A psziché háborúja: az ukránok a felszabadításért küzdenek, de miért harcolnak az oroszok?
Oroszország Ukrajna ellen indított háborújának kulcskérdése lehet a motiváció. Amíg az ukránok a nemzeti felszabadításért vállvetve harcolnak, addig az agresszor oldalán orosz és más nemzetiségű csapatok vegyesen igyekeznek sikereket elérni, csakhogy itt mindenkinek más a motivációja, és ez döntő jelentőségű lehet.
Eggyé kovácsolta őket a háború
Hogy jelenleg hogy állnak az ukránok motivációval, azt talán a legjobban az a videó jellemzi, amit egy hete osztott meg az ukrán kormány az interneten, írja a The Guardian. A Vágy és érzékelés (Atonement) című “buzdító film” a dunkerque-i tengerparti jelenetével kezdődik, a katonák megható előadásában a Dear Lord and Father of Mankind, majd végig lehet hallgatni, hogy több száz ukrán harcos az ország himnuszát éneklik a szabadban a múlt heti sikeres harkivi offenzíva előtt.
We will fight to the end. We shall fight on the seas, we shall fight in the air. We shall protect our land, whatever the cost may be.
We shall fight everywhere – on heaps of debris, on the banks of the Kalmius and Dnipro, and we shall never ever surrender.
Sir WC+@ZelenskyyUa pic.twitter.com/TeUGGWWNMr— Defense of Ukraine (@DefenceU) September 13, 2022
Egy biztos, a háború a hetedik hónap vége felé halad, és az orosz támadás olyan hazafias mozgósítást indított el, amely a harctéren is kifizetődik.
“A morál a legfontosabb tényező a szárazföldi erők számára. Nem csak arról szól, hogy a katonák hogyan érzik a kilátásaikat az ellenséghez képest, hanem arról is, hogy milyen tapasztalatokat szereztek a közelmúltban, és hogyan tekintenek előre a jövőbe” mondja Jack Watling, a Royal United Services Institute katonai kutatóintézet szárazföldi hadviselés szakértője.
Az ukrán oldalon egy olyan hadsereg harcol, amely úgy véli, hogy a nemzeti felszabadítás ügyéért küzd. Miután sikerült az első lendületét megtörni az oroszoknak, amikor egyenesen Kijevig akartak masírozni, illetve részsikereket értek el, például legutóbb Harkivnál visszaszorították a támadókat, Ukrajna egyre inkább úgy véli, hogy egy napon megnyeri a háborút.
Persze jöhet a jogos felvetés, hogy Kijevet segíti a nyugati hírszerzés, a finanszírozás és mindenekelőtt a fegyverszállítások, de ez mind hiába lenne, ha egy elgyötört gyáva nép lenne, akik azt mondogatnák, hogy jobb feladni, hiszen egy óriással küzdenek.
A morált természetesen nem lehet leválasztani a tágabb katonai és politikai kontextusról, de önmagában is rendkívül fontos szerepe van. A sebesült ukrán katonák gyakran egyből vissza akarnak térni a frontvonalba, és azt mondják, hogy az Oroszország elleni harcra szükség van, még annak ellenére, ami velük történt.
Mi lehet a támadók motivációja?
Először is fontos tisztázni, hogy ez nem egy egységes orosz hadseregről van szó, hanem profi katonákból álló csapatok igyekeznek a Kreml céljait elérni. Vannak bőven zsoldosok (például a Wagner csoport), vannak politikai számítás miatt ott harcoló csecsenek és más nemzetiségű katonák, de még börtönből kihozott bűnözők is, akiket Moszkva hozott ki. A szeparatisták gyakran vonakodnak attól, hogy Donyeck és Luhanszk tartományokon kívül harcoljanak, és akik közül sokan kimerültek, miután több mint hat hónapon keresztül folyamatosan, váltás nélkül harcolnak.
Míg Ukrajna a kezdeti mozgósítás óta csendben nagyszámú katonát képzett ki, és nyugatról szállított fegyverekkel töltötte fel őket, addig Oroszország sokkal kevesebbet tett. Közeleg a tél, és döntő fontosságú lesz, hogy mindkét fél mennyire van felkészülve.
“Az oroszoknál rossz a morál, rossz a bajtársiasság, a parancsnokságukba vetett bizalom hiánya a kezdetektől fogva. A legtöbb katonának nem mondták, hogy háború kezdődik, és sok minden, amit az ukránokról állított a Kreml, a helyszínen rájöttek, hogy hazugság volt”
– mondta Watling. Azóta többször is volt példa arra, hogy egyes orosz katonák vonakodnak harcolni, és Moszkva nehézségekbe ütközik a toborzásban.
Oroszország nem az első nagyhatalom lenne, amelyet egy kisebb, de elszántabb ellenfél megalázott a közelmúlt történelmében. A tálibok tavaly végül azért nyerték vissza a hatalmat Afganisztánban, mert az Egyesült Államoknak már nem volt kedve hosszú, őrlő háborút vívni egy olyan ellenféllel szemben, amely nem volt hajlandó engedni. A háború azon múlhat, hogy melyik fél hajlandó a legtöbb áldozatot elszenvedni, ha a gyors győzelem nem érhető el.
Még az ukrán kormányt és nyugati támogatóit is meglepte azonban a nemzeti összetartozás ereje. A háború kezdetekor amerikai tisztviselők attól tartottak, hogy Kijev napokon belül eleshet. Sőt, a kormányban dolgozó magas rangú ukránok arról számoltak be, hogy meglepődtek azon, hogy milyen szorgalmasan hajtották végre a parancsokat, és egyikük azt mondta a Washington Postnak, hogy az invázió óta a tisztviselők “hatékonyabban dolgoztak, mint valaha”.
Az ideológia, a vallás és a nacionalizmus mind segít megnyerni a háborúkat, de az igazságérzet is fontos. A friss jelentések, amelyek szerint több mint 440 holttestet találtak egy Izjum melletti temetkezési helyen, valószínűleg az orosz megszállás valóságáról szóló zord leleplezések kezdetét jelentik, és egyben motiválóan hatnak majd a csapatokra és másokra Ukrajnában. Az Ukrajnába látogató politikusok már most is gyakran vezetik körbe a Kijevtől északnyugatra fekvő bucsai tömegsírhelyet, hogy megpróbálják megnyerni őket a védők ügyének.
Állítsuk ezt ismét szembe az orosz féllel. A héten került elő egy videó, amelyen Jevgenyij Prigozsin zsoldosfőnök egy nagy csoport fogolyhoz szól, és azt mondja nekik, hogy “ha hat hónapot szolgáltok” az ő Wagner-csoportjában, “szabadok vagytok”, és azt mondja, hogy az ukrajnai háború “kemény háború, meg sem közelíti a csecsenföldihez hasonlót”, és hogy szükség van a segítségükre. Míg az ukrán katonák egy részét olyan helyeken képzik ki, mint az Egyesült Királyság, addig az orosz oldalon az újoncok a börtönből érkeznek.
A motiváltak és a zsoldosok közötti ilyen különbség valószínűleg a jövőben még jobban fel fog erősödni, és kritikus tényező lesz a háború folytatásában, feltéve, hogy a nyugati támogatás Ukrajnának továbbra is folytatódik. “Úgy vélem, hogy most az oroszok jövő évi ukrajnai vereségének pályáján vagyunk” – mondta Watling.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/15/video-orosz-zsoldosvezer-meghokkento-vallomasa-szivargott-ki/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső