területeken – júniusban egy oroszbarát tisztviselő meg is halt egy támadásban a déli Herszon régióban – közölte a RIA hírügynökség. A hónap elején a régió büntetés-végrehajtási szolgálatának vezetőjét pedig kórházba szállították, miután egy bomba robbant az autója közelében.
A hírszerzési igazgatóság a Telegramon megjelent felhívásában arról is kértek tájékoztatást, hogy az orosz haditechnikát milyen útvonalakon szállítják Enerhodarban.
„Együtt rúgjuk ki a megszállókat szülőföldünkről!” – áll az üzenetben.
Mint mondták, az emberek bármikor telefonálhatnak az ügyben, de üzenetet is küldhetnek a WhatsApp vagy a Signal alkalmazásokon keresztül.
Enerhodar lakossága a háború előtt több mint 50.000 fő volt. Sok lakos dolgozik a városhoz közeli két erőműben, amelyek közül az egyik a zaporizzsiai létesítmény, amit Európa legnagyobb atomerőműveként tartanak számon.

Érdemes elolvasni„Senkinek se legyen kétsége, óriási csata lesz”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik