51 kínai harci repülőgépet és hat hajót észleltek a tajvani hatóságok a sziget körül a mai nap során. Ezek közül 25 kínai repülő lépte át a Tajvani-szoros középvonalát, amely a két ország közötti nem hivatalos határ, vagy repült be Tajvan légvédelmi övezetébe. Mindezt azért, mert az Amerikai Egyesült Államok két, nukleáris töltettel is rendelkező lopakodó bombázót küldött a Csendes-óceán térségébe tegnap és kereskedelmi tárgyalásokba kezdett Tajpejjel.
Amerika nukleáris bombázókkal riogat, Peking vadászokat küld
Az amerikai csendes-óceáni légierő parancsnokságának állítása szerint csupán egy hadgyakorlat miatt érkeztek a B-2-es bombázók, amelyek egyébként a világ legdrágább repülői és a radarok számára láthatatlanok. Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet az amerikaiak, hogy bármikor be tudnak avatkozni, ha a Kína és Tajvan közötti konfliktus elmérgesedne, írja a Daily Mail.
Válaszul 51 kínai repülőgép és 6 hadihajó kezdett el tevékenykedni Tajvan körül, a gépek közül 25 pedig meg is sértette Tajvan de facto légterét. Mindezt azután, hogy az Egyesült Államok kormánya bejelentette, kereskedelmi tárgyalásokat kezd Tajvannal. A cél, hogy növelje a szigetország kivitelét amerikai irányba, ami által csökkenne Tajpej függősége Pekingtől, számolt be egy másik cikkében a Daily Mail.
Tajvannak jelenleg ugyanis hatalmas szomszédja a legnagyobb kereskedelmi partnere. Az ország exportvolumene Kínába kétszeresen haladja meg az amerikai relációt, ami elképesztő kiszolgáltatottságot jelent. Ráadásul rengeteg a tajvani befektetés is Kínában, melyek összértéke eléri a 200 milliárd dollárt. Egy 2020-as népszámlálás szerint 158 ezer tajvani polgár (befektetők, szakemberek) él Kínában. Ezt a kapcsolatot szeretné lazítani az Egyesült Államok, amit Tajvan vezetői nagy örömmel fogadtak.
- Ez is érdekelhet: Újabb amerikai küldöttség érkezett Tajvanra – kérdés, hogy mi lesz erre Kína reakciója
Elismeri Washington Tajvan önállóságát?
Az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője közölte, hogy a tárgyalásokat Washington nem hivatalos helyi külképviselete, a tajvani Amerikai Intézet égisze alatt folytatják.
Az alapkonfliktus természetesen Nancy Pelosi, az Egyesült Államok házelnökének látogatása volt Tajvanra. Ennek kezdete óta Peking folyamatosan hadgyakorlatokat tart Tajvan térségében, nem egyszer átlépte Tajvan légterét. Sőt, tulajdonképpen elzárta a szigetországot a külvilágtól egy időre.
Kínát Pelosi látogatásában az háborította fel, hogy mivel Tajvant 23. tartományaként kezeli, Peking szerint nem jogosult önálló külpolitikára, így idegen államok vezetőit sem fogadhatja. Hszi Csin-ping többször figyelmeztette Washingtont, hogy ne ösztönözze a szigetet de facto függetlenségének állandósítására, mert az háborús indok volna. Ennek kapcsán egyébként Amerika elég világosan fogalmazott. Kurt Campbell, az elnök indo-csendes-óceáni térségért felelős koordinátora még korábban elmondta, hogy bár kiterjedt informális kapcsolatokat ápolnak Tajvannal, diplomáciai kapcsolat nincs országaik között, Tajvan önállóságának elismerését nem tervezi az Egyesült Államok.
- Van még hírünk ebben a témában: Amerikai-kínai háború Tajvanért? Íme a szimulációk meglepő eredményei
Mindenki készül a térségben
Hadgyakorlatokat egyébként Tajvan is tart. A szigetország vezetői bizonyítani akarják: szükség esetén 23 milliós nemzetük képes megvédeni magát óriási szomszédjával szemben.
Azt pedig Amerika, Tajvan és Kína is nagyon világossá tette már többször, hogy szuverenitásának csorbítását egyikük sem tűri el, jelentsen ez bármit is az adott helyzetben és térségben. Washington azt is állítja, hogy nem foglal állást Kína és Tajvan helyzetével kapcsolatban, de azt szeretné, ha vitájuk békés úton rendeződne. Emellett fontos megjegyezni, hogy az Egyesült Államok kormányát törvény kötelezi arra, hogy gondoskodjon Tajvan megfelelő védelméről.
Source: Daily Mail
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon