Óriási a baj: leállt a zaporizzsjai erőmű utolsó reaktora is
Az ukrán atomenergia-üzemeltető vasárnap közölte, hogy Európa legnagyobb atomerőművének utolsó reaktorát is leállították.
Történt ez azután, hogy csak nemrégiben kapcsolták vissza az erőművet az elektromos hálózatra.
A hat reaktorral működő zaporizzsjai erőmű a múlt héten levált a hálózatról, miután a térségben zajló harcok miatt minden elektromos összeköttetése megszakadt, és több napig „sziget üzemmódban” működött, ami alatt egyetlen reaktorból termelt áramot a kulcsfontosságú hűtőrendszerek működtetéséhez.
Az Energoatom üzemeltetője közölte, hogy szombaton késő este helyreállították az egyik távvezetéket, így az erőmű üzemeltetői biztonsági okokból leállíthatták az utolsó reaktort is.
A vállalat szerint hatalmas a kockázata annak, hogy a külső áramellátás ismét megszakad – ebben az esetben az erőműnek vészhelyzeti dízelgenerátorokat kell beindítania, hogy hűtsék a reaktorokat és megakadályozzák a nukleáris leolvadást. A cég vezetője csütörtökön azt mondta az AP-nek, hogy az üzemben csak 10 napra elegendő gázolaj található.
Az erőművet, amely a világ 10 legnagyobb atomerőműve egyike, már a háború korai szakaszában elfoglalták az orosz erők. Ukrajna és Oroszország még mindig egymást hibáztatja az erőmű körüli folyamatos harcok miatt, amelyek megrongáltak az azt a hálózattal összekötő vezetékeket.
Az Energoatom vasárnap hajnalban közleményben sürgette az orosz hadsereget, hogy hagyják el a zaporizzsiai erőművet, és tegyék lehetővé egy „demilitarizált zóna” létrehozását a létesítmény körül.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, az ENSZ nukleáris felügyelő szervezete, amelynek jelenleg két szakértője tartózkodik az erőműben, egyelőre hivatalosan nem értékelte a kialakult helyzetet.
Az üzem igazgatója egy biztonságos zóna létesítését kérte az üzem körül, hogy – mint mondta –„elkerüljék a katasztrófát”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/08/putyin-nem-fogom-elvesziteni-a-haborut/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország már javában az új ballisztikus rakétáit telepíti
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria