Oroszország 2024 után kivonul a Nemzetközi Űrállomásról
Bár eddig a meglepően jól alakult az orosz-amerikai viszony a Nemzetközi Űrállomáson (International Space Station – ISS) , most mégis szakításra került a sor. Az indoklás szerint az igazságtalan szankciókat nem tűrheti tovább Oroszország, igaz, a lerohant Ukrajna szétbombázásáról és háborúban megölt több ezer civilről elfelejtettek megemlékezni.
Jurij Boriszov, akit a hónap elején neveztek ki az állami irányítás alatt álló Roszkoszmosz űrvállalat élére, a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tartott találkozón azt mondta, hogy Oroszország teljesíti a többi partnerrel szembeni kötelezettségeit, mielőtt kilép a projektből, ám a döntés az megszületett, 2024 után elhagyják az űrállomást, írja a SkyNews.
A döntés a Moszkva és a Nyugat között az ukrajnai háború miatt továbbra is fennálló feszültségek közepette született. Áprilisban Boriszov úr elődje, Dmitrij Rogozin azt mondta, hogy Oroszország leállítja az ISS-szel kapcsolatos együttműködést, válaszul az Oroszország ellen az ukrajnai invázió miatt bevezetett szankciókra. Szerinte a szankciók célja, amit egyébként az oroszok Ukrajna megtámadása miatt kénytelenek elviselni, “az orosz gazdaság megölése, népünk kétségbeesésbe és éhezésbe taszítása, valamint országunk térdre kényszerítése”, és azt mondta, hogy a normális kapcsolatok csak a “törvénytelen” intézkedések feltétel nélküli feloldásával állíthatók helyre.
A megnövekedett feszültségek ellenére a NASA és a Roszkozmosz a hónap elején megállapodott abban, hogy az űrhajósok továbbra is orosz rakétákkal repülhetnek, és az orosz űrhajósok ősztől a SpaceX-szel szállhatnak fel az ISS-re. A megállapodás biztosítja, hogy az űrállomás fedélzetén mindig legyen legalább egy amerikai és egy orosz, hogy a Föld körül keringő űrállomás mindkét oldala zavartalanul működjön – közölték a NASA és az orosz tisztviselők.
A NASA az év elején tette közzé az ISS-re vonatkozó terveket, amelyek szerint a 444 615 kilogrammos szerkezet 2031 januárjában kerülhet le a Föld körüli pályáról, és egy “űrhajótemetőbe” zuhanhat. A laboratórium 2030-ig működne tovább, de hosszú távú jövője nincs enneka projektnek sem.
Érdemes elolvasniVeszélybe kerülhet Webb, a NASA 10 milliárd dolláros űrteleszkópja
Source: MT
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország már javában az új ballisztikus rakétáit telepíti
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria