Ez a három dolog felelős a rákos megbetegedések feléért, mondja egy új tanulmány
Világviszonylatban a rák miatti halálozások közel fele megelőzhető kockázati tényezőknek tulajdonítható, köztük a három fő oknak: ezek a dohányzás, túl sok alkoholfogyasztás és az elhízás – derül ki egy új tanulmányból, amit a CNN ismertetett.
A The Lancet folyóiratban csütörtökön publikált kutatás szerint a rákos halálozások 44,4 százalékáért, az elveszített egészséges évek 42 százalékáért tehetők felelőssé.
“Tudomásunk szerint ez a tanulmány jelenti az eddigi legnagyobb erőfeszítést a rák kockázati tényezőinek tulajdonítható globális teher meghatározására, és hozzájárul a bizonyítékok növekvő tömegéhez, amelyek célja az egyes rákos megbetegedések kockázatának tulajdonítható terhek becslése nemzeti és nemzetközi szinten” – írták a tanulmányban Dr. Chris Murray, a Washingtoni Egyetem Institute for Health Metrics and Evaluation igazgatója és munkatársai.
A Bill & Melinda Gates Alapítvány által finanszírozott tanulmány a kockázati tényezők és a rák, a világon a második vezető halálok közötti összefüggést elemezte, a Global Burden of Disease projektjének adatai alapján.
A kutatás a halálesetekkel és rokkantsággal kapcsolatos globális adatokat gyűjtötte össze és elemezte. Murray és munkatársai 2010 és 2019 között 204 országban vizsgálták a rák okozta elhalálozásokat és rokkantságokat, 23 ráktípust és 34 kockázati tényezőt vizsgálva.
A kutatók megállapították, hogy 2019-ben világszerte a légcső-, hörgő- és tüdőrák volt a leggyakoribb a rákos megbetegedések közül a felmért kockázatoknak tulajdonítható halálozások tekintetében mind a férfiak, mind a nők körében.
Az adatok azt is kimutatták, hogy a kockázatnak tulajdonítható daganatos halálozások száma egyre emelkedik, 2010 és 2019 között mintegy 20,4 százalékkal nőtt világszerte. 2019-ben a kockázatnak tulajdonítható halálozási arányok tekintetében a világ öt vezető régiója sorrendben Közép-Európa, Kelet-Ázsia, Észak-Amerika, Latin-Amerika déli része és Nyugat-Európa volt.
“Ezek az eredmények rávilágítanak arra, hogy a betegségek jelentős része világszerte megelőzhető olyan beavatkozások révén, amelyek célja az ismert rákkockázati tényezőknek való kitettség csökkentése, de arra is, hogy a rákos megbetegedések nagy része nem kerülhető el a jelenleg becsült kockázati tényezők ellenőrzésével.” – írták a kutatók.
“Így a rákkockázat csökkentésére irányuló erőfeszítéseket átfogó rákkontroll stratégiákkal kell párosítani, amelyek magukban foglalják a korai diagnózis és a hatékony kezelés támogatását.”
Az új tanulmány „világosan körvonalazza” az elsődleges rákmegelőzés fontosságát, és „az elhízással összefüggő rákos megbetegedések számának növekedése egyértelműen megkívánja figyelmünket” – mondta Dr. William Dahut, az Amerikai Rákszövetség tudományos igazgatója.
“A viselkedés megváltoztatása további milliók életének megmentéséhez vezethet, ami nagymértékben beárnyékolja a valaha jóváhagyott gyógyszerek hatását” – írta, hozzátéve: “A dohányzás folyamatos hatása annak ellenére, hogy körülbelül 65 éve kapcsolódik a rákhoz, továbbra is nagyon problematikus.”
Bár a dohányzás az Egyesült Államokban kevesebb, mint más országokban, a dohányzással összefüggő rákos halálesetek továbbra is komoly problémát jelentenek, és aránytalanul nagy hatással vannak bizonyos államokra, írta Dahut.
A hónap elején az International Journal of Cancer folyóiratban közzétett másik tanulmány megállapította, hogy 2019-ben a 25 és 79 év közötti felnőttek dohányzásnak tulajdonítható rákos halálozások becsült aránya a Utah államban mért 16,5 százalék és a Kentucky államban rögzített 37,8 százalék között mozgott. A cigarettázásnak tulajdonítható rákos halálesetek miatti becsült teljes bevételkiesés a wyomingi 32,2 millió dollártól a kaliforniai 1,6 milliárd dollárig terjedt.
“Emellett nem titok, hogy az alkoholfogyasztás, valamint a medián BMI (testtömegindex) drámai növekedése jelentős számú megelőzhető rákos halálesethez vezet” – tette hozzá Dahut.
“Végül, a rákszűrés különösen fontos a fokozott kockázatnak kitetteknél, mivel egy olyan világba lépünk, ahol a szűrés precíziós és adaptálható.”
A The Lancet új tanulmánya mellett megjelent vezércikkben Dr. Diana Sarfati és Jason Gurney, az új-zélandi Te Aho o Te Kahu Cancer Control Agency munkatársai azt írták, hogy a rákkal kapcsolatos megelőzhető kockázati tényezők általában összefüggésben vannak az életszínvonallal.
“A szegénység befolyásolja azt a környezetet, amelyben az emberek élnek, és ezek a körülmények alakítják az emberek által meghozható életmódbeli döntéseket. A rák megelőzésére irányuló fellépés összehangolt erőfeszítéseket igényel az egészségügyi szektoron belül és kívül. Ez a fellépés a ráknak való kitettség csökkentésére összpontosító speciális politikákat foglal magában. kockázati tényezőket szorít vissza, mint például a dohányzás és az alkoholfogyasztás, és olyan védőoltásokhoz való hozzáférést biztosít, amelyek megakadályozzák a rákot okozó fertőzéseket, beleértve a hepatitis B-t és a HPV-t is” – írta Sarfati és Gurney.
“A rák megelőzésére iányuló elsődleges feladatunk a módosítható kockázati tényezők felszámolása vagy mérséklése, hisz ezek révén a legjobb a reményünk a rák okozta jövőbeli terhek csökkentésére” – írták.
“Ez javítaná az egészséget és a jólétet, valamint enyhítené az emberekre gyakorolt súlyosbító hatásokat, valamint a tágabb értelemben vett egészségügyi szektor költségvetési forrásaira nehezedő nyomást.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/06/egy-feherje-segithet-idejekoran-diagnosztizalni-a-rakot-es-a-cukorbetegseget/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő