Ukrán oligarcha-cápa áll-e Zelenszkij elnök mögött?
A magyar sajtóban szinte csupán Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója óta fordul elő Igor Kolomojszkij ukrán oligarcha neve.
Pedig ez a név szorosan összefonódik Volodimir Zelenszkij elnökével. De csak az elmúlt néhány napban, egy, a Die Weltben közölt cikk nyomán beszélnek magyar újságok részletesen Zelenszkij és Kolomojszkij jóval a 2019-es elnökválasztás előtti időkig visszanyúló állítólagos közös offshore érdekeltségeiről. A nemzetközi és az ukrán sajtóban azonban mindez nem újkeletű. De mit is lehet tudni Kolomojszkijról tulajdonképpen?
Hol terem az oligarcha?
A Privat csoport
Az üzletember, akinek jelenlegi vagyona a Forbes szerint 3,8 milliárd dollár, a harmadik leggazdagabb ember Ukrajnában. 1963-ban született, Dnyipropetrovszkban, az akkori Szovjetunió területén, zsidó származású mérnökszülők fiaként. Maga is kohászati mérnökként végzett szülővárosa egyetemén, 1985-ben. Hat évvel később két volt egyetemi évfolyamtársával, Genagyij Boguljovval és Olekszej Martinovval alapítottak egy Ukrajnában akkoriban nyugati kuriózumnak számító cikkek importjával és lokális árusításával foglalkozó vállalkozást: a Privatot. Ez alig egy éven belül több céget tömörítő konszernné fejlődött, a szintén Privat nevet viselő vállalatcsoporttá. 1991-ben csatlakozott hozzájuk egy orosz nagyvállalkozó tehetős fia, Leonid Miloszlavszkij. Az Oroszországban bejegyzett hirtelen tőkenövekedésnek köszönhetően az importtevékenységet egyre inkább export váltotta fel, acélt, majd ukrán mangánércet árusítottak Európába, Izraelbe és Ciprusra, a Kolomoszkij szülők kohóipari, és Miloszlavszkij ukrán és orosz állami kapcsolatainak köszönhetően.
PrivatBank
A kétezres évek elején, Leonyid Kucsma elnök hivatali ideje alatt Kolomojszkij többségi részvényessé vált Ukrajna legnagyobb kohászati, olaj- és vegyipari vállalataiban. (Ukrnafta, Nyikopoli Kohászati- és Vasgyár). A PrivatBank ernyőszervezetként mindemellett a 21-ik század első évtizedeire tulajdonosa volt több ukrajnai részesedésű légitársaságnak mint a Skyways Express és a City Airline. 2008-ban az üzletember biztosította döntési jogú többségi részesedését Ukrajna legnagyobb médiakorporációjában, az 1+1 Média Csoportban, ami nyolc tv csatornán sugárzott az országban.
Kolomojszkij, a politikus
Euromajdan előtt
A 2010-es évekig Kolomojszkij működésében egyáltalán nem tettenérhetőek sem oroszpárti sem nyugatbarát politikai nézetek – mindkét világban voltak üzleteit meghatározó gazdasági érdekei. A narancsos forradalom után, 2006-ban, a nyugatbarátnak tekintett Viktor Juscsenko elnöksége alatt tüntették ki az Ukrán Becsületrenddel, ugyanakkor szintén Juscsenko hivatali idejére tehetők az első jogi felelősségrevonási próbálkozások is korporációja korrupciós ügyeivel, és visszaéléseivel szemben.
Bár az Olasz Nemzeti Bank a kétezres években többször jelezte, az ukrán állam 2007-ben vizsgálta először a PrivatBank európai ügyleteinek sötét tranzakcióit. Ekkor bebizonyosodott, hogy a magántöbbségű, de ukrán állami részesedéssel is bíró pénzintézetben ukrán állami vagyon vándorol Európa számos országában bejegyzett alvállalatokhoz. A perben a bankot elmarasztalták, látható következménye azonban nem volt ennek az ítéletnek.
Dnyipropetrovszk kormányzója
Porosenko előtt
2014 februárjában, az euromajdan tüntetések után lett Kolomojszkij Dnyipropetrovszk kerület kormányzója. Egy hónappal később, miután Oroszország minden előzetes tagadás ellenére megszállta a Krím-félszigetet, a kerületben a helyi ukrán és orosz lakosság paramilitáris csoportjai között fegyveres összecsapások robbantak ki s váltak rendszeressé. A kormányzó karhatalmi erőket bevetve megszüntette ezeket a harcokat. Hogy hány áldozattal járt e rendteremtés, és közülük hány volt civil, az ellentmondásos az EBESZ jelentésében és az orosz hivatalos emlékezetben. Az ukrán sajtó Kolomojszkijt ezen hónapok hősének tekinti, az orosz propaganda háborús bűnösnek.
A 2014 májusi ukrán elnökválasztáson Petro Porosenko szerzett többséget, maga is dollármilliárdokban mérhető vagyonú ukrán üzletember, a gazdaság világában számos területen Kolomojszkij riválisa, aki hatalomra jutása kezdeteitől felhasználta ezt a politikai tőkét üzleti vetélytársai sarokbaszorítására.
Porosenko alatt
2015 tavaszán elmozdította Kolomojszkijt Dnyipropetrvoszk kerület éléről. Ugyanebben az évben több nyomozás is megindult a PrivatBank működésével kapcsolatban, mind Ukrajnában, mind külföldön. Ezek közül legnagyobb sajtóvisszhangot a londoni legfelsőbb bíróságon folyó per kapott, ahol egy ukrán üzletember, Viktor Pincsuk emelt vádat a PrivatBank ellen. Álllítása szerint a pénzintézet erőszak alkalmazásával vásárolt fel egy mangánércbányát, amiben neki is részesedése volt. Kolomojszkijék a vádirat szerint nemigen válogattak eszközeikben, a a bányatulajdonosok közül többen tisztázatlan körülmények között elhunytak, másokat megvesztegettek. A tárgyalásra, ami párhuzamosan zajlott volna Londonban és Kijevben, ismeretlen okból nem került sor, az ügyet lezárták, mielőtt tárgyalóterembe jutott volna.
2016-ban az Ukrán Nemzeti Bank feljelentésére alapozva ukrán bíróság mondta ki, hogy PrivatBank számos európai, ciprusi és izraeli lányvállalatán keresztül több millió dollár ukrán közvagyont tulajdonított el 1991 óta. Erre az ítéletre alapozva az ukrán parlament Porosenko elnök előterjesztésére államosította a pénzintézetet. Kolomojszkij és részvényestársai ezt egyszerű és palástolatlan lopásnak nevezték.
A Nép Szolgája
Összeérő érdekek
Ezen a ponton válhatott minden kétséget kizáró ténnyé, hogy Kolomojszkij számára létkérdés a 2019-es elnökválasztás és Porosenko megbuktatása. Ekkor már egy éve futott a Kolomojszkij tulajdonában lévő 1+1 médiacsoport tv csatornáin a Nép Szolgája című politikai szatíra sorozat, amelyben a főszerepet, a gimnazista történelemtanárból váratlanul Ukrajna elnökévé választott kisembert, akit elémelyített a minden állami szintet rothasztó korrupció, egy harmincas évei közepén járó színész és szórakoztatóipari vállalattulajdonos, Volodimir Zelenszkij játszott. Nem tudni egyelőre, hogy a sorozat forgatásának kezdetekor, 2013-2014-ben alapvetően voltak-e Zelenszkijnek elnöki ambíciói. (A forgatókönyvet nagyrészt felesége, Olena Zelenszka írta).
Kolomojszkij számára tökéletes választás volt Porosenkoval szemben az ő tv csatornáin futó sorozatban játszott szerepéből közismert Zelenszkij. Egy olyan történet volt ez, aminek sok pontja fedte a színész valódi életét: ténylegesen középiskolai barátnője volt a felesége, (aki ráadásul kísértetiesen hasonlít a filmbeli karaktert játszó színésznőre) ténylegesen diákkori barátaival vette és veszi magát körül, ténylegesen van (többek közt) egy kisfia, aki ráadásul azonos a sorozatban az elnök fiát játszó gyerekszínésszel. Innen pedig már csak egy lépésnek tűnhetett Vaszja és Vova, (a filmbeli Holoborodko elnök és az őt játszó Zelenszkij) alakjának teljes összemosása, ahol a férfi azonos a filmkarakterrel, aki csontja aljáig undorodik a korrupciótól, s ha lehetőséget kap, képes szembeszállni azzal.
Zelenszkij számára, ha voltak elnöki ambíciói, Kolomojszkij megkerülhetetlen volt. A két nagy oligarcha, Porosenko és a bankjától megfosztott üzletember nyílt harcban állt egymással. Nyilvánvalóan látszott, hogy az elnökválasztás is kettejük jelöltjeinek párbaja lesz, s ha ő nem valamelyikük jelöltjeként indul, nincs esélye ezek vagyonával szemben.
Kampány a cápák között
2018 márciusában regisztrálta a Kvartal 95, Volodimir Zelenszkij vállalata, a sorozat nyomán Nép Szolgájának elnevezett pártot. 2018/2019 szilveszter éjszakáján Kolomojszkij tv csatornáján, saját szilveszteri műsorában jelentette be a színész maga, hogy indul az elnökválasztáson. S bár abban a pillanatban a közönség nagyrésze azt hitte viccel, a bejelentés a show része, másnap egy interjúban egyértelművé vált, hogy a vicc egészen komoly volt.
A kampány során Zelenszkijt riválisai egyértelműen Kolomojszkij előretolt arcának tekintették. Ezt nem is rejtették véka alá, habár maga sem tagadta. Kolomojszkij személyi ügyvédje, Andrij Bogdan volt legmeghatározóbb jog- és kampánytanácsadója. Többször egyeztetett az elnökjelölt az oligarchával is, akihez személyesen kellett utaznia, mivel az üzletember ekkor Tel-Avivban és Genovában élt s mint a római és bizánci császárok egykor, vendégeket csak fogadott, de maga senkit nem látogatott.
“The beginning of a beautiful friendship” -Zelenszkij, az oligarcha elnöke?
2019. április 21-én az ukrán választók 73%-a Volodimir Zelenszkij elnökségére mondott igent. Petro Porosenko a szavazatok 25%-át szerezte meg.
Az új államfőt két malomkő őrli hivatali ideje kezdetétől.. Egyrészt saját választási ígéretei, a filmbeli Vaszilij Petrovics Holoborodko alakja, korrupcióellenes intézkedései, amik választói megtartásának zálogát jelentik. A másik oldalról a megválasztását finanszírozó Kolomojszkij, saját üzleti és politikai érdekeivel. Az első hónapokban Zelenszkij számos intézkedést foganatosított, amelyek nyilvánvalóan legfőképp Kolomojszkij pénzügyi érdekeit szolgálták, vagy azt mutatták, hogy kettejük közül egyértelműen az oligarcha az irányt kijelölő “erős ember.”
Ilyen volt a PrivatBank államosításának rehabilitációjára, vagy legalább kompenczációjára rávehetetlen Alekszij Honcsarug miniszterelnök menesztése, illetve Andrij Bogdan kinevezése az Elnöki Adminisztráció élére.
2019 áprilisában a kijevi legfelsőbb bíróság ítélt a PrivatBank államosítása ügyében, és arra a döntésre jutott, hogy az intézmény korábbi tulajdonosai nem követtek el visszaéléseket. A bank reprivatizációját azonban nem rendelte el. Erre válaszul Kolomojszkij 2 millió dolláros kártérítést követelt Ukrajnától.
Törésvonalak az államfő és a cápa között
Zelenszkij, az “anti-oligarcha”
Ha volt tényleges fordulópont Zelenszkij és Kolomojszkij kapcsolatában, az feltehetően ennek a követelésnek köszönhető. 2019 őszére tehető, hogy az elnök – sorozata forgatókönyvének megfelelően- beterjesztette az a népnyelven csak “anti-oligarcha-törvénynek” ismert rendelkezés-csomagot, amely 200 millió dollár feletti vagyoni helyzetű ukrán állampolgároknak megtiltja állami tisztségek viselését, illetve, hogy vásárlással, vagy bármi módon állami tulajdonú vállalatokból részesedjenek. A törvény úttörő volt Ukrajnában, őszinteségében azonban akkor is, azóta is számosan kételkedtek és kételkednek. Az ukrán ellenzéki sajtó szerint Kolomojszkij a gyakorlatban több esetben nem vette figyelembe a rendelkezéseket, s ennek semmilyen felelősségre vonása nem következett. Példákat ugyanakkor nem hoztak ellenzéki médiumok sem.
Kolomojszkij körei viszont nyílt támadásként, “anti-Kolomojszkij” törvényként beszéltek a rendelkezés-csomagról. Kérdés, mennyire volt ez őszinte felháborodás, s mennyire csupán a nyilvánosság megnyugtatását célzó színjáték. Az biztos, hogy a vadkeleti pénzcápa egyre kínosabbá vált a nyugati világhoz közelítő, Európai Uniós és NATO-tagságra vágyó ukrán állami diplomáciának: 2019 nyarán több eljárás indult ellene az Egyesült Államokban, azzal a váddal, hogy az USÁ-ban bejegyzett cégeket használ pénzmosásra. Az ítéletek következményeként az amerikai pénzügyminisztérium kitiltotta az USA piacairól.
Szintén 2019/2020 fordulójára tehető, hogy az elnöki adminisztrációs iroda éléről Zelenszkij menesztette Kolomojszkij ügyvédjét, és saját színészbarátját Andrej Ernakot nevezte ki helyette, aki azóta is betölti ezt a posztot.
Síközpont kárpótlásként
Feltehetően a banki kárpótlás elmaradásának, s az amerikai veszteségeknek a kompenzálására tett kísérlet volt Zelenszkij részéről, hogy 2020 februárjában állami megrendelést akart adni egykori szponzorának a Kárpátokban (Szvidovec mellett) 230 km sípálya kiépítésére. (Ezzel megkerülve saját antioligarcha törvényét -ami csak részesedésre vonatkozott, állami megrendelésre nem.). Azonban ukrán ellenzéki, és nemzetközi természetvédelmi tiltakozásra nem valósult meg a projekt.
A Pandora-iratok
2021 októberében az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma nagyszabású nemzetközi leleplezési akcióba kezdett. Különböző forrásokból – számos esetben a darkwebről- szerzett dokumentumokat hoztak nyilvánosságra, a világ több vezető politikusának, üzleti szereplőjének, médiasztárjának korrupciós ügyeiről. Ukrán oldalról a Porosenko érdekköréhez köthető Volodimir Arijev prezentált dokumentumokat, amik arról tanúskodtak, hogy Zelenszkij, illetve a Kvartal 95 nevű színésztársulat több vállalattal is bírt 2012 és 2019 között a Virgin Szigeteken, Cipruson és Belizben.
Az nyilvánvaló, hogy a társaság ezzel kijátszotta az ukrajnai és legfőkébb az oroszországi adófizetést (hiszen a Kvartal 95 maga Moszkvában volt regisztrálva).
Arijev azonban mindemellett azt is állította, s állítja mostanáig, hogy ezek az offshore vállalatok azért jöttek létre, hogy a PrivatBank és Kolomojszkij rajtuk keresztül tudjon tisztára mosni illegális utakon szerzett ukrán állami pénzeket. Bár Kolomojszkij számos alvállalata ezt a célt szolgálta, s köztük több ciprusi bejegyzésű is volt, erre Arijev Zelenszkijék esetében nem tudott bizonyítékot felmutatni. Az elnöki iroda pedig határozottan tagadott.
Ez a vihar már vészesen megrengette Zelenszkij elnöki székét – hiszen épp saját szavazóbázisának magjával fordította őt szembe, akik korrupcióellenessége miatt választották meg. További bizonyítékok hiányában azonban a botrány az év végére elült – nagyjábl akkorra, amikor az orosz invázió árnyéka már egészen reális lehetőségként terült Ukrajna egére.
Az invázió és a nyilvános kenyértörés
Innentől datálódik, hogy az elnök minden fórumon a lehető leghatározottabban próbálja nevét távolítani az üzletemberétől. 2021 őszén személyesen nyilatkozta, hogy útjaik már régen szétváltak egymástól, a következő év első napjaiban pedig kormánya igazságügyminisztere, Denisz Malijuska egy riporteri kérdésre azt felelte,, hogy Kolomojszkij névszerint egyike azoknak, akik miatt az anti-oligarcha törvény beterjesztésre került.
A távolodás az ellenkező oldalról is látványos. Kolomojszkij TV csatornáinak, 2019-ik Zelenszkij számtalan műsorban meghatározó arca volt. Talán azonban ezek a csatornák az egyetlenek a világon, amiken az orosz invázió kezdete óta egyetlen egyszer sem hangzott el Volodimir Zelenszkij ukrán elnök neve. Felmerül a kérdés, hogy vajon ez annak a jele, hogy az oligarcha és az elnök között állóháború dúl, annak esetleg, hogy ezt akarják kommunikálni a világ felé, vagy a kettő valamiféle egyvelegének?
Év elejétől újból eljárás folyik a Privat csoport ellen a londoni legfelső bíróságon. Február végén Kolomojszkij ügyvédje hosszú beszédben részletezte, hogy védence az orosz invázió miatt hatalmát, befolyását teljesen elveszítette, testőrei elhagyták és a frontra vonultak, neve szerepel az oroszok halállistáján, így meg nem nevezhető helyen a föld alatt bújik családja körében, és a felszínre előjönni sem mer. Bár az ügyvéd állításai kétségeket ébresztőek, a londoni törvényszék június 23-án egy évre elhalasztotta a tárgyalást.
Egy hónappal később Volodimir Zelenszkij elnöki rendeletben személyesen fosztotta meg az üzletembert ukrán állampolgárságától. Az intézkedést többen többféleképpen értelmezik: Vannak, akik a végleges szakítás nyilvánvaló jelét látják ebben, de akadnak olyanok is, akik egész egyszerűen úgy gondolják, így akarja az elnök volt mecénását mentesíteni az oligarcha-törvény hatálya alól, hiszen az csak ukrán állampolgárokra vonatkozik. (Kolomojszkij a kilencvenes évek elejétől izraeli és ciprusi állampolgársággal is bír.) Az országban, ahol minden, és annak az ellenkezője is igaz lehet, ezt egyelőre megválaszolni nem tudjuk, feleletet az elkövetkezők adnak majd.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra