Az amerikai képviselőház elnöke, Nancy Pelosi múlt héten látogatott el a Kína szárazföldi területeitől mindössze néhány száz kilométerre fekvő, Peking által egyébként el nem ismert Tajvanra. A kínai vezetés a magasrangú amerikai vezető látogatását provokációnak nyilvánította és azonnal hadgyakorlatokba kezdett Tajvan körül, amelyek ráadásul átterjedtek tajvani felségvizekre is. A feszültség kézzel fogható, a tajvani hadsereg szintén éleslövészetet tart, miközben a környező országok óva intenek a konfliktus elmérgesítésétől. Íme a részletek.
Tajvan hurokban
Nem úgy tűnik, mintha a közeljövőben megoldódna az a konfliktus, ami Pelosi látogatását követően kezdődött a tajvani szorosban és a sziget körüli vizeken. Kína azt állítja, addig nem fogja abbahagyni a sziget körüli gyakorlatozást, ameddig meg nem valósul az újraegyesülés. Azt is előszeretettel hangsúlyozzák, hogy teljesen körülzárták a szigetet.
Peking bejelentette, hogy hadihajói amerikai tengeralattjárók elsüllyesztését gyakorolják éppen és szorosra vonták a “hurkot” Tajvan körül. Eközben az Amerikai Egyesült Államok provokatívnak nevezte a kínai hadgyakorlatot. A kínai hadvezetés egyébként korábban azt jelezte, hogy e hét hétfőn be fogják fejezni a harcászati tevékenységet. Ma azonban világossá tették, hogy erre nem fog sor kerülni, számolt be róla a The Sun.
- Ez is érdekelhet: Tajvan szerint Kína konkrétan a szigetország lerohanását gyakorolja
Kína nem akar visszavonulni
Az egyik, kifejezetten harcias hangvételű kínai napilap, a Global Times szerint ráadásul állandósítaná Kína a hadgyakorlatokat Tajvan körül. “Amíg nincs megoldva a tajvani kérdés, az ilyen gyakorlatokat nem fogjuk abbahagyni”, mondta el a tévékommentátor és katonai szakértő Song Zhongping a lapnak. Eközben a kínai nemzetvédelmi egyetem egyik professzora annak örvendezett, hogy Tajvant elvágták a külvilágtól.
A sziget körüli hat terület, amelyet Peking kijelölt a katonai műveletek számára azt a célt szolgálta, hogy bebizonyítsák: képesek elvágni Tajvan kikötőit, megtámadni katonai bázisait és megakadályozni azt, hogy bárki felmentést küldjön.
Az újraválasztására készülődő Hszi Csin-ping mindig is elmondta, hogy minden eszközzel el akarja érni az újraegyesülést. Sokak ebből arra következtettek, hogy az éppen zajló hadgyakorlatok valójában már a nagy háború előkészületei.
- Olvass tovább a témában: Kínai nagykövet: át fogjuk nevelni a tajvaniakat!
Már anyahajókat is képesek lennének elsüllyeszteni
Oriana Skylar Mastro, az amerikai Stanford Egyetem tanára szerint a mostani hadgyakorlatokkal növelni akarják Tajvanon a nyomást és az Egyesült Államokat akarják nehéz helyzetbe hozni. Szerinte a kínaiak jelenleg egy új status quo-t építenek a térségben. “Ha Kínában rutinszerűvé válik a tömeges mozgósítás, akkor nagyon nehéz lesz Washingtonnak rájönnie arra, hogy blokádra készül-e Peking vagy csupán egy újabb hadgyakorlatra”, tette hozzá.
A kínaiak nem adtak meg határidőt tegnap elkezdődött újabb hadgyakorlatuk kapcsán.
Azzal azonban elhencegtek, hogy már amerikai anyahajókat is képesek lennének elsüllyeszteni hiperszonikus rakétáikkal.
A The Sun például ma egy olyan kínai kutatók által fejlesztett drónról számolt be, amely képes a tenger alatt és a levegőben is közlekedni. A fejlesztés célja pedig egyértelműen az, hogy ennek segítségével semlegesítsék az amerikai repülőgéphordozókat. A drón megalkotása pedig része annak a kínai tervnek, miszerint Peking szuperszonikus és mesterséges-intelligencia által működtetett fegyverek segítségével tenne előnyre szert a fegyverkezési versenyben. Repülőgép-anyahajók tekintetében ugyanis Kína jelentős lemaradásban van globális ellenfelével szemben.
A drón a víz alatt tengeralattjáróként közlekedik, kiemelkedve viszont szárnyakat “növeszt” és képes volna zavarni az anyahajók kommunikációját, felderítését.
Villámháború Tajvan ellen?
Eközben a tajvani külügyminisztérium arra szólította fel Kínát, hogy fejezze be katonai műveleteit a térségen és vonja vissza csapatait. Azt is hozzátették, hogy meg fogják védeni szuverenitásukat. Tajpej a híradások szerint behívta eltávozáson lévő katonáit, ám enyhítette is a hadgyakorlatok helyszínein érvényben lévő repülési korlátozásokat.
John Kirby, Biden elnök nemzetbiztonsági koordinátora felelőtlenségnek nevezte a gyakorlatokat.
Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy miközben Peking villámháborút szeretne Tajvan ellen, a valóságban az egy olyan elhúzódó konfliktushoz vezetne, mint amit Ukrajnában látunk.
Alább egy videó, hogy pontosan miket is csinál Kína Tajvan körül:
https://www.youtube.com/watch?v=9vq4WimsKyA
Source: The Sun
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban