Gyűlnek a viharfelhők a gazdaság felett?
A Világbank egy nemrég megjelent tanulmánya szerint várhatóan komor időszak előtt állunk. Global recession? Az elmúlt évtizedek globális recesszióit elemezve a szakemberek úgy gondolják, a törvényhozóknak – nem csak Magyarországon, de szerte a világban – nagyon kicsi a mozgásterük az infláció, a munkanélküliség kezelése és a recesszió elkerülése terén.
Mi történik a világban?
Az előző hónapokhoz viszonyítva júliusban és augusztusban is csökkent az új megrendelések száma. Ez azért nem jó hír, mert azt mutathatja, hogy csökken a kereslet és ezzel együtt a termelés mértéke. Tavaly még hatalmas volt a növekedés, melyet a pandémia utáni kereslet fokozódása ösztönzött.
A korlátozások megszüntetése következtében a munkavállalók visszatértek a termelő, illetve szolgáltató szektorba, ezzel is növelve a vállalatok teljesítményét. Emellett számos országban – így nálunk is – a kormányok támogatással segítették az állampolgárokat. Mivel az emberek nagy része nem megtakarításba fektette, hanem azonnal elköltötte a támogatást, ez jelentős keresletnövekedést eredményezett a gazdaságban. Az ellátási lánc problémáinak ellenére a globális termelés 2021-ben több mint 6%-al nőtt.
Ahogy a plusz pénz elfogyott, illetve az élet visszaállt a normális kerékvágásba, elkerülhetetlen volt a kereslet csökkenése. Az ukrajnai háború okozta energiaválság tovább növeli a problémákat. Az energiaköltségek jelentős növekedése következtében a vállalatok csökkentették termelésüket, ezzel is próbálva spórolni az energiafelhasználáson. Az eurózóna ipari termelése júliusban 2,4%-al csökkent, az előző év azonos időszakához képest.
További problémát jelent a kínai gazdaság visszaesése is. Nemcsak a „zéró-covid” politika illetve az ingatlanpiac zuhanása sújtja a kínai vállalatokat, de a klímaváltozás (aszály stb.) ott is jelentős károkat okozott. A kínai gazdaság problémái nemcsak az ország exportját befolyásolják, de az oda irányuló importot is, amely tulajdonképpen a teljes globális piacra hatással van.
Hozhat valami jót a jövő?
A jelenlegi helyzetet tekintve a globális recesszió nem magától értetődő. A feldolgozóipar 2015-16-ban és 2019-ben szenvedett, mindkét esetben elkerülte a visszaesést a gazdaság. Ám mostanra a politika drámaian megváltozott és nem biztos, hogy képes lesz megmenteni a gyengülő növekedést, esetleges visszaesést a „hólabda” hatástól.
A körülmények biztosan még tovább romlanak, mielőtt javulásnak indulnának. Mennyit romolhat még az életünk? A Világbank tanulmányát készítők három forgatókönyvet mutatnak be az elkövetkező 1-2 évre:
- Optimista: a jelenlegi növekedési kilátásokkal összhangban, kb. 1,5%/fő-s növekedés. Ez azonban nagy eséllyel nincs összhangban a központi bankok által elvárt inflációcsökkenéssel.
- Éles visszaesés: ennek keretében, a központi bankoknak komoly intézkedésekre van szükségük az infláció megfékezésre. Ennek ellenére nem tudják visszaállítani az árstabilitást és a növekedés 0,8%/fő-re lassulhat le.
- Recesszió: a központi bankok monetáris politikája recessziót indukál, így a globális kibocsátás fejenként 0,4%-al csökken.
Az utóbbi forgatókönyvek bármelyike nagyon rossz hír jelentős számú ország, köztük Magyarország számára is.
Egy korábbi felmérés szerint, a magyar vállalatok kb. 25%-a úgy gondolja, hogy a 4. negyedévben elkerülhetetlen a létszámleépítés. Ez nagyon fájdalmas lesz sok-sok család életében. Már az inflációval is alig tudnak megküzdeni, így egy esetleges jövedelemkiesés katasztrofális lehet számukra. Központi – csak a rászorulókat megsegíteni célzott – támogatás nélkül várhatóan nem tudják átvészelni a problémás időszakot. Remélhetőleg a kormány már dolgozik a megfelelő forgatókönyvön, amely egy ilyen helyzetben megoldást jelent.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/04/10/inflacio-es-stagflacio/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét