Putyin Oroszországa 169 nappal ezelőtt próbálta meg lerohanni Ukrajnát több irányból. A kezdeti sikerek után azonban gyorsan bebizonyosodott, hogy az oroszok képtelenek lesznek villámháborúban legyőzni Kijevet.
Az ukrán csapatok ellenálltak, a nyugati szövetségesek pedig elkezdtek fegyvereket szállítani a hazájuk védelmében eltökéltnek látszó ukránoknak. Ezenfelül korábban nem látott, sok szektorban bénítóan ható szankciókat vezettek be Moszkvával szemben. Ezek hatására rengeteg cég hagyta el Oroszországot. Úgy tűnik, hogy mindennek megsemmisítő hatása lehet az orosz munkaerőpiacra.
Kevesen tudják, de Oroszország nemzeti összterméke (GDP) még az olasz GDP-t sem éri el. 2021-es adatok szerint utóbbi 2099 milliárd dollár volt, szemben Oroszország 1755 milliárd dollárjával. Az egy főre eső GDP ennél is rosszabb, hisz Olaszországnak ehhez a gazdasági teljesítményhez 60 millió, míg Oroszországnak 144 millió lakosa van. Mindezt természetesen ellensúlyozza Moszkva stratégiai helyzete, az orosz állam nagysága, energiagazdagsága, amivel sakkban tud tartani számos európai és nem európai országot, illetve hadereje és atomfegyverei. Elsősorban ezen okok miatt tartják sokan ma is nagyhatalomnak.
Ugyanakkor az Express beszámolója alapján úgy tűnik, az oroszok gazdaságát nem arra tervezték, hogy lassan fél éve sújtsák kemény szankciók és háború. A brit bulvárlap cikkében a kijevi Közgazdaságtudományi Egyetem beszámolójára hivatkozik. Eszerint már négy millió állás szűnt meg a hatalmas eurázsiai országban azóta, hogy elkezdődött Ukrajna orosz inváziója.
Az új kutatás szerint az IMF 9,3%-os munkanélküliségi rátát jósol Oroszország esetében 2022-re. Ez további 3,8 millió munkanélkülit jelent a mostani állapothoz képest.
A Russian Center for Strategic Research nevű agytröszt szerint 2022 végére az orosz régiók 63 százalékában lesz jelentős a munkanélküliség növekedése. A 2022 január-márciusi adatokhoz viszonyítva pedig 16 régióban kétszeres vagy annál is magasabb lesz a munkanélküliek számának emelkedése, míg 53 régióban másfélszeres. A leginkább érintett szektorok egyébként a közlekedés, a logisztika, az autóipar, a kereskedelem, a faipar és az erdőgazdálkodás.
- Olvasd el ezt is: Zelenszkij felszabadítaná a Krímet, kilenc orosz repülőgép megsemmisült: a háború ma
Az agytröszt azt is megjegyzi, hogy Putyin pontosan tisztában van e veszélyekkel. Ugyanakkor mindent megtesz annak érdekében, hogy ennek következményeit elrejtse az emberek elől. Ez az oka annak, hogy az orosz bankszektor működése teljesen átláthatatlanná vált. Április 22-én például az orosz bankoknak megtiltották, hogy nyilvánosságra hozzák a köztes és éves pénzügyi jelentéseiket szeptember 22-ig.
Ezenfelül az orosz központi bank nem hozza nyilvánosságra a bankok beszámolóit október 1-ig. Emellett immár nem publikálják a SPFS-résztvevők listáját sem. A SPFS a SWIFT nemzetközi pénzügyi rendszer orosz alternatívája. Ráadásul május 1-jén Putyin aláírt egy rendeletet, ami megtiltotta, hogy az orosz bankok “banktitkokat” osszanak meg barátságtalan országokkal.
Source: Express
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát