Újabb amerikai küldöttség érkezett Tajvanra – kérdés, hogy mi lesz erre Kína reakciója
Ed Markey massachusettsi demokrata szenátor vezette amerikai kongresszusi küldöttség be nem jelentett kétnapos látogatásra érkezett Tajpejbe, tudósított a CNN – ez már a második amerikai delegáció Tajvanon ebben a hónapban.
Nancy Pelosi házelnök komoly diplomáciai vihart okozott, amikor 25 év után az első amerikai házelnökként látogatott az országba egy olyan kiélezett nemzetközi politikai helyzetben, amikor a Washington és Peking közötti kapcsolatok egyébként is különösen ingatagok.
Az új, öttagú delegáció most azért látogat a szigetre, hogy “megerősítse az Egyesült Államok Tajvannak nyújtott támogatását”, és “bátorítsa a stabilitást és a békét a Tajvani-szoros környékén” – mondta Markey szóvivője.
A küldöttség tagja John Garamendi demokrata képviselő, Alan Lowenthal és Don Beyer, valamint Aumua Amata Coleman Radewagen republikánus képviselő – tették hozzá a közleményben.
A Markey által vezetett csoport a látogatás során találkozik Tsai Ing-wen tajvani elnökkel és Joseph Wu külügyminiszterrel, valamint megbeszéléseket folytat a tajvani parlament külügyi és nemzetvédelmi bizottságával is biztonsági és kereskedelmi kérdésekről – közölte a tajvani külügyminisztérium.
A tajvani vezetés hozzátette, őszintén üdvözölték a küldöttséget, és megköszönték, hogy a Kínával való feszültség fokozódása ellenére is kifejezték az Egyesült Államok erős támogatását Tajvan felé.
A szenátor szóvivője elmondta, hogy a delegáció “találkozik a választott vezetőkkel és a magánszektor tagjaival, hogy megvitassák a közös érdekeiket, beleértve a Tajvani-szoros fenyegetettségének csökkentését és a gazdasági együttműködés kiterjesztését, beleértve a félvezetőkbe való befektetéseket”.
Kína egyelőre nem kommentálta a kongresszusi látogatást.
A kormányzó Kínai Kommunista Párt területe részének tekinti Tajvant, annak ellenére, hogy az soha nem volt ellenőrzése alatt, és régóta hangoztatja, hogy szükség esetén akár erőszakkal is “újraegyesíti” a szigetet a kínai szárazfölddel.
Pelosi látogatása előtt Peking többször is komoly következményekre figyelmeztetett, ha az utazás megtörténik – a fenyegetésekben egészen odáig ment, hogy Joe Biden amerikai elnöknek Hszi-csin Ping kínai elnökazt mondta, hogy „azok, akik a tűzzel játszanak, elpusztulnak”.
A házelnök tajvani útja során azt mondta, hogy a látogatás “egyértelművé kívánja tenni”, hogy az Egyesült Államok “nem fogja elhagyni” a demokratikusan kormányzott szigetet.
Kína a szituációra katonai gyakorlatok indításával reagált, amelyeken a Tajvant körülvevő tengereken és légtérben éles lövészetet is tartottak. Emellett Peking lemondta a Kína és Amerika védelmi vezetői közötti jövőbeli telefonhívásokat, felfüggesztette a kétoldalú klímatárgyalásokat, és szankcionálta Pelosit és közvetlen családját.
A Fehér Ház berendelte Kína amerikai nagykövetét, hogy személyesen is elítélje a katonai tevékenységeket, és hangsúlyozza az Egyesült Államok azon szándékát, hogy elkerülje a válságot a térségben. Az USA szerint nincs változás az Egyesült Államok „Egy Kína” politikájában, és Washington elismeri a Kínai Kommunista Pártot az ország egyetlen legitim kormányaként.
Az Egyesült Államok szoros, nem hivatalos kapcsolatokat ápol Tajvannal, és törvény kötelezi arra, hogy az országot védelmi fegyverekkel lássa el.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/11/amerikai-kinai-haboru-tajvanert-ime-a-szimulaciok-meglepo-eredmenyei/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon